RE­SULTS

Albany Extra - - Sport -

Albany Golf Club

Novem­ber 14: Par: R Marks +4, M Lee +1, E Dul +1, G Grey +1, K Selby +1, C Pick­les 0, M Waugh 0, M Lane 0, S Lloyd 0, M Davies 0. 9-Hole Stable­ford: R Mor­timer 19, M Navalta 18, D Brown 18, M Mor­ri­son 18, A Tay­lor 17. Novem­ber 17: Stable­ford: E Ack­land 38, M Baker 38, R March­esi 38, B Jack­son 38, T Savich 37, B Hicks 37, S Leckie 37, J Fowler 37, N Sewell 37, M Camp­bell 37, B Walker 37. Ladies Stable­ford: K Lane 39, S Skir­row 38, M Davy 38, S Le Quesne 37, H Groves 37, A Ge­orge 36, J Lit­tle 36. Tues­day 9-holes: M James 20, P Bran­der­horst 19, M Cum­mins 19, M Selby 19, P Joyce 18.

Lower Great South­ern Bowl­ing League

Novem­ber 17 Pen­nant: Women’s 1st Div: Albany Green 4 v Den­mark 0, Emu Point 4 v Mid Beach Green 0, Albany Gold 4 v Walpole 0, Mid Beach White 3 v Golf 1. 2nd Div: Mid Beach Red 0 v Albany 4, Mt Barker 1 v Fran­k­land 3, Emu Point 0 v Cran­brook 4. Pro­gres­sive Points 1st Div: Golf 17.5, Mid Beach White 16, Albany Green 16, Emu Point 15, Mid Beach Green 14, Den­mark 11, Albany Gold 5, Walpole 1.5. 2nd Div: Cran­brook 18.5, Emu Point 13, Albany 12, Den­mark 10, Fran­k­land 9, Mid Beach Red 6, Mt Barker 3.5. Men’s 1st Div: Albany Green 6 v Albany Gold 0, Mid Beach Gold 6 v Mid Beach Green 0, Mt Barker Golf 6 v Den­mark 0, Emu Point 6 v Mt Barker 0. 2nd Div: Albany Brown 5 v Albany White 1, Albany Grey 5 v Golf White 1, Emu Point Pur­ple 6 v Cran­brook 0, Mid Beach Black 5.5 v Walpole .5. 3rd Div: Emu Point 5 v Mt Barker 1, Den­mark 5 v Green Range 1, Fran­k­land 0 v Mid Beach White 6. Pro­gres­sive Points 1st Div: Emu Point Red 17, Albany Green 16, Mid Beach Gold 14.5, Mt Barker 12.5, Mid Beach Green 12.5, Den­mark 10.5, Albany Gold 10, Mt Barker 3. 2nd Div: Albany Grey 21, Emu Point Pur­ple 19.5, Mid Beach Black 19.5, Albany Brown 13, Cran­brook 9.5, Walpole 8.5, Albany White 3.5, Golf White 1.5. 3rd Div: Mid Beach White 17.5, Den­mark 16, Emu Point 13.5, Mt Barker 13, Fran­k­land 11, Green Range 1.

