Panorama (Albania) : 2019-09-30

SPORT : 23 : 23

SPORT

PANORAMA 23 30 2019 E HENE SHTATOR Diktat i Partizanit, padron i derbit Të kuqtë vijojnë dominimin, vendosin golat e Melos dhe Solomon TIRANE Partizani bën atë që di dhe atë që do në derbi. Prej pesë vitesh e shtatë muajsh, i shton rekordin negativ Tiranës në thatësirën e një fitoreje në derbi. Nis me tension mes tifozëve, me vrull të Tiranës në fushë dhe vijon me dy gola të të kuqve. Tirana kujtohet shumë vonë për të ndryshuar dhe ngushtuar rezultatin, por me raste pa fund të humbura nga bardheblut­ë, ndeshja flet sërish për të kuqtë. Presion për të dy skuadrat dhe për të dy trajnerët para kësaj ndeshjeje të rëndësishm­e, teksa në kampin e 24 herë kampionëve, vuajnë edhe një herë gabimet në qendër të mbrojtjes. Menaxhim situatash, shfrytëzim rastesh të pastra dhe mbrojtje si duhet ndaj furisë së rasteve të kundërshta­rit. Melo dhe Solomon me dy gola në pjesën e parë, zhvleftëso­jnë një gol të vonshëm të Hasanit. Partizani i Lerdës bën si duhet gjithçka nga këto. Tirana i falet emocioneve, rrëmujës në sulm dhe vuan gabimet. Tirana e nis me surprizën Vangjeli në qendër të mbrojtjes bashkë me Osmanin përpara Likës si dhe Kërçiku në të djathtë e Hoxhallari në të majtë. Edon Hasani, Batha dhe Torrasa ndërtojnë mesin e fushës me Kobina në të djathtë dhe Kale në të majtë si mbështetje e Majkëll Ngo në sulm. Lerda i përgjigjet me të njëjtin rreshtim: 4- 3- 3. Mala e Trashi mbulojnë anët e prapavijës dhe Bitri e Belica formojnë repartin para kapitenit Hoxha. Në mesfushë, qendrën e mbulon Romero dhe Broja majtas e Melo djathtas. Në sulm, Solomon në qendër dhe Çinari e Asani alternohen disa herë në krahë. TIRANA 2 - 1 PARTIZANI Golat: Tirana ( 4- 3- 3): Melo 28', Solomon 34' / Hasani 79' Lika, Kërçiku, Osmani, Vangjeli ( Muçi 86'), Hoxhallari, Batha, Hasani, Torasa ( Çelhaka 53'), Kobina, Kale ( Halili 73'), Ngo Bakaj, Imami, Muça, Karabeci, Doka, ( Në dispozicio­n: Dunga) Dopio 4- 3- 3 - Trajner: Partizani ( 4- 3- 3): Ardian Mema Hoxha, Mala, Bitri, Belica, Trashi ( Hakaj 81'), Romero, Broja, Melo ( Boldor 73'), Asani ( Telushi 62'), Çinari, Solomon Teqja, Bardhi, Kote, Kodha, Ekuban, ( Në dispozicio­n: Braun) Trajner: Kartonë të verdhë: Franko Lerda Torrasa 46', Çelhaka 76' / Broja 50', Mala 55', Belica 69', Romero 84', Hakaj 90+ 1 K. Meta, R. Avdo, N. Bregasi ( Tiranë) Andi Koçi ( Durrës), Ardian Beqiri ( Tiranë) Gjyqtarë: Gjyqtarë linje: Halili: E kemi problemin te drejtuesit KATEGORIA SUPERIORE Tirana nuk arrin të fitojë një derbi prej 5 vitesh radhazi. Në prononcimi­n pas disfatës ndaj Partizanit, presidenti Refik Halili u shfaq tepër i zhgënjyer nga paraqitja e skuadrës së tij, teksa nuk nguroi të deklaronte se do të marrë masa ndaj drejtuesve në ditët e ardhshme. "Ishte lojë në favor të Partizanit. Rezultati vendos gjithçka. E merituan fitoren, iu uroj suksese. Duhet të flasin specialist­ët dhe trajneri se çfarë i mungoi Tiranës. Për mua ishte shumë e rëndësishm­e si ndeshje, duhet të vazhdojmë kampionati­n, sepse kampionati është i gjatë. Kemi folur shumë shpejt për objektivat. Ishte një ndeshje që shpresonim dhe unë kisha bindje që do ta fitonim. Ja që fati nuk ishte me ne, e fitoi Partizani. Do t'i marrim gjërat me qetësi. Do flas me skuadrën dhe stafin nga nesër ( sot) për të gjetur zgjidhje, për të gjetur edhe të metat. Rrezikon trajneri? E çfarë nuk bën vaki, të gjitha i kemi në tavolinë. Keqardhje për të gjithë tifozët dhe për njerëzit që punojnë shumë, ka dhe nga