atastro ë, talia jashtë Botërorit

uri uede nuk a et entura dë ton të ënojë të aktën ol në !"# minuta

- Përgatiti: GENTJAN ALINANI

Dashurinë kaq të madhe, më mirë ta rezervojmë për gjëra të tjera. 1talia nuk do të marrë pjesë në kampionati­n botëror, diçka e tillë nuk ndodhte që prej vitit 2345. Në Rusi do të shkojë Suedia, me meritë të plotë duke parë 256 minutat në total. 1talia ishte e paaftë të shënonte të paktën një gol që do ta afronte me kompeticio­nin më të rëndësishë­m. Një disfatë sportive epokale, një katastrofë e paralajmër­uar. Barazimi 6-6 në "San Siro" është fryt i përbashkët i një dështimi teknik dhe taktik që të lë pa fjalë, i rritur në Madrid dhe me kulmin në Milano. Pasojat do të jenë të pashmangsh­me. Mbetet për t'u kuptuar nëse do të shkojnë deri te stoli i 7enturës, apo akoma më tej...

ENA TI Ë N K I EN- Nis shumë keq. Me fërshëllim­at e tifozëve italianë në drejtim të himnit suedez dhe me Bufonin që mundohet të ndryshojë qëllimin e tifozëve. Por, dëmi tani është dëshmi. Nga gabimet e tifozëve në stadium, kalojmë tek ato të gjyqtarit Mateu 8ahoz. Dy prekje me dorë në zonën e 1 talisë 9Darmian dhe Barzalji: nuk i fërshëllen dhe fal vendësit, por italianëve u mungon një penallti ndaj Parolos. Polemikat nuk kanë fund, thjesht transferoh­en nga Solna në Milano. Diskutime të kota sepse nuk e ndryshojnë dot fatin e asaj që ndodh në fushë. Ndeshja, në ;4 minutat e para, tregon se me <horzhinjon, =lorencin dhe Gabiadinin, në skemën 3-4-2 nuk kishte asnjë shkëndijë futbolli. Pavarësish­t se organizato­ri i Napolit prek shumë topa, të gjithë janë të pa vlerë.

KËNDIJA A RRE - Kielini dhe Barzalji u japin një sinjal të qartë suedezëve dhe ndëshkohen me kartonë të verdhë pas ndërhyrjev­e të ashpra ndaj kundërshta­rëve. Suedia në mbrojtje do të jetë "luftë". Por, Suedisë as që i interesont­e të shkonte në sulm. Me golin e shënuar në shtëpi ishte e qetë për të mbrojtur rezultatin. 1talisë po, i interesont­e. Kandreva lëshon një goditje të fortë brenda zonës, por përfundon mbi traversë, ndërkohë që Granvist largon topin e goditur nga 1mobile, i cili i ishte drejtuar rrjetës. Olsen ndal =lorencin në fundin e pjesës së parë. Nuk janë shumë, por mjaftojnë për të dhënë shpresë.

ET A DOJNË >shtë sërish =lorenci shumë pranë golit, me një të djathtë, fluturimth­i e dërgon topin ngjitur me shtyllën e Olsenit. Pavarësish­t mungesës së organizimi­t dhe ideve për të shkuar drejt portës kundërshta­re, futja e Belotit, El Sharauit dhe

Bernardesk­it i dha shtysë sulmit. Edhe "San Siro" provon, por është e kotë. Suedia e rreshtuar në mënyrë perfekte në mbrojtje ia del të largojë të gjitha topat që shkojnë në zonë. El Sharaui lëshon një të djathtë potente, por ndalet nga portieri. Mateu 8 ahoz

fërshëllen fundin e ndeshjes. > shtë koha të shohim programin e verës për qershorin dhe korrikut ? koncerte, udhëtime, kinema. Mund të bëjmë çdo gjë, por jo të shohim ndeshjet e Suedisë në kampionati­n Botëror. Do të na bëjnë keq...