Sulmi për Champions i Kontes, me Lukakun, Kavanin e… Lautaron

“Demin” dhe uruguaiani­n e PSG-së trajneri i do të dy

Panorama Sport (Albania) - - FUTBOLL - Përgatiti: LEDIO NASE

Zhunior Firpo? Nelson Semedo? Artudo Vidal? Jo, Interi nuk bën pakte për Lautaro Martinezin. Ose, më saktë, ky është vendimi i Antonio Kontes: mbi dyshen Lukaku-Martinez trajneri zikaltër ka punuar një vit, duke krijuar një “makinë sulmuese” thuajse perfekte dhe nuk ka asnjë synim për të hequr dorë nga një projekt me perspektiv­ë të madhe, që ka ende hapësira të mëdha përmirësim­i. Për këtë arsye, që “Demi” të transferoh­et te Barcelona, mundësia është një e vetme (për momentin): që do të thotë katalanasi­t duhet të paguajnë 111 milionët e klauzolës dhe që futbollist­i vetë të pranojë transferim­in. Ky i fundit, edhe pas thirrjes nga vetë miku Lionel Mesi, konsideroh­et si një fakt i kryer, por kjo nuk nënkupton mundësinë që Lautaro të forcojë dorën: argjentina­si, edhe përmes fotografiv­e të publikuara në rrjetet sociale në momente feste me ngjyrat zikaltër, nuk dëshiron të krijojë problem.

RINOVIMI - Argument më vete është rasti i qëndrimit, kur kontrata do të duhet të rishikohej dhe përmirësoh­ej, në kohëzgjatj­e (aktualisht vlen deri në 2023-shin) dhe pagë. Interi nuk dëshiron të arrijë në kuotën 10 milionë euro të vendosur në tavolinë nga Barcelona, por me siguri mund të rrisë shifrën aktuale (1,5 milionë) duke e ngjitur në nivelet e akorduara me Lukakun (7,5).

QËNDRON EDHE LAUTARO - Ndërsa sipas raportimit të fundit të “Sportmedia­set”, diskutimi i lidhur me Edinson Kavanin nuk është i lidhur me atë të Lautaros. Uruguaiani, mësohet, sipas kërkesës së Kontes, se duhet të marrë vendin e Aleksis Sançezit: vetë sulmuesi i PSG-së, i kërkuar edhe nga Atletiko e Madridit, e di që nga 12 milionët e përfituar aktualisht në klubin e emirit Al-Khelaifi duhet të zbresë së paku në tetë dhe hipoteza e rikthimit në Itali po merr gjithmonë e më formë. Nëse transferoh­et tek Interi, mund të gjejë si shokë skuadre si Naingolani­n po ashtu edhe Perisiçin: le të kuptohemi, Xhuzepe Marota duhet të përballë për të dy diskutimin e huazimit-shlyerjes

përkatësis­ht me Kaljarin dhe Bajernin e Mynihut, por nga Konte ka pasur gatishmëri të plotë për të punuar me të dy, i vetëdijshë­m për cilësitë e padiskutue­shme të të dyve. Asnjë shans, ndërkohë, për Mauro Ikardin: me PSG-në do të nisë së shpejti faza më e nxehtë e negociatav­e,

por ndërkohë 50 milionët e ofruar nga Leonardo për ta mbajtur në Paris nuk konsideroh­en absolutish­t të mjaftueshë­m. Por, dihet, marrëveshj­et në shumicën e rasteve mbyllen në gjysmërrug­ë mes ofertës dhe kërkesës (dhe shlyerja është fiksuar në 70 milionë, ndaj…).

Lautaro Martinez (22 vjeç) dhe Romelu Lukaku (27)

Edinson Kavani, 33 vjeç, sulmues i PSG-së

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania

© PressReader. All rights reserved.