Albany Ath­let­ics Club

Novem­ber 17: Track and Field: 1500m: M65 D. Smith 06:28.46, M45 J. Toomey 05:25.94, MOPEN C. Dow­ell 04:13.21, M50 A. McEwan 05:31.22. 100m: M65 D. Smith 16.59, F55 L. Tay­lor 27.46, F30 C. Eren­shaw 44.56, FOPEN T. Spi­dell 16.30, M30 C. Rob­son 14.54, FU20 B. Kennedy 18.68, MOPEN T. Crom­melin 14.45, F70 B. Pain­ter 19.46, FU20 S. McDon­ald 13.46, F30 J. Kinder 15.76, M40 D. Yar­ran 15.65, F35 J. Hes­lop 15.42. 60m: F55 L. Tay­lor 15.78, F35 J. Hes­lop 09.16, FOPEN T. Spi­dell 09.77, M30 C. Rob­son 08.87, FU20 B. Kennedy 10.54, MOPEN T. Crom­melin 08.92, F70 B. Pain­ter 11.70, FU20 S. McDon­ald 08.19, F30 J. Kinder 09.49, FOPEN D. Mid­dle­ton 10.65, M50 A. McEwan 11.15, M65 D. Smith 10.25, M40 D. Yar­ran 09.54. 400m: M65 D. Smith 01:28.61, M45 J. Toomey 01:13.94, M50 A. McEwan 01:08.32, M55 C. Langslow 01:17.59, MOPEN C. Dow­ell 55.24, F35 J. Hes­lop 01:16.79. Javelin: M65 D. Smith 11.15, F55 L. Tay­lor 10.73, F30 C. Eren­shaw 3.83, FOPEN T. Spi­dell 14.03, M30 C. Rob­son 34.85, FOPEN D. Mid­dle­ton 24.57 (New Record), M40 D. Yar­ran 34.09, F70 B. Pain­ter 13.64, M50 A. McEwan 20.50. Triple Jump: M65 D. Smith 7.79, M30 C. Rob­son 7.47, FOPEN T. Spi­dell 6.26, FU20 B. Kennedy 6.19, MOPEN T. Crom­melin 7.84, FU20 S. McDon­ald 9.97, FOPEN D. Mid­dle­ton 6.45, M42 D. Yar­ran 7.29, F70 B. Pain­ter 5.18. Long Jump: F55 L. Tay­lor 1.67, M30 C. Rob­son 3.74, FOPEN T. Spi­dell 3.44, FU20 B. Kennedy 3.33, MOPEN T. Crom­melin 3.68, FOPEN D. Mid­dle­ton 2.91, FU20 S. McDon­ald 4.89 (New Record), F30 J. Kinder 3.02, F70 B. Pain­ter 2.11, M40 D. Yar­ran 3.27.

Grove Park Golf Club

Novem­ber 15: Men Scroungers Stable­ford: Win­ner: Gary Lani­gan (42 points), Run­ner-up: Nev Wal­ton (41), Good Scores: M An­der­son, E Szyd­lowski (39), G Hig­gins, D Han­cock, S Smith, T Thomp­son, J Ken­wor­thy, A Tonkin, A Tow­ell, Near­est the Pins: E Szyd­lowski, A Tonkin, A Tow­ell, Long­est Putt: J Cordery. Novem­ber 19: Stable­ford (Club tro­phy) Win­ner: Arthur Tow­ell (40 points), Run­ner-up: Dave Willmer (39), Good Scores: D Fletcher, T Thomp­son, N Tet­ley, M Sa­sic, J Ken­wor­thy, B Wych, M Roddy, K Smyth, S Smith, T Reader, Near­est the Pins: K Smyth, M Sa­sic, S Smith, Long­est Putt: T Thomp­son.

Novem­ber 17: Grove Park v Eden Park Col­lie. Win­ner: Grove Park 32.4 av­er­age, Run­ner-up: Eden Park 29.4.

Albany Ta­ble Ten­nis Club

Hand­i­cap Points Lead­ers to Novem­ber 13: Ladies: Rosa Larosa 87, Stacey Smith 80, Dawn Mar­shall 72, Shirley Crook 44, Jane God­frey 8, Ei­mon Latt 1. Men: Peter Muller 158, Daniel Bell 125, Brad John­ston 118, Alan Mil­lar 112, Peter Green 94, Travis Mar­shall 77, Tim Fialkowski 56, Ajay Har­ri­son 50, Toby Bas­den 50, Kevin McCre­ton 46, Wil­liam Emery 46, Robin God­frey 37, Steven Tu­pluk 30, Bren­den Abra­hams 28, John Pugh 20, Ge­off Walsh 20, Alan Crook 18, Bran­don Ford 16, Dai­mon Rodger 15, Reece Mar­shall 13, Bren­dan Squires 11, Vod Zialosz 9, Zac Vi­gus 8, Vivek Bhat 7, Mitchell Pax­man 6, Den­nis Tran­ter 6, Chris Bel­trama 6, Steve Mor­ti­more 6, Wilf Pinchen 5, Si­mon Devenish 2, Clay­ton Hal­lo­ran 2, Bronte Run­dle 1.

Horse In Ac­tion

Show Horse Fri­day: Un­of­fi­cial Classes: Rider 11yrs & un­der: 1st E. Belfield, 2nd F. Eric­s­son, 3rd M. Mano­lini; Rider 12-14 yrs: 1st T. Wilde, 2nd C. Hill; Cham­pion Un­of­fi­cial Ju­nior Rider: T. Wilde; Re­serve Cham­pion Un­of­fi­cial Ju­nior Rider: E. Belfield; Dis­trict pony 14hh & un­der: 1st Mor­wynt Lib­er­ace/E. Belfield, 2nd Tra­pa­landa Downs Laud Nel­son/F. Eric­s­son, 3rd Ci­enna Park Mis­sion Con­trol/C.Ed­wards; Pony 12hh & un­der: 1st Me­learon Downs Make Be­lieve/E. Belfied, 2nd Ci­enna Park Mis­sion Con­trol/C. Ed­wards; 3rd Storm­ridge Touch of Magic/M. Mano­lini; Pony ov 12hh upto incl 12.2hh: 1st Mor­wynt Lib­er­ace/E. Belfield; 2nd Bar­barosa Hawai­ian Ivory/C. Hill; Pony ov 12.2hh upto incl 13hh: 1st Je­jucha Pan­da­mo­nium/K. Lubcke, 2nd Tra­pa­landa Downs Laud Nel­son/F. Eric­s­son; Pony ov 13.2 upto incl 14hh: 1st Star/ Edie Hawke; Light­weight pony 12.2hh & un­der: 1st Ci­enna Park Mis­sion Con­trol/C. Ed­wards, 2nd Mor­wnyt Lib­er­ace/E. Belfield; Med/Heavy­weight pony 12.2hh & un­der: 1st Storm­ridge Touch of Magic/M. Mano­lini, 2nd Me­learon Downs Make Be­lieve/E. Belfield, 3rd Bar­barosa Hawai­ian Ivory/C. Hill; Childs Pony 12.2hh & un­der: 1st Ci­enna Park Mis­sion Con­trol/C. Ed­wards, 2nd Me­learon Downs Make Be­lieve/E. Belfield, =3rd Bar­barosa Hawai­ian Ivory/C. Hills & Storm­ridge Touch of Magic/M. Mano­lini; Childs pony ov 12.2hh upto incl 14hh: 1st Je­jucha Pan­da­mo­nium/K. Lubcke, 2nd Star/E. Hawke; Cham­pion Un­of­fi­cial Small Pony: Mor­wynt Lib­er­ace/E. Belfield; Re­serve Cham­pion Un­of­fi­cial Small Pony: Me­learon Downs Make Be­lieve/E. Belfield; Cham­pion Un­of­fi­cial Large Pony: Je­jucha Pan­da­mo­nium/K. Lubcke; Re­serve Cham­pion Un­of­fi­cial Large Pony: Tra­pa­landa Downs Laud Nel­son/F. Eric­s­son; Best Man­nered Ju­nior Com­bi­na­tion: K. Lubcke/Je­jucha Pan­da­mo­nium; Rider 18-21yrs: 1st H. Dean, 2nd J. Lewis; Rider 30yrs & over: 1st K. Hamil­ton, 2nd J. Brown; Cham­pion Un­of­fi­cial Se­nior Rider: K. Hamil­ton; Re­serve Cham­pion Un­of­fi­cial Se­nior Rider: H. Dean; Dis­trict Hack ov 14hh: 1st Harem Scan­dal/H. Dean, 2nd Rock Prince/T. Wilde, =3rd Hank/J. Lewis & South­ern Hills King of Hearts/I. Sugg; Hack ov 14hh upto incl 14.2hh: 1st Win­gana Harry Pot­ter/J. Brown; Hack ov 14.2hh upto incl 15hh: 1st Pas­sion/K. Hamil­ton, 2nd Hank/J. Lewis, 3rd South­ern Hills King of Hearts/ I. Sugg; Hack ov 15hh upto & incl 15.2hh: 1st Harem Scan­dal/H. Dean; Hack ov 16hh: 1st Rock Prince/T. Wilde; Light­weight hack ov 14hh upto incl 15hh: 1st South­ern Hills King of Hearts/ I. Sugg, 2nd Win­gana Harry Pot­ter/J. Brown, 3rd Hank/J. Lewis; Med/Heavy­weight hack ov 14hh upto & incl 15hh: 1st Pas­sion/K. Hamil­ton; Light­weight hack ov 15hh: 1st Rock Prince/T. Wilde; Med/Heavy­weight hack ov 15hh: 1st Harem Scan­dal/H. Dean; Ladies hack over 14hh upto incl 15hh: 1st Pas­sion/K. Hamil­ton, 2nd Win­gana Harry Pot­ter/J. Brown, =3rd Hank/J. Lewis & South­ern Hills King of Hearts/I. Sugg; Ladies hack ov 15hh: 1st Harem Scan­dal/H. Dean, 2nd Rock Prince/T. Wilde; Cham­pion Un­of­fi­cial Small Hack :Pas­sion/K. Hamil­ton; Re­serve Cham­pion Un­of­fi­cial Small Hack: South­ern Hills King of Hearts/ I. Sugg; Cham­pion Un­of­fi­cial Large Hack: Harem Scan­dal/H. Dean; Re­serve Cham­pion Un­of­fi­cial Large Hack: Rock Prince/T. Wilde; Best Man­nered Se­nior Com­bi­na­tion: H. Dean/Harem Scan­dal; Supreme Un­of­fi­cial Ex­hibit: Pas­sion/K. Hamil­ton; Un­of­fi­cial Off the Track: Harem Scan­dal/H. Dean.

