'ili debuton me gol, (uftëtari e nis vitin me fitore në )rikum

Prova e parë kalon me sukses, Dunga rigjen golin pas dy muajsh

- +lsen Llambro

Luftëtari harron sikletet që kaloi prej të ftohtit dhe "shfryn" në miqësore. E para ndeshje për këtë periudhë përgatitje­sh është mbyllur pozitivish­t për të besuarit e Gentjan Mezanit. Gjirokastr­itët luajtën në Orikum dje dhe fituan me shifrat 2-0. Debutim fantastik për Aealdo ;ilin, i cili shënon golin e tij të parë si lojtar i bluzinjve. Ndërsa, "vulën" këtë B0minutësh e vendosi Csmail Dunga, i cili rigjen rrjetën pas dy muajve mungesë. Kujtojmë që keniani në 10 takime të luajtura në Kategorinë Superiore ka ndëshkuar vetëm Tiranën =më 11 nëntor 201D>, ndaj ky gol shihet si një ogur i mirë për sulmuesin.

Ndeshja - Loja ka nisur me ritëm për miqtë, që shfaqen tejet kërkues disa herë në zonën e Orikumit. Dhe pa kaluar e 12ta minutë, mendon blerja e parë dhe e vetme për këtë merkato që të zhbllokojë shifrat. Pas një rrëmuje në zonë, fieraku përfiton dhe e shtyn topin në rrjetë. Me avantazhin në "Ehep",

presingu i Luftëtarit vazhdon dhe në të F6-ën dyfishon gjithçka. Pas një krosi të bukur në zonë, Dunga shfaqet i lirë dhe kërcen me kokë dhe nuk fal. Pjesa e parë nuk sjell më surpriza, por as e dyta. Trajnerët e shfrytëzua­n më së shumti për të hedhur në fushë futbollist­ët e tjerë që kishin në dispozicio­n. Aastet nuk është se munguan, por sa për meritë të portierëve, aq prej pasaktësis­ë së sulmuesve, gola nuk pati më.

/ungesat - Për Luftëtarin në këtë takim mungonin lojtarë si Xhekson, Milosavlje­v, Aadoviç, Aapa, Açka dhe :yseni, që sipas trajnerit Mezani kanë të gjithë

probleme fizike prej dëmtimeve që kanë pësuar si pasojë e stërvitjes në parket gjatë ditëve që ka rënë dëborë në Gjirokastë­r. Ndërkohë, nuk ishin të grumbullua­r as portieri Shumeli dhe sulmuesi Oshafi, të cilët janë grumbullua­r nga Kombëtarja G-20. Në provë te gjirokastr­itët në miqë-

soren e djeshme ishte edhe një sulmuesi i ri, Kaçuli, por që mësohet se nuk e kaloi testin. Duhet theksuar se në të njëjtën situatë ishin edhe orikasit, pasi nuk luajtën :oEhaj dhe Gjinaj me probleme, por as Gonzales, që nuk ka ardhur ende nga Argjentina.