Panorama Sport (Albania)

Korabi thyen Tomorin mes polemikave, vendos Keko

Vendësit, pretendime për gol të padhënë dhe një penallti

- EDI SPAHIU

Dibranët shkojnë në finale, beratasit ndihen të vjedhur

Korabi fik shpresat e Tomorit për rik thimin në elitë, duke u kualifikua­r për në finalen e “play off”-it, teksa këtë të diel do të luajë kundër Flamurtari­t, nga ku më pas do të përcaktohe­t edhe skuadra që do të përballet me vendin e tetë të Superiores. 90 minutat e djeshme në Berat kanë qenë të mbushura me polemika, ndërsa fitoren e dibranëve e vendosi goli i sulmuesit Albers Keko në minutën e 74-t. Tomorit i mjaftonte edhe barazimi ndaj Korabit, pasi kualifikoh­ej për më tej si skuadra që kishte renditje më të mirë në klasifikim­in e përgjithsh­ëm, por miqtë u treguan cinikë dhe gjetën golin pas një goditjeje dënimi. Beratasit pësuan zhgënjim të madh edhe prej gjykimit të treshes shkodrane me kryesor Indrit Myrtjen, duke pretenduar për një gol në minutën e 43-të, si dhe një penallti të padhënë. Vlen të theksohet se Tomori goditi dy herë traversën dhe shtyllën pingule në secilën pjesë, teksa protagonis­t u bë mbrojtësi i majtë, Klevis Shaqe.

PJESA E PARË

Starti është më i mirë për vendësit, që krijojnë raste për shënim me Ismailajn, Lavalin, Dushkajn dhe Çaçon, por portieri Qyrani nuk lejon prekjen e rrjetës. Miqtë mbrohen mirë dhe gjithçka ia besojnë me topa të gjatë kundërsulm­it, ku Keko, Kasalla dhe Joti, janë protagonis­të. Portieri Boje është i vëmendshëm dhe eviton rrezikun në momentet kur dibranët shkojnë në zonën e Tomorit. Korabi është në pozita pritjeje gjatë gjithë kohës, duke përdorur një taktikë që befasoi edhe vendësit. Fundi i pjesës parë mbyllet me dy raste të arta për Tomorin, ku fillimisht Ismailaj nga fundorja kroson në zonë dhe Shaqe me kokë e përplas topin në traversë. Më pas, i njëjti lojtar, i ndodhur afër portës, gjuan, por Joti në vijën fatale largon topin. Beratasit protestojn­ë fuqishëm, duke pretenduar se duhej akorduar gol, pasi “sfera” kaloi vijën, por nuk janë të këtij mendimi arbitrat dhe skuadrat shkojnë në dhomat e zhveshjes me rrjeta të paprekura.

PJESA E DYTË

Janë sërish beratasit që kërkojnë golin pas pushimit. Kasmollari, Shaqe, Deliu dhe Ismailaj provojnë me goditje nga brenda dhe jashtë zone, por janë të pafat. Në momentin më të mirë të Tomorit, Korabi fiton një goditje dënimi në pozicion ballor, ku me dy pasime shkurt të Mziut dhe Tabakut për Kekon, ky i fundit realizon një gol të

bukur, pavarësish­t devijimit që i bëri topit portieri Boje. Tomori nuk dorëzohet dhe në minutën e 77-të kërkon penallti pas një krosimi të Ismailaj në zonë, ku topi preket me dorë nga një mbrojtës i Korabit. Mirëpo, arbitri vijon lojën dhe deri në fund dibranët rezistojnë mirë.

 ?? ?? Festa e dibranëve pas golit të Albers Kekos ndaj Tomorit
Festa e dibranëve pas golit të Albers Kekos ndaj Tomorit
 ?? ??

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania