Dy punonjëse me COVID, mbyllet Çerdhja 42

Panorama (Albania) - - SOCIALE -

Një ditë më parë, Ministria e Shëndetësi­së dha lajmin për ndarjen e tij nga jeta. "Mjeku pneumolog 53- vjeçar, me origjinë nga Tropoja, është konfirmuar pozitiv me virusin e rrezikshëm pak ditë më parë dhe vijonte trajtimin në banesë. Pas rëndimit të gjendjes shëndetëso­re, mjeku Byberi është paraqitur në Urgjencën e Spitalit Universita­r ' Shefqet Ndroqi', ku, pavarësish­t ndihmës së menjëhersh­me të ofruar nga stafi mjekësor, fatkeqësis­ht nuk ka mundur të mbijetojë si pasojë e insuficien­cës së rëndë respirator­e". Mjeku Anibal Byber, siç bëri me dije ministria, vuante nga psoriasis, një sëmundje lëkure kjo, dhe obeziteti, të cilat e kanë vështirësu­ar betejën e tij me koronaviru­sin. Byberi ka punuar disa kohë si mjek në Burgun 302, ndërsa aktualisht ishte me status i papunë. Po dje ka ndërruar jetë si pasojë e COVID- 19 edhe një 28- vjeçar nga Shkodra, me profesion elektricis­t, pa sëmundje të tjera. Në 24 orët e fundit, siç ka raportuar edhe ministria, janë regjistrua­r 6 viktima, duke e çuar në 172 numrin e personave që kanë ndërruar jetë në vendin tonë. "Fatkeqësis­ht, një i ri 28 vjeç nga Shkodra, i shtruar prej disa ditësh në spital, me gjithë

Një tjetër çerdhe në kryeqytet është mbyllur pas rezultatit pozitiv me koronaviru­s të një edukatorej­e dhe punonjësej­e. Bëhet fjalë për Çerdhen nr. 42 pranë zonës së njohur si "Oxhaku". Lajmi konfirmohe­t nga drejtoresh­a e Qendrës Ekonomike e Zhvillimit dhe Edukimit të Fëmijëve, Zhaneta Beqiri. Prindërit janë njoftuar nga e hëna që të mos dërgojnë të vegjlit e tyre në çerdhe, ndërsa epidemiolo­gët kanë nisur testimin për stafin, si dhe po shikojnë ecurinë e simptomave për 15 fëmijët që e frekuenton­in grupin që mbante edukatorja. Ambientet e çerdhes mësohet të jenë dezinfektu­ar ditën e djeshme, ndërsa punonjëset do të duhet të qëndrojnë në karantinë për të paktën 14 ditë. Ky nuk është i pari rast i mbylljes për shkak të koronaviru­sit. Që nga 1 qershori, kur çerdhet u hapën pas tre muajsh pezullim shërbimi, mësohet të jenë mbyllur së paku tri çerdhe: ajo nr. 16 në ishBllok dhe nr. 45 në rrugën "Irfan Tomini", si dhe dy kopshte: në Laprakë dhe Allias. përpjekjet e mjekëve, nuk ka mundur të mbijetojë. Ka humbur jetën edhe pas përpjekjev­e të ekipit mjekësor një 68vjeçare nga Tirana, një 71vjeçar nga Kurbini, një 79vjeçar nga Durrësi, me disa sëmundje bashkëshoq­ëruese, dhe një 77- vjeçar nga Shkodra", tha Flutura Beqo. Sa i takon situatës në spital, aktualisht në dy spitalet COVID po trajtohen 122 pacientë të konfirmuar pozitivë, ku 14 pacientë janë në terapi intensive, 4 prej të cilëve në gjendje të intubuar.

SITUATA Më shumë se 55 për qind e të infektuarv­e aktivë janë të përqendrua­r në kryeqytet. Kështu, nga 2417 raste aktive, 1342 janë vetëm në Tiranë. Një tjetër fenomen që po vihet re së fundmi është përhapja e infeksioni­t në radhët e grupmoshav­e nga 55 deri në 64 vjeç. "Java që sapo lamë, paraqiti një shtim me 5.9% të numrit të rasteve pozi

Prej ditësh, vëmendja e qeverisë është kthyer në menaxhimin e situatës në muajt e vjeshtës dhe dimrit, ku gjasat janë që situata të vijë duke u përkeqësua­r sa kohë që nuk ka ende një vaksinë që mund të ndalë "revanshin" e COVID- 19. Ministrja e Shëndetësi­së dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirli­u, nga Instituti i Shëndetit Publik, tha se po merren të gjitha masat për përballimi­n e situatës vjeshtë- dimër. Për këtë po sigurohen edhe vaksinat për parandalim­in e gripit stinor. "Deri tani, sipas përllogari­tjeve, për mbulesën vaksinale të shtuar kemi bërë porosinë e serisë së parë të vaksinave dhe ndërkohë që vijojmë të sigtive krahasuar me rastet e konfirmuar­a në javën e 30- të. Incidenca 7- ditore rezultoi 24.66 raste pozitive për 100 mijë banorë. Incidencën më të lartë e ka Qarku i Tiranës, ndjekur nga Qarku i Durrësit dhe i Shkodrës. Sa u përket grupmoshav­e të prekura, % më e madhe e të infektuarv­e urojmë akoma më shumë vaksina për sa i përket situatës që do të përballemi gjatë muajve tetordhjet­or e në vijim", tha Manastirli­u. Silva Bino, shefe e Departamen­tit të Sëmundjeve Infektive në Institutin e Shëndetit Publik, tha se gjatë kësaj kohe është bërë vlerësimi i kategorive të riskut, është në grupmoshat 55- 64 vjeç, që përbëjnë rreth 20% e totalit të të prekurve", tha më tej Beqo. Sa u takon rasteve të reja, në 24 orët e fundit janë konfirmuar të prekur 101 persona. "Në 24 orët e fundit janë kryer 474 testime për të dyshuar të prekur nga COVID19, ku 101 persona janë kontë cilët duhet të vaksinohen ndaj gripit, por që njëkohësis­ht janë edhe më të prekshëm nga COVID- 19. "Ne kemi bërë vlerësimin dhe rivlerësim­in e kategorive të riskut, të cilat janë të rëndësishm­e për vaksinimin ndaj gripit dhe njëkohësis­ht janë subjekte, të cilat janë dhe më të prekshme nga COVID- 19. Për shembull, personat me sëmundje kronike, natyrisht punonjësit shëndetëso­rë, mësuesit dhe të gjithë kujdestarë­t, të cilët kujdesen për fëmijët, si dhe fëmijët nga 2 deri në 5 vjeç, sepse ata transmetoj­në më shumë gripin. Shpresojmë të kemi një situatë më të mirë të kontrollit të gripit, gjë e cila do të na ndihmojnë edhe për COVID- 19", firmuar të prekur nga virusi COVID- 19. Shpërndarj­a gjeografik­e e rasteve pozitive ditore është si vijon: 66 raste në Tiranë, 9 në Krujë, 7 në Lezhë, 5 në Shkodër, 3 në Durrës, nga 2 raste në Korçë, Elbasan, Kavajë, nga 1 rast në Lushnje, Tropojë, Kamzë, Pogradec, Selenicë".

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.