Atentat me armë në Elbasan, 23- vjeçari qëllohet 150 metra larg Policisë

Autorët qëlluan ndaj Kei Piu, teksa ishte duke ecur në drejtim të makinës së tij. Hetohet për konflikte të pazareve të drogës

Panorama (Albania) - - AKTUALITET -

Një 23- vjeçar është plagosur me armë zjarri orët e para të së enjtes, në vendin e quajtur "Shatërvani", në Elbasan.

Kei Piu është gjetur i plagosur nga Policia, ndërsa është transportu­ar në spital jashtë rrezikut për jetën. Ngjarja ndodhi rreth orës 01: 15 pas mesnate, ndërsa Piu, në momentin që u qëllua, ishte duke ecur i vetëm në rrugë. Autorët nuk janë identifiku­ar ende, ndërsa mësohet se ishin të maskuar në momentin kur qëlluan ndaj të riut. Kei Piu, pyetjes së Policisë se kush e ka qëlluar, i është përgjigjur me fjalët se "më qëlloi një person, të cilin nuk e njoh". Aksioni i Policisë ka qenë i menjëhersh­ëm pas plagosjes së të riut me qëllim identifiki­min dhe kapjen e autorëve. Menjëherë është bërë krehja e zonës ku dhe ka ndodhur ngjarja dhe janë shoqëruar e marrë në pyetje më shumë se dhjetë persona, të cilët mund të kenë dijeni për ngjarjen. Sakaq, mësohet se Policia po vijon kërkimet dhe hetimet për të zbardhur plagosjen e 23vjeçarit, i cili, falë ndihmës

KAVAJE - Një zjarr i përmasave të mëdha përfshiu mbrëmjen e djeshme një fabrikë të prodhimit të dyshekëve në Lagjen nr. 5 të Kavajës. Fabrika rezulton në pronësi të Gjergj Kralit, i cili është babai i kryebashki­akut të Kavajës, Redjan Krali. Ngjarja ndodhi rreth orës 19: 10, kohë kur edhe u konstatuan flakët nga kalimtarë të rastit, por edhe roja i fabrikës së madhe, ku ishin të punësuar rreth 400 persona. Drejt vendit të ngjarjes janë nisur menjëherë shërbimet zjarrfikës­e dhe forcat e Policisë së Kavajës, që kanë bërë evakuimin e banorëve që ndodheshin rreth fabrikës. Burimet thanë se ndërhyrja ka qenë shumë e vështirë, duke qenë se flakët u përhapën me shpejtësi, për shkak edhe të materialev­e që ndodheshin brenda saj. Për disa orë, zjarrfikës­it kanë luftuar me flakët që sa vinin e përhapeshi­n më shumë, bashkë me shtëllunga­t e së shpejtë mjekësore, fatmirësis­ht është jashtë rrezikut për jetën në Spitalin Kirurgjik të Elbasanit. Pak kohë më parë, sipas burimeve të Policisë, 23- vjeçari është ndaluar nga kjo e fundit, pasi akuzohej për veprën penale "Tregtim të lëndëve narkotike", por kjo akuzë nuk rezultoi e tillë dhe i riu u la i lirë.

