Mans­field run­ners shine at run­ning fes­ti­val

Mansfield Courier - - SPORT - By DAVID MIMS

LO­CAL run­ners ac­quit­ted them­selves well at the an­nual Mans­field Half Marathon and Fun Run on Sun­day, Oc­to­ber 30.

A warm, blus­ter­ing northerly wind made con­di­tions chal­leng­ing for all run­ners over all dis­tances, but the en­thu­si­asm was high.

In the half marathon, Si­mone McInnes put in a mag­nif­i­cent per­for­mance to be the first fe­male across the line, and ninth over­all, in 1hr 38m 46s.

The 10km race saw Ty­nan Mims lead in the hordes from Tim­ber­top, plac­ing sec­ond over­all be­hind as­sis­tant prin­ci­pal Ross Hop­kins, and first in the un­der 16 cat­e­gory.

Fa­ther David placed sec­ond in the 40+ group, some 17 places and 4 min­utes be­hind Ty­nan.

Harry Ma­honey lead in the 5km field, with Billy Dun­stan fourth and Billy Ma­honey sixth, while the Cal­haem fam­ily, reg­u­lars at this event, scored the tri­fecta in the girls’ un­der 16 cat­e­gory.

The 2km kids’ run saw many lo­cal kids hav­ing great fun and try­ing their best, with two age groups, 7-9 and 10-12 com­pet­ing.

In the pri­mary schools com­peti­tor num­bers com­pe­ti­tion Mans­field Pri­mary School took out the prize this year. RE­SULTS: Half Marathon: Male 16-39: 1) Cael­lum Crowe 1:22:09; 2) Steven Ren­wick 1:25:38; 3) Char­lie Blanch 1:26:22.

Fe­male 16-39: 1) Si­mone McInnes 1:38:46; 2) Kelly Cum­mins 1:53:34; 3) Me­gan Boromeo 1:58:02.

Male 40+: 1) Paul Hill 1:26:27; 2) Nick Bow­den 1:36:02; 3) Steve Baertschig­er 1:38:38.

Fe­male 40+: 1) Fleur Shaw- Jones 1:45:08; 2) Da­rina Cal­haem 1:50:06; 3) Astid Aham­mer 1:56:39. 10KM Male Un­der 16: 1) Ty­nan Mims 39:37; 2) Ren Susuki 40:47; 3) Brodie Mur­ray 41:20;

Fe­male Un­der 16: 1) Cas­san­dra Brook 47:26; 2) Mia Scala 49:11; 3) Saskia Nannes 49:56.

Male 16-39: 1) Ross Hop­kins 36:17; 2) Alex Shem 41:52; 3) An­thony Hay­ward 42:13.

Fe­male 16-39: 1) Vanessa Hew­son 44:06; 2) Chris­tine Hop­kins 44:57; 3) Kather­ine McKean 46:18.

Male 40+: 1) An­thony Roberts 42:44; 2) David Mims 43:55; 3) Sean Nick­lin 43:58.

Fe­male 40+: 1) Sarah Hedger 44:22; 2) Monette Biz­zarri 47:45; 3) Fleur Nannes 52:04. 5KM Male Un­der 16: 1) Harry Ma­honey 22:59; 2) Char­lie Beggs 23:13; Billy Dun­stan 23:13.

Fe­male Un­der 16: 1) Koo Cal­haem 23:13; 2) Lot­tie Cal­haem 25:13; 3) Indigo Cal­haem 27:04.

Male 16-39: 1) Adam Provaznik 23:32; 2) Oliver O’Cal­la­han 26:35; 3) Il­vasa Ning 28:34.

Fe­male 16-39: 1) Kelly Byrne 31:52.

Male 40+: 1) Billy Ma­honey 23:58; 2) Richard Beggs 24:19; 3) Jim Miller 24:27.

Fe­male 40+: 1) Sara Miller 26:06; 2) Fiona Moses 27:06; 3) Lisa McCune 29:26. 2KM Kids Run Boys 7-9: 1) Har­vey Dodgshun; 2) Cooper De­nier; 3) Fer­gus Ped­die.

Girls 7-9: 1) Lucy Bow­den; 2) Amelia Clegg; 3) Ge­orgina Ed­wards.

Boys 10-12: 1) Flynn Hill; 2) Max Ma­honey; 3) Jack Headon.

Newspapers in English

Newspapers from Australia

© PressReader. All rights reserved.