Si ia doli Reali t'i mbijetojë ferrit në "Etihad"

32 gjuajtje drejt portës së Realit dhe 18 këndore për "Qytetarët"

-

Nëse duam t'i bëjmë një analizë përballjes titanike mes Mançester Sitit dhe Realit të Madridit duhet të nisemi nga thënia e Karlo Ançelotit në fund të ruletës së penalltive, që pa ekipin e tij të kualifikoh­ej për në çerekfinal­et e Ligës së Kampioneve.

"Fitorja këtu mund të arrihej vetëm në këtë mënyrë" e përmblodhi Karlo Ançeloti fjalën e tij në konferencë­n pas ndeshjes. "Vetëm kështu" ishte shpjegimi që dha italiani për t'i rezistuar rrethimit të Sitit në portën e Madridit, 18 goditje nga këndi dhe 32 goditje drejt portës! Megjithatë, ishte Reali që goditi i pari, me golin e Rodrigos. Me një avantazh prej një goli, spanjollët mbyllën zonën e tyre, duke mbrojtur çdo hapësirë të mundshme që skuadra e Pep Guardiolës mund të depërtonte në vijimësinë e lojës. Topi lëvizte nga njëra anë në tjetrën, por mbrojtja e Madridit ishte në ekuilibër të vazhdueshë­m. Siti mund të kishte barazuar para pushimit, me një rast të pastër pas gjysmë ore, por nuk arritën. Në pjesën e dytë Siti shtyu edhe më tej duke e detyruar Realin të bëjë një lojë nga ato të mbijetesës ekstreme, derisa Kevin De Bryjne barazoi 1- 1 me një çerek ore të mbetur deri në fund. Siti nuk u mjaftua me barazimin dhe vendësit ushtronin presion, në kërkim të një goli që do të kishte shmangur penalltitë që skuadra e Ançelotit kërkonte aq shumë dhe që rezultuan se ishte zgjedhja jo e dëshiruar, por fitimtare. "Kur shkuam te penalltitë isha i bindur se kualifikoh­eshim", tha Ançeloti pas takimit. Kjo tregon jo pak. Lunin mbylli një mbrëmje madhështor­e me dy penallti të pritura kundër Bernando Silvës dhe Mateo Kovaçiç. Pjesën tjetër e kompletuan treshja e mbrojtjes Lukas- Naço- Rydiger që nuk gabuan. Dhe tani djemtë e Ançelotit do të përballen me Bajernin, i cili eliminoi Arsenalin 1- 0 në ndeshjen e dytë ( 3- 2 në total). "The coaches voice" ka analizuar detajet kryesore taktike të ndeshjes mes Sitit dhe Realit të Madridit.

Modifikimi taktik i Realit - Ançeloti zgjodhi një Real pak më ndryshe sesa një javë më parë në Madrid. Skuadra fillimisht dukej si një 4- 2- 31, me Vinicius me më shumë prani në zonën qendrore, duke kërcënuar qendërmbro­jtësit e Mançester Sitit. Kjo e lejoi atë të lidhej me shokët e tij në të djathtë shumë më tepër sesa në "Santiago Bernabéu", me dy mbrojtësit e krahut dhe mesfushorë­t e gjerë që ofrojnë gjerësi rreth bllokut të qytetit. Bellingam filloi si organizato­r, zbriti më poshtë për t'u kombinuar me dyshen Kros dhe Kamavinga. Individual­isht, Kros dhe Kamavinga u zhvendosën në krahë për të mbuluar hapësirat e lëna nga avancimi i Mend në të majtë dhe Karvahal në të djathtë. Fede Valverde operoi si anësor i djathtë, me Rodrigon në të majtë. Vizitorët u përpoqën të joshin lojtarët e Sitit përpara, duke luajtur shkurt, përpara se të kërkonin topa të drejtpërdr­ejtë pas mbrojtjes vendase, siç u pa në ndërtimin e golit të Rodrigos. Pas golit, Reali krijoi një bllok të ulët për pjesën e mbetur të pjesës së parë.

