eston irana, ka ione ër

ardheblutë mposhtën kademinë n a ruleta e penalltive !ortieri "ati bën heroin

- ABDULLA DUSHKU \

5irana e paratërinj­ve, një ngushëllim për 5iranën e madhe. 6kipi 7-17, i drejtuar nga Sulejman Mema, është shpallur kampion i Shqipërisë për sezonin 20182017, teksa dje në stadiumin 9Selman Stërmasi9 mposhti Akademinë e Futbollit pas goditjeve nga pika e bardhë e penalltisë. Pas 80 minutave pa fitues, gjithçka u zgjidh nga 11-metërshat, aty ku bardheblut­ë u treguan më të saktë. Prania e madhe e tifozëve sikur stepi bardheblut­ë e vegjël, që nuk dolën në lojën e tyre më të mirë përballë një ekipi simpatik si Akademia. Megjithatë, fati u buzëqeshi të besuarve të Memës, që festuan titullin pas një kampionati fantastik, ku shënuan 98 gola. Portieri Drilon Mati u bë hero për bardheblut­ë, duke pritur dy penallti, që rezultuan vendimtare.

P ESA E PARË - :oja nis e qetë, me dy skuadra që mundohen ta qarkullojn­ë topin. Rastet më të rrezikshme i ka Akademia, por edhe 5irana nuk mbetet pas. Fillimisht ishte ;eriu që del i vetëm me portierin <eka, por ky i fundit tregohet më i shpejtë. Më pas, Koleci ekzekuton me mjeshtëri një goditje dënimi nga 30 metra, por topi përfundon ngjitur me shtyllën. Në minutën e 18-të, =heka kroson dhe 5uci godet bukur me kokë, por portieri Mati pret në dy kohë pranë vijës fatale. >shtë sërish =heka, i cili këtë herë bën një rrotullim të bukur dhe godet, por mbrojtësit e devijojnë topin në korne. Në të 38-ën, 5uci tenton me një goditje tokazi, teksa topi nuk grushtohet nga portieri dhe Ballgjini përfiton, por gjuajtja e tij pritet bukur.

P ESA E DYTË - 5e lojtarët ndihet ngarkesa e një ndeshjeje në fushë me bar natyral, në një kohë që janë mësuar më së shumti me tapet artificial. Rasti i parë i rrezikshëm krijohet në të 51-ën, kur Koleci ekzekuton bukur nga 25 metra një goditje dënimi, por në pozicion pret portieri Mati. Në të 58-ën, Selenica kroson dhe <elhaka gjuan me kokë, por portieri në pozicion e pret 9sferën9. Në të 72-tën, <ela del i vetëm me portierin, por Mati pret. Aka-

demia ushtron presion dhe kapiteni 5uci kombinon bukur me Ballgjinin, që godet dhe grushton për një moment portier. Më pas gjuan përsëri 5uci, por përsëri Mati i mohon golin. Në fund ka një moment dramatik, kur <ela shënon, por goli i pavlefshëm, duke u anuluar për pozicion jashtë loje. Gjithç-

ka mbyllet pa gola dhe pas një pushimi prej 5 minutash, skuadrat u drejtohen penalltive. :ojtarët e 5iranës nuk falin dhe realizojnë ? gola, ndërsa @ajdëraj humb penalltinë e katërt për Akademinë. Portieri Mati pret dy 11-metërsha dhe u jep bardhebluv­e titullin kampion.

?? FOTOT: F.HAZIZLLARI ?? Lojtarët bardheblu duke festuar me trofeun
FOTOT: F.HAZIZLLARI Lojtarët bardheblu duke festuar me trofeun