art zan d t , arazon n Kor

kënder e "i arn ar" n a m n esat, arrin të shman ë h m jen me o in e të ri t ripshi

- LLAZI SARO

Partizani dhe Skënderbeu ndahen në barazim 2- 2 në një ndeshje spektakli mes golave dhe atmosferës së tifozëve duke ndarë kështu respektivi­sht vendin e dytë dhe të tretë me pikë të barabarta, por i kryesuar nga Partizani në bazë të ndeshjeve direkte. Dy ekipet vinin pa shumë objektiva, në një takim që pritej të ishte më shumë një ndeshje për tifozët dhe e tillë ka qenë me katër gola të shënuar. Partizani nga njëra anë luante me formacioni­n e tij më të mirë për të fituar ndeshjen e prestigjit në Korçë, ndërsa Skënderbeu me shumë mungesa kërkonte mbylljen më të mirë të mundshme para publikut të vet. Pjesa e parëNdeshj­a filloi menjëherë me gol dhe ishin të kuqtë ata që kaluan në avantazh që në minutën e tretë të takimit. Përgjumjes së mbrojtjes korçare i jep leksionin e duhur =atha, që pas një harkimi nga krahu i djathtë, i harruar vetëm përballë Shehit, nuk gabon po e çon në rrjetë topin duke gëzuar tifozët e kuq. Skënderbeu, nga ana e tij, mundohet të reagojë dhe një gjë të tillë e bën me anë të >avazajt, që merr përpara të gjithë mbrojtjen e Partizanit, godet, por topi shkon jashtë. Një minutë më vonë është ? hejms, që pasi kombinon mirë me Plakun, godet fuqishëm, por ?hika grushton i vëmendshëm. Partizani rizgjohet në minutën e 2@-ë, kur Vila, pas një aksioni të shpejtë, godet nga larg dhe topi kalon ngjitur me traun e portës. Ndërsa drithërimë­n e fundit në pjesën e parë do e jepte Ekuban, që merr një top nga mesi i fushës shkon deri te hyrja e zonës, godet, por jashtë.

PJESA E TË Ashtu si në pjesën e parë, edhe në fraksionin e dytë të lojës tentativa e parë e të kuqve do të shndërrohe­t në gol. A shtë pikërisht Kalari ai që nxjerr një supergol për të çuar shifrat në 0-2. Pas një goditjeje dënimi, mbrojtësi i majtë ekzekuton saktë në një pozicion diagonal dhe topi merr një trajektore të çuditshme duke gjetur cepin e sipërm të portës së Shehit. Pas avantazhit të dyfishtë të Partizanit, Skënderbeu zgjohet plotësisht dhe shikon më shumë portën e të kuqve. Në minutën e B 8- të, ? hejms i vetëm përballë ?hikës pengohet në zonën e rreptësisë nga mbrojtja e Partizanit. Korçarët protestojn­ë, por arbitri ? haja vijon lojën. > oli i Skënderbeu­t do të vinte dy minuta më pas. Sebino Plaku merr një top në zonë nga ?hejms dhe pasi shmang me një

veprim të bukur dy mbrojtësit e Partizanit, mposht edhe ? hikën duke ngushtuar diferencën. Kur gjithçka po i vinte fundit Skënderbeu gjen edhe golin e barazimit me anë të Nazmi > ripshit. Durrsaku i afruar në janar te Skënderbeu merr një top

pas një insistimi të gjatë të Vangjelit dhe i vetëm përballë ?hikës godet. Portieri i të kuqve e prek topin, por nuk ka forcën ta ndalë. =arazim 2-2 në Korçë dhe të dy ekipet përshëndet­en me tifozët e pranishëm duke mbyllur këtu këtë sezon.