Si zakonisht, Guardiola e rregulloi Sitin me një formacion sulmues 3- 2- 4- 1. Manuel Akanzhi kaloi nga qendra e mbrojtjes në dopioqendë­r të mesfushës përkrah Rodrit. Bernardo Silva dhe Kevin De Bryjne më pas sulmuan nga

Akanzhi, lojtari i lirë -

brenda, megjithëse të mbuluar nga afër nga Kros dhe Kamavinga, gjë që ndoshta pjesërisht shpjegon pse Reali zgjodhi formacioni­n 4- 2- 31. Xhek Grilish dhe Fil Foden u angazhuan në duele të përsëritur­a 1 kundër 1 përballë mbrojtësve agresivë të Realit të Madridit, duke e lënë

Halandin të mbajë nën presion të vazhdueshë­m Naçon. Në përpjekje për të thyer bllokun e ulët mbrojtës të Realit, anësorët e Sitit filluan të zbresin në zona më të thella dhe të çlirohen nga markimet e ngushta të Karvahal e Mendi. Megjithatë, mbrojtësit e bardhë vazhduan gjurmët e tyre mbi ta, duke shtuar vigjilencë­n e mesfushorë­ve të Realit të Madridit ndaj De Bryjnes dhe Bernardo Silva. Kjo e la Akanzhinë si një lojtar të lirë, shpesh pa një shenjë rivali për të marrë pas Rodrigon, Bellingami­n dhe Viníciusin. Lëvizjet e Akanzhi nga krahu i djathtë i mbrojtjes e çuan natyrshëm që të "pushtonte" atë zonë të mesfushës. Kjo do të thoshte më shumë peshë për sulmin e Sitit në atë anë. Me qendërmbro­jtësit e Realit të shqetësuar për ndalimin e vrapimeve të Foden dhe De Bryjne, Akanzhi vazhdoi të punonte mes rreshtave dhe të depërtonte më tej. Ndërsa Mendi ruajti agresivite­tin, duke u hedhur drejt Fodenit, De Bryjne u bë një aset gjithnjë e më i rëndësishë­m, duke shfrytëzua­r hapësirat pas mbrojtjes së vizitorëve. Krahu i majtë i sulmit të "qytetarëve" kishte më pak prezencë sulmuese, me Karvahal që u ndëshkua në një rast kur Grilish e kaloi atë në një 1 kundër 1.

Blloku i ulët i Realit - Siti sulmoi me më shumë këmbëngulj­e në krahun e majtë që nga fillimi i pjesës së dytë. Karvahal ishte ende agresiv në mbikëqyrje­n e Grilish, por për shkak të rezervimit të tij prej kartonit të marrë, e kishte të vështirë për të bërë ndërhyrje të pakujdessh­me. Si rezultat, Siti mundi të dërgonte topa prapa shpine për vrapimet e Bernardo Silvës, të cilat krijuan disa momente rreziku. De Bryjne, Haland dhe Foden u pozicionua­n për të sulmuar krosimet nga krahu i majtë, me Akanzhi që u zhvendos në atë anë për të ofruar më shumë mbështetje. Me Sitin që dominonte zotërimin e topit dhe fushën, Madridi u mbërthye me një linjë mbrojtëse prej gjashtë lojtarësh. Vetëm Vinícius dhe Rodrigo vepronin si dy opsionet e Realit në kundërsulm. Siti ushtroi presion gjatë pjesës së dytë dhe pjesën më të madhe të kohës shtesë. Reali u bombardua me 33 goditje dhe 18 goditje nga këndi. Doku ishte shumë më agresiv kundër tërheqjes së Karvahalit dhe pikërisht ishte krosimi i belgut, që çoi në largimin e dobët të Rydigerit duke sjellë golin e De Bryjnes. Mbrojtja e konvertuar me tre e vendësve u vendos shumë lart për të ndalur çdo kundërsulm të mundshëm dhe për të mbyllur Realin në një të tretën e tyre mbrojtëse. De Bryjne humbi një shans të shkëlqyer për të sigluar ndeshjen, përsëri në një lëvizje nga e majta, por madrilenët nuk arritën të gjenin goditjen vendimtare dhe Madridi doli fitues pas lotarisë së penalltive.