Panorama (Albania) : 2020-02-04

SPORT : 23 : 23

SPORT

PANORAMA 23 4 2020 E MARTE SHKURT BYLIS- VLLAZNIA 2- 2 Golat: BYLIS: Murataj 4', Ndreca 7'/ Malota 3', Lika 42' Hidi, Goxhaj, Hadroj ( Mercedes 76'), Ndreca ( Qardaku 81'), Shkalla, Murataj, Mëllugja ( Munoz 46'), Ntepe, Barjamaj, Peposhi, Guindo; ( Në dispozicio­n: Miraka, Janku, Peçi, Sallaku, Ujka, Malçi, Zhongo). Veljko Dovedan Sherri, Adili ( Krymi 58'), Gligorov, Hygor, Lika ( Shtubina 78'), Malota, Marku, Ramadani, Shehi, Sidorenko ( Hristov 54'), Zhunior; ( Në dispozicio­n: Laço, Cojocaru, Kruja, Lekaj, Zogaj). Mirsad Jonuz O. Kuka ( Tirana), E. Gançi ( Elbasan), N. Rapaj ( Patos) Mikel Shestani ( Tiranë) Bujar Pregja ( Tiranë) Goxha 41', Hidi 44', Hadroj 58'/ Adili 59', Hygor 60', Krymi 86, Ramadani 89' 600 Trajner: VLLAZNIA: Trajner: Gjyqtarë: Vëzhgues: Delegat: Kartonë të verdhë: Spektakël dhe tension në "Adush Muça" për një barazim. Bylis- Vllaznia nisi me vrull golash, por u mbyll me polemika për një penallti të anuluar. Spektatorë: LAÇI - SKËNDERBEU 1- 0 Golat: LAÇI: Xhixha 52' Stazhilla, Fangaj, Ignjatoviç, Gjoni, Ceka ( Teko 65'), Deliu, Shehu, Rapo, Xhixha, Greca ( Marku 71'), Nuabueze. ( Në dispozicio­n: Sali, Prenga, Vecaj, Jomba, Selmani, Bylyku). Armando Cungu Koliçi, Meksi, Dita, Pollozhani, Imami, Daja ( Pusi 82'), Elezi, Taipi ( Mara 72'), Ndeki, Bregu, Gripshi. ( Në dispozicio­n: Dajsinani, Esien, Nuriu, Pëllumbi, Vangjeli, Mensah, Randy, Berisha). Ilir Daja O. Ferataj ( Patos), R. Preça ( Elbasan), M. Qose ( Lushnjë); Skuadrat tentuan që të braktisin edhe fushën, e megjithatë në fund ndanë vetëm një pikë pas një përballjej­e vërtet dramatike. Shifrat u zhbllokuan nga Vllaznia pas tri minutash lojë pas golit të Malotës, por festa zgjati vetëm 7 minuta. Kaq iu desh Bylisit që të përmbyste rezultatin me Muratajn dhe Ndrecën. E megjithatë, që të vinte baraspesha, mendoi Lika në të 42- ën, pas asaj kryevepre nga distanca. Në të dytën nuk munguan rastet, por edhe nervat e tepruara. Kur pritej që gjithçka të mbyllej, një rast 11- metërshi krijon një situatë të papreceden­t. Orlando Kuka ndryshon vendimin pas konsultës me ndihmësit e tij dhe kaq mjafton që në Ballsh të nisë amullia dhe në fushë të përfundojë një pjesë e mirë e lojtarëve të stolit dhe forcat e sigurisë. Loja rifilloi pas polemikave, për t'u mbyllur zyrtarisht në të 97ën dhe me shifrat e pandryshua­ra 2 me 2. Trajner: SKËNDERBEU: Trajner: Gjyqtarë: UNIKALE, FSHF LË JASHTË ARBITRAT ME STEMËN E FIFA- S Kartonë të verdhë: Fangaj 54', Ceka 59', Xhixha 75' / Daja 32', Meksi 45', Dita 90' Marjus Sulejmani ( Tiranë) Ilirjan Kristo ( Tiranë) 350 Java e 20- të e Kategorisë Superiore do të mbahet mend gjatë nga sektori i gjykimit në futbollin shqiptar. Mund të duket rastësi, por është fakt se në pesë ndeshjet e kësaj jave, sektori i gjykimit nuk ka nxjerrë në fushë asnjë nga arbitrat kryesorë dhe asistentët që mbajnë stemën e FIFA- s. Kryesorët Enea Jorgji, Eldorian Hamiti dhe Juxhin Xhaja nuk gjykuan në asnjë kategori këtë javë, madje ky i fundit mungon që prej dhjetorit pas ndeshjes Kukësi- Teuta 4- 0, ku akordoi tri penallti në favor të verilindor­ëve. Mirëpo, sikur të mos mjaftonte anashkalim­i i kryesorëve, kjo javë konfirmoi se asnjë nga gjashtë asistentët ndërkombët­arë nuk ishte i angazhuar dhe pikërisht Denis Rexha, Rejdi Avdo, Ridigert Çokaj, Ilir Tartaraj, Nertil Bregasi dhe Dojando Myftaraj. Me sa duket, janë pezulluar, por gjithsesi nuk kishte ndodhur kurrë që të mungonin të gjithë në një javë. Delegat: Vëzhgues: Spektatorë: KATEGORIA SUPERIORE Java e 21- të ( 7- 8 shkurt) Të premten Java e 20- të ( 2- 3 shkurt) Të dielën Vllaznia- Tirana 18: 00 Luftëtari- Partizani Flamurtari- Kukësi Tirana- Teuta 0- 3 1- 4 2- 1 forcës që shfaqën korçarët. Gjithçka ishte e hapur, pasi edhe bardhekuqt­ë e Ilir Dajës mund të shënonin të parët, por një goditje fantastike në fillimin e pjesës së dytë vendosi takimin, duke e mbajtur Laçin në grupin e skuadrave që duan Europën, ndërsa nga ana tjetër, duke "salduar" korçarët në pozicionin që të çon në "play- out". Skënderbeu vuajti shumë mungesën e qendërsulm­uesit Blerim Krasniqi, ndërsa Laçi ishte i plotë dhe e kërkoi me ngulm golin. Ndeshja nuk u shpëtoi polemikave, pasi arbitri Olsid Ferataj i mohoi një penallti ekipit bardhekuq në pjesën e parë, kur rezultati ishte 0- 0. e majtë dhe kroson në zonë, topi devijohet nga Marku te Ntepe, ky i fundit pason për Muratajn që me të majtën realizon një supergol. Bylisi merr zemër dhe në aksionin e radhës, përmbys gjithçka. Ishte e 7- ta minutë kur Ntepe insiston në zonë dhe shërben te Ndreca, që lëshon direkt një predhë me të majtën dhe i çon shifrat në 2- 1. Vazhdojnë të jenë minuta të mira për ballshiotë­t, por në të 42- ën, golin e bën Vllaznia. Lika sjell baraspeshë­n në fundin e kësaj pjese, me një goditje perfekte nga gati 25 metra me të majtën, që përfundon drejt e në trekëndësh­in e portës së mbrojtur nga Hidi. Në të 89ën është Guindo që godet në kufijtë e zonës, por topi për- fundon ngjitur me shtyllën. E fundit minutë sjell një aksion që shkakton edhe zhurmën. Guindo shërben te Shkalla, por gjuajtja e mbrojtësit ndalet në shpinën e Ramadanit. Jepet penallti, por pas protestave të miqve dhe konsultave me anësorët dhe arbitrin e 4- t, vendimi i kryesorit ndryshoi. Polemikat kalojnë në anën e vendësve, e megjithatë në të 94- ën rinis loja dhe pas 3 minutash mbyllet gjithçka në barazim. Të shtunën Kukësi- Laçi 14: 00 Skënderbeu- Bylisi 14: 00 Partizani- Flamurtari 17: 00 Teuta- Luftëtari 17: 00 Dje Laçi- Skënderbeu Bylis- Vllaznia 1- 0 2- 2 Renditja Nr EKIPI N P F B H G+ G- NDESHJA 1 Kukësi 20 2 Tirana 20 3 Laçi 20 4 Bylisi 20 5 Partizani 20 6 Teuta 20 7 Vllaznia 20 8 Skënderbeu 20 9 Luftëtari 20 10 Flamurtari 20 38 11 37 11 32 9 31 8 31 9 31 8 28 7 27 8 12 2 6 0 5 4 5 7 4 7 7 3 6 6 4 35 5 36 6 29 5 28 7 24 5 15 6 19 9 20 12 10 14 14 15 22 15 18 17 15 16 30 37 42 Ndeshja fillon thuajse me gol. Në të 3- ën minutë, Vllaznia ndërton aksionin e parë, që zhbllokon edhe shifrat pas një goditjeje këndi. Hygor kroson në zonë dhe Goxhaj largon me kokë, por topi shkon te Malota që me një të djathtë fantastike shtang Hidin. Vetëm pak sekonda zgjat festa shkodrane, pasi një minutë më pas vjen barazimi. Peposhi merr bukur krahun LAÇI- SKËNDERBEU Laçi rikthehet te fitorja dhe vendi i tretë në renditje. Një gol i Redon Xhixhës mjaftoi që skuadra kurbinase të merrte tri pikë ndaj Skënderbeu­t, në një ndeshje që u vështirësu­a së tepërmi, për shkak të PRINTED AND DISTRIBUTE­D BY PRESSREADE­R PressReade­r. com + 1 604 278 4604 ORIGINAL COPY . ORIGINAL COPY . ORIGINAL COPY . ORIGINAL COPY . ORIGINAL COPY . ORIGINAL COPY COPYRIGHT AND PROTECTED BY APPLICABLE LAW

© PressReader. All rights reserved.