POLICIA Në deklaratën zyrtare për mediat, Policia deklaron se: "Rreth orës 01: 15, në lagjen ' Luigj Gurakuqi', Elbasan, është qëlluar me armë zjarri mëdha të tymin, të cilat e bënin edhe më të vështirë ndërhyrjen. Fatmirësis­ht, në momentin kur ka rënë zjarri, në fabrikë nuk ndodhej asnjë punonjës, pasi e kishin përfunduar orarin e punës. Për rrjedhojë nuk pati persona të lënduar, por dëmet materiale janë të konsiderue­shme. "Rreth orës 19: 10, në rrugën nacionanë drejtim të shtetasit K. P., 23 vjeç, banues në Elbasan, i cili si pasojë është plagosur dhe ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Grupi hetimor vijon punën për zbardhjen dhe sqarimin e rrethanave të ngjarjes, identifiki­min dhe kapjen e autorëve. Njëkohësis­ht vijon administri­mi i çdo prove sado të vlefshme, që çon në zbardhjen e ngjarjes. Shërbimet e Policisë kanë shoqëruar disa persona për sqarimin e rrethanave të ngjarjes. Vijon krehja e zonës dhe nga veprimet e para hele Kavajë- Rrogozhinë, fabrika në administri­m të shtetasit Gj. K., është përfshirë nga flakët, ku si pasojë ka veç dëme materiale. Policia dhe shërbimi zjarrfikës kanë shkuar menjëherë në vendngjarj­e. Paraprakis­ht dyshohet se zjarri është aksidental. Grupi hetimor ndodhet në vendngjarj­e, ku po vijon punën për sqatimore ka rezultuar se nuk ka pasur shkëmbim me armë zjarri mes palëve. Ende nuk ka një rrethanë të qartë rreth ngjarjes, dhe Policia ende nuk ka hedhur ndonjë dyshim për këtë ngjarje. 23vjeçari ka marrë tre plumba në bark. Ai i është nënshtruar një ndërhyrjej­e kirurgjika­le në Spitalin e Elbasanit. Ndërkohë, Policia ka sekuestrua­r kamerat e sigurisë përreth zonës ku ndodhi ngjarja për të bërë të mundur identifiki­min dhe kapjen e autorëve. Deri më rimin e rrethanave të ngjarjes dhe shkakut të rënies së zjarrit", tha zyrtarisht Policia e Tiranës. Ndërsa burimet thanë se dyshimet e para në lidhje me shkakun e zjarrit, flasin për një shkëndijë të mundshme elektrike. Kjo fabrikë ishte ndër më të mëdhatë në qytetin e Kavajës, e themeluar që prej vitit tani, uniformat blu kanë shoqëruar në komisariat disa persona, të cilët mund të kenë dijeni për ngjarjen. KUSH ËSHTË I PLAGOSURI Sipas burimeve nga grupi hetimor, ngjarja dyshohet se ka qenë një atentat i mirëfilltë ndaj 23- vjeçarit, i cili figuron me precedentë penalë. Qëllimi i atentatit ka qenë eliminimi i 23- vjeçarit, por një incident me armën e autorëve ka bërë që ai të shpëtojë mrekullish­t. Mësohet se personat që kanë qëlluar, kanë qenë me 1997 nga babai i kryebashki­akut. Kompania "Krali", pjesë e së cilës ishte edhe fabrika që u dogj mbrëmë, kishte si objekt import- eksporti i artikujve industrial­ë, ushqimorë, elektronik­ë, bujqësorë, hidraulikë, atyre të ndërtimit, lëngjeve larëse, sipërmarrj­e në ndërtimin e veprave ujitëse, kulluese e bonmaska e kallashnik­ov, por u ështe bllokuar arma pas gjuajtjes së dytë. Atentati i djeshëm është i ngjashëm me skemën e disa krimeve të kryera gjatë muajve të fundit në Elbasan e Peqin. Atentati dyshohet të ketë lidhje me ngjarje të tjera kriminale të mëparshme dhe ka si motiv prishjen e pazareve të drogës. I riu u gjet i plagosur nga Policia dhe u transportu­a në spital, ku ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Policia ka nisur hetimet për zbardhjen e plotë të ngjarjes, ndërkohë që janë disa të shoqëruar. ifikuese, shërbim hotelerie, turizëm, agjenci martese, këmbim valute, informacio­ni, prodhim dyshekësh, sustash, krevatesh, jorganësh, mobilie, etj. Sipas ekstraktit të QKB, thuhet se përfaqësue­s ligjor i kësaj kompanie është Gjergji Krali, i cili njëkohësis­ht është edhe ortak i vetëm.

Vendi ku ndodhi ngjarja

Kryebashki­aku i Kavajës, Redjan Krali

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.