Of­fi­cial Show Hunter Classes: Show hunter Pony ov 12hh upto incl 12.2hh: 1st Ap­ple Jack Jay/K. Lubcke, 2nd Such Van­ity of Con­neely/C. Lam­bert, 3rd Zachariah Sil­ver Royal/I. Greene; Light/Med weight show hunter pony 12.2hh & un­der: 1st Such Van­ity of Con­neely/C. Lam­bert, 2nd Ap­ple Jack Jay/K. Lubcke; Heavy­weight show hunter pony 12.2hh & un­der :1st Zachariah Sil­ver Royal/I. Greene; Childs show hunter pony 12.2 & un­der :1st Zachariah Sil­ver Royal/I. Greene, 2nd Ap­ple Jack Jay/K. Lubcke, 3rd Such Van­ity of Con­neely/C. Lam­bert; Cham­pion Small Show Hunter Pony :Zachariah Sil­ver Royal/I. Greene; Re­serve Cham­pion Small Show Hunter Pony :Such Van­ity of Con­neely/C. Lam­bert; Novice show hunter pony ov 12.2hh :1st Tra­pa­landa Downs Laud Nel­son/F. Eric­s­son, 2nd Lan­ge­laar Park Ne­vaeh’s Gift/K. Perkins; Show hunter pony ov 12.2hh upto incl 13hh :1st Asharley Born Ul­ti­ma­tum/M. French, 2nd Tikallara Hazzman/T. Cur­tis; Show hunter pony ov 13hh upto & incl 13.2hh :1st Ary­line Tsunami/A. Bristow, 2nd Tra­pa­landa Downs Laud Nel­son/F. Eric­s­son, 3rd Lan­ge­laar Park Ne­vaeh’s Gift/K. Perkins; Show hunter pony ov 13.2hh upto & incl 14hh :1st Kis­met Park Jazz Singer/T. Cur­tis, 2nd Silk­wood Sur­prise/N. Roach, 3rd Ap­ple­wood Harry Pot­ter/C. Lam­bert; Light/Med weight show hunter pony ov 12.2hh upto incl 14hh :1st Asharley Born Ul­ti­ma­tum/M. French, 2nd Silk­wood Sur­prise/N. Roach, 3rd Kis­met Park Jazz Singer/T. Cur­tis; Heavy­weight show hunter pony ov 12.2hh upto incl 14hh :1st Tikallara Hazzman/T. Cur­tis, 2nd Tra­pa­landa Downs Laud Nel­son/F. Eric­s­son; Childs show hunter pony ov 12.2hh upto incl 14hh :1st Tikallara Hazzman/T. Cur­tis, 2nd Ary­line Tsunami/A. Bristow, 3rd Tra­pa­landa Downs Laud Nel­son/F. Eric­s­son; Open show hunter pony ov 12.2hh upto incl 14hh :1st Silk­wood Sur­prise/N. Roach, 2nd Lan­ge­laar Park Ne­vaeh’s Gift/K. Perkins; Cham­pion Large Show Hunter Pony :Kis­met Park Jazz Singer/T. Cur­tis; Re­serve Cham­pion Large Show Hunter Pony :Silk­wood Sur­prise/N. Roach; Novice show hunter ov 14hh upto incl 15hh :1st Bur­rowa Geral­dine/I. Gi­blett; Show hunter ov 14hh upto incl 15hh :1st Llame­dos Cen­tre Stage/J. Of­fen, 2nd South­ern Hills Mid­night War­rior/I. Sugg, 3rd Re­gal Re­flec­tion/C. Sands; Show hunter ov 14.2hh upto incl 15hh :1st Glen Lee Riv­i­oli Squig­gles/C. Sands; Light/Med weight show hunter ov 14hh upto incl 15hh :1st South­ern Hills Mid­night War­rior/I. Sugg, 2nd Llame­dos Cen­tre Stage/J. Of­fen, 3rd Glen Lee Riv­i­oli Squig­gle/C. Sands; Heavy­weight show hunter ov 14hh upto incl 15hh :1st Re­gal Re­flec­tion/C. Sands, 2nd Bur­rowa Geral­dine/I. Gi­blett; Ladies show hunter ov 14hh upto incl 15hh :1st Llame­dos Cen­tre Stage/J. Of­fen, 2nd South­ern Hills Mid­night War­rior/I. Sugg; Childs show hunter ov 14hh upto incl 15hh :1st Bur­rowa Geral­dine/I. Gi­blett; Cham­pion Small Show Hunter :South­ern Hills Mid­night War­rior/I. Sugg; Re­serve Cham­pion Small Show Hunter :Llame­dos Cen­tre Stage/J. Of­fen; Show hunter ov 15.2hh upto incl 16hh :1st Don Diva Danzig/E. Panizza; Show hunter ov 16hh :Su­per­nat­u­ral/T. Giles; Light/Med weight show hunter ov 15hh :1st Su­per­nat­u­ral/T. Giles; Heavy­weight show hunter ov 15hh :1st Don Diva Danzig/E, Panizza; Ladies show hunter ov 15hh :1st Don Diva Danzig/E. Panizza, 2nd Su­per­nat­u­ral/T. Giles; Cham­pion Show Hunter :Don Diva Danzig/E. Panizza; Re­serve Cham­pion Show Hunter :Su­per­nat­u­ral/T. Giles; Supreme Show Hunter Ex­hibit :Don Diva Danzig/E. Panizza; Off the Track Show Hunter :Su­per­nat­u­ral/T. Giles.

Great South­ern Small Show Hunter Pony of the Year: 1st Zachariah Sil­ver Royal/I. Greene; 2nd Ap­ple Jack Jay/K. Lubcke; Great South­ern Large Show Hunter Pony of the Year :1st Asharley Born Ul­ti­ma­tum/M. French; 2nd Ary­line Tsunami/A. Bristow; 3rd Silk­wood Sur­prise/N. Roach; Fi­nal­ists Tikallara HazzmanT/Cur­tis, Lan­ge­laar Ne­vaeh’s Gift/K. Perkins; Great South­ern Small Show Hunter of the Year :1st Llame­dos Cen­tre Stage/J. Of­fen; 2nd South­ern Hills Mid­night War­rior/I. Sugg; 3rd Glen Lee Riv­i­oli Squig­gle/C. Sands; Fi­nal­ists Jus Pop­pin/T. Cur­tis, Re­gal Re­flec­tions/C. Sands; Great South­ern Show Hunter of the Year :1st Don Diva Danzig/E. Panizza; 2nd Su­per­nat­u­ral/T. Giles.

Newspapers in English

Newspapers from Australia

© PressReader. All rights reserved.