ata që nuk dinë ta bëjnë punën mirë. Do të shikojmë se çfarë do bëjmë në të ardhmen. Ta themi nesër për kë është ky mesazh. Skuadra ka brumë, ka lojtarë goxha të mirë. Kam besim që ata do bëjnë më të mirën në të ardhmen. Do shikojmë te drejtuesit, aty e kemi problemin. Do marrim masa për më të mirën. Do ketë lojtarë që do luajnë tek ekipi B dhe kurrë më tek ekipi i parë, siç luajtën sot", ka deklaruar Refik Halili. Java e 6- të ( 29- 30 shtator) TË SHTUNËN Teuta- Kukësi Kallaku 83' ( 11- m) Vllaznia- Skënderbeu Lika 41' ( 11- m), 67' ( 11- m), Zogaj 84', Hygor 90+ 4' Bylisi- Flamurtari Qardaku 30', Goxhaj 33', Ntepe 40', 77', Guindo 72' Luftëtari- Laçi Rapo 10' / Nuabueze 90+ 4' ( 11- m) 1- 0 4- 0 5- 0 Tirana ka një "kafshë" si Majkëll Ngo që shtyn përpara, por është kaotike në sulm. Hasani e Kale që i vijnë në mbështetje nuk bëjnë kurrë atë që duhet në metrat e fundit, ndërsa Kobina duket se ka vështirësi. Kale tenton me dy raste brenda zonës, por pa rezultat. Pa busull - 1- 1 DJE Tirana- Partizani Hasani 79' / Melo 28', Solomon 34' 1- 2 sa pengojnë njëri- tjetrin, i vetëm përballë Likës, gjuan dhe shënon, 1- 0. Të kuqtë gëzojnë me të drejtë. Në të 34tën, Mala kroson saktë ku Solomon është çuditërish­t i vetëm në qendër të zonës, gjuan qetësisht dhe saktë me kokë, duke e dërguar sferën në këndin e djathtë të Likës, për 2- 0. presë e të rinisë me të njëjtin konfigurim, ndërsa Tirana pret të 53- tën minutë për të freskuar energjitë duke hedhur Çelhakën për Torrasën. Sërish nuk ndryshon asgjë në lojë. Bardheblut­ë kanë fituar disi qetësi, por pa pasur një ide të saktë si duhet gjetur kuadrati. Kobina shpërthen bukur në të djathtë duke kaluar bukur Asanin, më pas shmang edhe Bitrin por rrëshqet kur pritet vërshëllen, teksa luhej e 89ta minutë. Të kuqtë koleksiono­jnë 3 pikët e radhës, duke marrë dozën maksimale të entuziazmi­t dhe duke sheshuar çdo pakënaqësi për çfarë ka ndodhur deri më tani. Tirana humb edhe ndeshjen e dytë testuese për forcën drejt titullit, me shumë gabime të sajat. Kësisoj humb edhe kreun e klasifikim­it dhe entuziazmi­n e startit të sezonit. pasimi. Shpërdoroh­et rast i artë. Në të 71- tën, Hasani del bukur nga e djathta duke çuar një top te Kale në shtyllën e dytë, pasi del huq Bitri, por braziliani nuk godet. Mema hedh kartat Halili e Muçi. Lerda zgjedh Telushin për Asanin, Boldor për Melon e Hakaj për Trashin. frat në një goditje nga këndi. Çelhaka kroson, Vangjeli me kokë në qendër të zonës dhe Romero, ndër më të mirët prej të kuqve, neglizhon dhe Hasani shtyn sferën në shtyllën e dytë duke e dërguar në rrjetë për të rihapur derbin. Fiks dhjetë minuta më vonë, është një krosim i Kërçikut për Hasanin brenda në zonë, Boldor e pengon nga pas me duar dhe këmbë, por Meta nuk e - Atë që Tirana nuk e bën për 30 minuta lojë, me raste, tentativa e lojë dominuese, Partizani e bën me dy aksione model. Aty ku Mema kërkoi sigurinë maksimale, gjeti edhe gabimet trashanike. Në minutën e 28- të, Trashi kroson dhe është Vangjeli që kërcen keq duke mos e larguar sferën, përfiton Melo pasi Kërçiku dhe Torra- "Dy herë mat" Partizani ka avantazhin e dy golave dhe Lerda ka luksin të Tirana tenton për disa minuta dhe e gjen golin që ngushton shi- Marsh më shumë - Goli i shpresës - PRINTED AND DISTRIBUTE­D BY PRESSREADE­R PressReade­r. com + 1 604 278 4604 ORIGINAL COPY . ORIGINAL COPY . ORIGINAL COPY . ORIGINAL COPY . ORIGINAL COPY . ORIGINAL COPY COPYRIGHT AND PROTECTED BY APPLICABLE LAW

© PressReader. All rights reserved.