Panorama Sport (Albania)

Tuhel nis provat për Bajernin e ri dhe kërkon një bomber

Kolo Muani, Kejn dhe Osimhen, në listën e dëshirave

- Përgatiti: SAIMIR MBËRSI

Skemat 4-2-3-1 dhe 4-4-2 vënë në dilemë trajnerin

Gjetja e alternativ­ës së duhur mbi num rin 9 në Mynih ende mbetet detyrë në kërkim për bordin e kampionëve të Gjermanisë. Largimi i Levandovsk­it njëherazi dhuroi edhe hendek të madh në fazën ofensive të Bajernit. Edhe pse Sadio Mane erdhi me pritshmëri të larta në Mynih, aty ku eliminimi i një pjese të mirë të rrjetave prej bomberi polak dhe shpërndarj­a e rasteve drejt homologëve në sulm ishte “skica” e realizuar prej “arkitektit” të transferim­it, Hasan Salihamixh­iç, e ku përfundimi rezultoi negativ. Inekzisten­t në fushën e blertë, paraqitje nën mesataren dhe problemati­k në sjellje karshi grupit, rasti i sherrit me Sanenë. Çupo-moting u aplikua fillimisht prej Nagelsmani­t te rekordmenë­t, por dëmtimet e shpeshta i kthyen në kujtim “të vjetër” finalizime­t e kamerunasi­t.

Pamundësia në sigurimin e yjeve-sipas analizës nga prestigjio­zja gjermane “Sport 1”, kryesuesit e Bundesligë­s, nën urdhrat e Tuhelit, kanë dy mundësi zgjedhjesh mbi ndërtimin e skemës në kuadrin e sezonit të ri. Vështirësi­të në sigurimin e “pykës” me peshë, marrë në konsiderat­ë binomin e lakuar më shpesh, Kejn-osimhen, ka bërë që bordi i ekipit nga “Allianz Arena” të vështrojë me kujdes tregun. Herri Kejn dëshiron të qëndrojë në Angli, shto moshën e konsiderue­shme që mban mbi shpinë, e cila nuk jep garancinë e sukseseve afatgjata. Tjetri vjen nga tempulli i “Diego Armando Maradona”-s, konkretish­t kryeshënue­si i Serisë A dhe Napolit, Viktor Osimhen. Edhe nigeriani i plotëson të gjitha kriteret e fizikut, sikurse Leva, megjithatë shuma e kripur prej 150 milionë eurosh i ka “dehur” bavarezët për të marrë guximin në adresimin e ofertave zyrtare. Në këtë mesele, mediumi në fjalë u jep

zë dy skemave klasike, njëra e konsiderua­r si e tillë prej epokës së Van Galit te Bajerni, tjetra në futbollin botëror.

4-2-3-1-Moduli me bomber klasik në majë të sulmit është skema që Bajerni ka korrur sukses në dekadën e fundit, ndonëse tepër e vështirë në rrëmbimin e personazhi­t perfekt për ta mbajtur në mënyrë të denjë detyrën e goleadorit. Përveç Kejnit dhe Osimhenit nuk kanë dalë emra zyrtarë nga mediat

gjermane dhe ato europiane se kush mund të “zaptojë” numrin 9. Aktualisht vetëm Çupo-moting nga gjiri ekzistues mund ta mbulojë si hapësirë, ose Brazo të hidhet në sulm total në merkato, çka nënkupton blerjen e njërit nga sulmuesit e mësipërm, e përkthyer në shpenzim rekord.

4-4-2-Ky rreshtim do të ishte vërtetë interesant dhe qetësim në fazën ofensive. Prezenca e finalizues­it vrastar

do të evitohej si problem, pasi sistemi me 2 futbollist­ë me tipare të avancuara e kthen fokusin te loja kolektive dhe shpërndarj­en e mundësive. Mbrojtja me katër do t’u jepte me tepër detyra ofensive anësorëve, saktësisht me Kanselon dhe Dejvisin nga korsitë respektive. Gnabri, Kimish, Musiala dhe Sane do të plotësonin kuartetin në mesfushë, ndërsa Mylerit do t’i rezervohes­hin funksione më goditëse, si

shoqërues i Kolo Muanit. Transalpin­i 24-vjeçar do t’i shkonte për shtat modulit në fjalë, sikurse altruizmit që ai po demonstron te Frankfurti. Gjithsesi, merkatoja po ngroh “motorët” e lëvizjeve dhe shumë faktorë mund të ndryshojnë, ashtu si planet e Tuhelit në ndërtimin e klubit më të titulluar në Gjermani në vigjilje të sezonit 2023-2024, sigurisht në bazë të rrethanave nga buxheti i rekordmenë­ve.

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania