Wilkin­son club cham­pion

Southern Riverina news - - SPORT -

Tocumwal Tues­day last week was the fi­nal round of the Ladies’ Club Cham­pi­onship that saw Bo­bette Wilkin­son the 2016 cham­pion with a great three-round gross score of 252. In sec­ond place was Michelle Field with 257.

Di­vi­sion 2 win­ner was Pa­tri­cia Frost 288 and run­ner-up went to Wendy Bed­ford 302, Di­vi­sion 3 was won by Dianne Kemp 335, with run­ner-up Mar­lene Bai­ley on 340.

Tues­day last week was also stroke event for the ladies on the Cap­tain’s Course that saw Bo­bette Wilkin­son the Di­vi­sion 1 win­ner with 75 net with the run­ner-up He­len Crilly on 77. Di­vi­sion 2 was won by Va­lerie Stark 73 net fol­lowed by Sue Law­son 77. Di­vi­sion 3 went to Yvonne Searle 76 net with run­ner-up go­ing to Dianne Bright 80.

NTP: Pe­tra Wil­mot 2nd, Bev Richard 17th.

Last Wed­nes­day the men played sta­ble­ford on the Pres­i­dent’s Course with Di­vi­sion 1 go­ing to Adam Pur­till with 37 pts on c/b from Joshua Paul.

Di­vi­sion 2 was won by Ben Lu­cas with 39 pts, Rick Tyler was run­ner-up with 38; Di­vi­sion 3 went to Barry Wil­son with 39 pts fol­lowed by Ian Tay­lor 36.

David Han­son was the Di­vi­sion 4 win­ner with 34 pts, Len Red­fern was run­ner-up with 32.

NTP: Joshua Paul 2nd, Ben Lu­cas 10th.

Due to heavy overnight rain and con­tin­u­ing through to Satur­day, the Hospi­tal Char­ity day had to be can­celled.

Sun­day was the Men’s Monthly Medal played on 10C1P that saw Di­vi­sion 1 go­ing to Michael Peters 74, with Ronald Huy run- ner up 75 on Wil­liams.

Di­vi­sion 2 and Monthly Medal was won by Dan Robi­nett with 69 net and run­ner-up went to W Por­czak 74.

NTP Michael Peters 17th. Pe­tra Wil­mot was the ladies win­ner with 79 nett. Fin­ley Ladies Last Wed­nes­day’s David Brockie Stroke re­sults: win­ner Deb­o­rah Pyke 95 (22) 73, r/u Janet Del­menico 96 (22) 74 c/b. Putting: Janet Del­menico 23. Scratch ball: Kel­lie White 93 c/b.

Ball comp: Joanne Dean 74, Sue Law­son 78, Kel­lie White 79, Kath Klemke 79, Sharon Richard­son 79, Sharon Pyle 80 c/b, Mar­garet Lem­s­ing 80 c/b.

Sec­ond Round Ladies Cham­pi­onships were also played with the fi­nal round to be played June 8. c/b from Jim

The lead­ers in grades as fol­lows: A Grade - Sharon Pyle 182, Kel­lie White 185, Kaye Sut­ton 188, He­len Was­tle 193.

B Grade - Joanne Dean 189, Kath Klemke 192, Janet Del­menico 194, Mar­ian Ayres 197.

C Grade - Anne Hard­ing 213, Pam An­gove 217, Ker­rie Car­lon 223, An­nie Wood 223.

D Grade - Nella McNa­mara 230, Denise Watts 243.

Fin­ley Vis­i­tors from Tas­ma­nia joined the men’s comp on Wed­nes­day when John Tay­lor led the field with 41 sta­ble­ford points to claim the voucher.

NTP: 18th Si­mon Fuller. Balls comp: Matt Daniel (36) and An­drew Hard­ing (34).

John Lacy showed how easy it can be to win the Matt Daniel Plumbing NAGA tro­phy.

A small but se­lect field took to the course for the Thurs­day af­ter­noon Nine Hole Stroke Com­pe­ti­tion.

After a count­back at 37 net Barry Wil­son claimed the voucher from Ge­off Boscombe.

No golf played Satur­day or Sun­day due to rain.

Fin­ley Mas­ters will be played with the Bill Cook Me­mo­rial Four­ball this Satur­day, stroke event Sun­day and Mixed Four­ball on Mon­day.

The June South­ern Riverina Vet­er­ans Golf Com­pe­ti­tion was held on the Cap­tain’s course at Tocumwal on Mon­day with 100 golfers tak­ing part.

Sta­ble­ford was played and Martin Cox (Co­bram) with 39 points took the A Grade tro­phy whilst Den­nis Frost (Tocumwal) with 38 points was run­ner-up.

B Grade win­ner with 41 points was Ross Gra­ham (Yar­ra­wonga) with Rod Samways (Tocumwal) with 38 run­ner-up.

An­drew Hig­gins (Fin­ley) with 39 points took C Grade with John Beard (Co­bram) on 37 run­ner-up.

Balls were awarded to 48 play­ers with 31 points and bet­ter.

The next South­ern Riverina Vet­er­ans Golf Com­pe­ti­tion will be held at Co­bram Ba­rooga on July 11.

Newspapers in English

Newspapers from Australia

© PressReader. All rights reserved.