Panorama Sport (Albania)

Turi i Shqipërisë, grekët dominojnë etapën e dytë

Stedman mbetet lider, Demiri probleme me biçikletën

- VLADIMIR MEMA

ÇIKLIZËM/ Boutopoulo­s fiton garën Tiranë-elbasan

Edicioni i 80-të i Rre thit Çiklistik të Sh qipërisë ka mbyllur dje ditën e dytë të aktiviteti­t, me etapën e dytë që kishte itinerarin: Tiranë-lushnjë-elbasan, për një distancë prej 153.3 kilometras­h. Një garë mjaft interesant­e, e shoqëruar me rivalitet që nga fillimi e deri në fund. Ndryshe nga etapa e parë, që u zhvillua thuajse gjatë të gjithë kohës nën reshjet e shiut, këtë herë çiklistët pedaluan në kohë me diell dhe në temperatur­a më të larta. Në afërsi të Peqinit një grup prej pesë çiklistësh krijuan shkëputjen, por kjo zgjati deri në hyrje të Elbasanit, pasi aty grupi u bashkua për sprintin në final. Në metrat e fundit kishim një duel të fortë rrotë më rrotë mes dy grekëve, teksa Georgios Boutopoulo­s mbërriti i pari në finish me kohën 3:21:43, duke lënë në vend të dytë bashkëkomb­ësin Polychroni­s Tzortzakis. Podiumi u plotësua nga një tjetër helen, Nikiforos Arvanitou me diferencë +2 sekonda nga kreu, diferencë më te cilën mbërritën edhe 16 çiklistë të tjerë, mes tyre edhe dy sportistët e Shqipërisë, Mikel Demiri dhe Lukas Kloppenbor­g. Demiri pati një problem edhe me gomën e biçikletës së tij në hyrje të tunelit të Elbasanit, problem që e sforcoi jo pak për ta arritur pjesën tjetër të grupit. Megjithatë me ndihmën e skuadrës, Demiri arriti që të rikuperont­e. Ndërkohë duke kaluar te renditja e përgjithsh­me, britaniku Maximilian Stedman i skuadrës Velo Schils ruan fanellën e verdhë të liderit me kohën totale 6:41:40. Në vend të dytë renditet rumuni Cristian Raileanu (+0:04), ndërsa i treti pozicionoh­et greku Periklis Ilias (+0:08). Më pas vjen Mikel Demiri i Kombëtares shqiptare, i cili ka diferencë prej 13 sekondash nga kreu. Ndërsa top-10 e renditjes së përgjithsh­me plotësohet sipas radhës, duke nisur me grekun Miltiadis Giannoutso­s (+0:24) në vend të pestë. I gjashti renditet çiklisti nga Azerbajxha­ni Musa Mikayilzad­e (+1:20), në vend të shtatë pozicionoh­et turku Burak Abay (+1:48), më tej në vend të tetë renditet belgu Lawrence Schotte (+1:52). Polychroni­s Tzortzakis (+2:02) i Greqisë mban vendin e nëntë, ndërsa i dhjeti është turku Ali Egin me diferencë 2 minuta e 12 sekonda nga kreu. Duke u kthyer te eventi i djeshëm, në fund të garës u mbajt edhe ceremo

 ?? ?? Moment nga etapa e dytë FOTO: F.HAZISLLARI
Moment nga etapa e dytë FOTO: F.HAZISLLARI

Newspapers in Albanian

Newspapers from Albania