Ishte kthyer nga Italia, gruaja nga Rrogozhina e infektuar

Panorama (Albania) - - AKTUALITET -

Mësohet se këta të fundit kanë rezultuar pozitivë me virusin COVID- 19, pas kontakteve që kanë pasur me djalin e tyre, shtetasin V. M. Kujtojmë që 31- vjeçari ishte rasti i tretë i konfirmuar me koronaviru­s në vendin tonë, pas konfirmimi­t të dy të prekurve të parë, babë e bir. I riu ka ardhur nga Italia pak ditë më parë, ndërsa gjatë kontakteve me familjen e tij ka bërë edhe infektimin me virusin COVID- 19. Ai banon në shtëpinë e tij në Tiranë, ndërsa prindërit në banesën e tyre në Elbasan. 31- vjeçari, me sa duket, pasi ka ardhur, është takuar me dy prindërit e tij në Elbasan, banues në lagjen "5 maji". Nga analizat e kryera, rezulton se prindërit e tij, nëna 57 vjeçe dhe babai 58 vjeç, kanë rezultuar pozitivë ndaj koronaviru­sit.

KOMPLIKACI­ONET

Pas karantinim­it të djalit të tyre në Spitalin Infektiv në Tiranë, dy prindërit e tij kanë thënë se edhe ata kanë komplikaci­onet e virusit COVID19. Ata janë paraqitur pranë Spitalit të Elbasanit, pasi në këtë qytet banojnë dhe kanë treguar se kanë pasur kontakte me djalin e tyre të kthyer nga Italia pak ditë më parë, i cili rezultoi pozitiv nga koronaviru­si. Ata janë shprehur se kanë kollë të vazhdueshm­e, temperatur­ë dhe vështirësi në frymëmarrj­e. Menjëherë, atyre iu është janë marrë mostrat, pas të cilave rezultuan bartës të virusit, që tashmë është përhapur në gjithë botën. Pas kësaj, stafi mjekësor i Infektivit i ka thënë çiftit në fjalë që të vetëkarant­inoheshin në shtëpinë e tyre dhe në vazhdim do të mbahen në mbikëqyrje nga një staf mjekësor. Sipas informacio­neve të përcjella nga spitali, çiftit i është kërkuar që të vetëkarant­inohen në banesë, pasi simptomat e tyre nuk ishin mjaft të rënda në mënyrë që të mbaheshin nën mbikëqyrje mjekësore.

FQINJËT DHE TË AFËRMIT

Ndërkohë, pas konsta

Një 72- vjeçare nga Mamurrasi ka gjetur vdekjen mbrëmjen e së mërkurës, teksa po transporto­hej me ambulancë drejt Tiranës, ndërsa dyshimet janë se mund të ishte prekur nga koronaviru­si. Sipas burimeve, Mevlude Shala është paraqitur fillimisht në qendrën shëndetëso­re të Mamurrasit në gjendje të rëndë shëndetëso­re me simptoma gripi dhe probleme me frymëmarrj­en. Duke iu referuar simptomave të paraqitura nga e moshuara, bluzat e bardha, por edhe familjarët, janë shqetësuar nga frika se mund të ishte prekur nga koronaviru­si dhe për këtë kanë kërkuar vlerësimin e rastit. Në trupin e viktimës është kryer ekspertiza mjekoligjo­re dhe pritet përgjigjja e analizave, të cilat do të përcaktojn­ë edhe shkakun e vdekjes. Ndërkohë, trupi i viktimës është tërhequr nga morgu për t'u përcjellë për në banesën e fundit në Mamurras të Kurbinit. Sipas burimeve, 72vjeçarja, pak ditë më parë, konkretish­t më 8 mars, ka festuar Ditën e Gruas në Kosovë, ndërsa mësohet se kishte probleme me zemrën dhe tensionin. Ajo nuk kishte ndonjë historik udhëtimi në vendet e prekura nga koronaviru­si. Por ky rast ka shqetësuar së tepërmi personelin mjekësor në Mamurras të Kurbinit, të cilët kanë kërkuar që të veprohet me shpejtësi për të zbuluar nëse ka qenë apo jo e prekur nga virusi. timit të këtij rasti, në spital janë paraqitur edhe fqinjët e çiftit, që rezultoi i infektuar me koronaviru­s. Mësohet se ata jetojnë në një pallat në lagjen "5 maji" në Elbasan. Pasi janë vënë në dijeni të faktit se çifti ishte bartës i virusit COVID- 19, të alarmuar janë paraqitur në spital, ku të gjithëve iu janë marrë mostra për analiza. Pallati ku banojnë personat në fjalë është dezinfektu­ar menjëherë pas konstatimi­t të këtij rasti. Ndërkohë, ditën e sotme të gjithë banorët priten të njihen me

Rasti tjetër i konfirmuar me koronaviru­s në vendin tonë është në Rrogozhinë. Sipas informacio­neve, mësohet se ajo është një grua, e cila më herët ka pasur histori udhëtimi në Itali. Ajo dyshohet se është kthyer gjatë ditëve të fundit, kur Italia ishte prekur nga virusi COVID- 19. Dy ditë më parë, ajo mësohet se ka shfaqur disa komplikaci­one të ngjashme me ato të virusit që po përhapet në gjithë botën. Sipas bluzave të bardha, gruaja është paraqitur në urgjencë, duke u shprehur se kishte një kollë të vazhdueshm­e, temperatur­ë dhe pak vështirësi në frymëmarrj­e. Asaj i janë marrë tamponë gjaku, ku pas analizimit ka rezultuar pozitive me koronaviru­s. E infektuara ka treguar se kohët e fundit kishte udhëtuar në Itali, nga ku ishte kthyer pak ditë më parë. Atje ajo dyshorezul­tatet e analizave. Ata kanë qenë të alarmuar për këtë rast, pasi dyshojnë se mund të jenë infektuar, pasi kanë prekur ambiente të përbashkët­a me çiftin e infektuar nga djali i tyre, por edhe kanë shkëmbyer fjalë me ta. Ata janë shprehur se nuk kanë vënë re asnjë shenjë dalluese të koronaviru­sit, ndërsa analhet të ketë pasur kontakte të shumta, ku ka marrë edhe virusin. Ndërkohë, të alarmuar kanë qenë edhe familjarë të saj, të cilët gjithashtu iu janë nënshtruar një kontrolli nga bluzat e bardha. Atyre iu janë marrë gjithashtu mostra gjaku dhe pritet të dalin përgjigjet nëse janë bartës të virusit apo jo. Ndërkohë, gruaja e infektuar bashkë me familjen e saj janë këshilluar që të vetëkarant­inohen në shizat i kanë bërë për të mësuar më shumë rreth shëndetit të tyre. Sakaq, që në orët e vona të mbrëmjes së të mërkurës, Policia, e mbështetur edhe nga Ushtria, nisën kontrolle të imtësishme në të gjithë qytetin e Elbasanit. Të gjitha lokalet, me urdhër të Ministrisë së Brendshme, u mbyllën dhe gjithashtu u ndalua tëpinë e tyre, në mënyrë që virusi të mos përhapet te personat e tjerë që i rrethojnë. Në zonën e tyre të banimit është përhapur paniku, pasi rasti në fjalë dyshohet se mund të ketë infektuar edhe persona të tjerë. Kjo, për shkak të kontakteve që gruaja ka pasur me fqinjë, të afërm apo familjarët e saj. Mjekët kanë bërë këshillimi­n që të gjithë këta persona të vetëkarant­inohen për dy javë. qarkullimi i mjeteve pa arsye në qytet. Policia ushtroi kontrolle në çdo mjet, duke iu kërkuar qytetarëve që të mos lëvizin pa arsye. E gjithë dita e enjte ka qenë ndryshe në qytet. Paniku i ka zënë të gjithë. Thuajse të gjitha dyqanet janë të mbyllura me përjashtim të ndonjë supermarke­ti apo dyqani ku tregtohet e prodhohet bukë.

DEZINFEKTI­MI NE ELBASAN

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.