Merkel, thirrje të gjithëve të ruajnë paktin nuklear me Iranin

Panorama (Albania) - - BOTA -

Kancelaria gjermane, Angela Merkel, ka përsëritur një thirrje për të gjitha palët që të respektojn­ë marrëveshj­en nukleare me Iranin, me gjithë deklaratat nga zyrtarët e Teheranit se ata do të intensifik­ojnë pasurimin e uraniumit dhe lëvizjeve nga SHBA- ja për të vendosur sanksione. “Ne kemi rënë dakord të bëjmë gjithçka për të ruajtur marrëveshj­en. Gjermania është e bindur se Irani nuk duhet të krijojë apo të ketë armë nukleare”, tha Merkel gjatë një konference për shtyp me Presidenti­n rus, Vladimir Putin, në Moskë, të shtunën.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.