Full fields for win­ter event

Southern Riverina news - - LOCALCLASSIES - Tocumwal Fin­ley Ber­ri­gan

Satur­day was the first day of our Win­ter Tour­na­ment that had full fields with shot­gun starts each day.

Cana­dian Four­somes was played the first day with the win­ning pair be­ing K Stock­dale/ C Stock­dale (Lang Lang GC) 70.5, sec­ond was Duck­worth/ Mor­ris (Shep­par­ton GC) 73.25, 3rd Treloar/Stoetrup (Gis­borne GC) 73.62.

NTP: 2nd D Sin­clair, 8th Jim Wil­liams, 10th Bull/Kramer, 15th P Dun­gan.

Sun­day was the sec­ond day with 4BBB.

Ladies’ Divi­sion 1 win go­ing to Er­bacher/Wal­dron 41 pts, Divi­sion 2 went to Flavell/ Miller 40 pts, Divi­sion 3 was Beard/ Frost 40 pts.

NTP: Vanessa El­ders 2nd, Jackie Sur­man 14th, Vicki Wal­dron 17th (hole in one).

Men’s Divi­sion 1 win­ner went to Nel­son/McCall 45 pts, Divi­sion 2 went to Miller/Hair 45 pts, Kane/Wells were Divi­sion 3 win­ners also with 45 pts. NTP: Fred Ty­ers 8th, Barry James 17th.

Tues­day last week saw 38 ladies play­ing Stroke/Monthly Medal on com­pos­ite course which saw Lynne Parry the Divi­sion 1 win­ner with a great score of 67 net; Bev Richard was r-up with 70 net.

Divi­sion 2 went to Sue Law­son 74 net on c/b from He­len Com­madeur.

Gross Divi­sion 1 went to Michelle Field 79; Gross Divi­sion 2 was won by Sue Law­son 100. NTP: S Pa­pas 15th (Pres. course), M Field 17th ( Cap. course).

On Wed­nes­day the men played sta­ble­ford on com­pos­ite course with Divi­sion 1 won by Dar­ren John with 38 pts; r-up Ray Wat­more with 36.

Divi­sion 2 was won by Phillip Dun­gan 37 pts, fol­lowed by Doug Smith 36; Robert McKen­zie was the Divi­sion 3 win­ner with 37 pts with r-up go­ing to David Han­son 35.

NTP: Brian Rooney 8th, Kevin Morey was the Jack­pot Pro Pin win­ner of $207 on 2nd (Pres. course).

In less than per­fect con­di­tions last Wed­nes­day, first time starter Zac Brain showed how easy it is when he carded 42 sta­ble­ford points to claim the voucher.

NTP on the 18th was Leo McNa­mara. Martin Cruick­shank (34) and Si­mon Fuller (33) claimed balls and Barry Fa­hey added another Matt Daniel Plumb­ing NAGA tro­phy to his col­lec­tion.

Again a small but se­lect field took to the course for the Thurs­day af­ter­noon Nine Hole Stroke Com­pe­ti­tion.

Rand Wil­son with 34.5 net claimed the voucher with Barry Fa­hey (36.5) tak­ing the ball.

The weather turned for the bet­ter and saw good fields made up of lo­cals and vis­i­tors en­joy­ing three days of great golf dur­ing the 2016 Hutcheon & Pearce Fin­ley Mas­ters Tour­na­ment.

The Bill Cook Memo­rial 4BBB Sta­ble­ford event on Satur­day saw Gra­ham Patch­ett (Broad­ford) and Nyall Lang­mead (East­wood) come to the fore with 43 points to col­lect the win­ners’ tro­phy.

Af­ter a count­back Phil Mor­row and Dan Rebesco (Broad­ford) with 41 points stepped up for the run­ners-up tro­phy.

Mar­i­lyn Neill and Dianne Can­nons (Federal Can­berra) with 38 points snared the ladies’ tro­phy.

NTP: 18th Grant Bil­ton (Broad­ford). Balls went to nine pairs with 39 points or bet­ter.

On Sun­day, Ian Armer with 69 off the stick stepped up to make it two years in a row that he claimed the A grade scratch win­ner ti­tle.

The A grade net win­ner was Grant Wil­son with net 72, while Steve Con­rick with 74 net sur­vived a five-way count­back to be run­ner-up.

Rand Wil­son with 71 took the B grade net tro­phy with Marty Pig­gin at 75 net the r-up.

The ladies’ scratch tro­phy went to Mar­i­lyn Neill (Federal Can­berra) with a 92 off the stick, while Mar­ian Ayres’ 74 gave her the net tro­phy with Mary Polk­inghorne sur­viv­ing a count­back to be run­ner-up.

NTP: 6th Steve Con­rick, 18th Mark Cor­radin (Euroa), 13th Sue DeSousa (Quean­beyan). Balls went to play­ers with 77 net or bet­ter.

The tour­na­ment fin­ished on Mon­day with a Mixed 4BBB Sta­ble­ford.

Dale and Deb­o­rah Pyke with 41 points claimed the tro­phy, while Mark and Mar­got Robert­son with 38 points were run­ners-up.

In and event for play­ers with­out partners Dave Brockie stepped up with 35 points to claim the tro­phy.

NTP: 18th Colin McNa­mara. Balls went to Jack and Ma­ree Doyle (36), Doug Smith and Mary Polk­inghorne (35), and Colin McNa­mara (31).

Stroke will be played on Satur­day and sta­ble­ford on Sun­day.

Fri­day’s win­ner of the nine­hole chook run was Syd Gold­smith (36-14.5), r-up was Jo Ni­chols (38.5); putting was won Peter Shand with 12 putts, and ball win­ner was Gail Browne with a net 40.

Satur­day’s win­ner was Chris Nevins (38.5-9.5), r-up was Barry Browne (38.5-10.5); putting was won by Gail Browne with 14 putts, and ball win­ner was Doug Cameron with a net 40.

Sun­day’s sta­ble­ford was won by Jo Ni­chols with 36 points, r-up was Ashley Bat­ten on 34; ball win­ners were Peter Shand 29 pts and Jeff Stein with 28.

Please note that Fri­day’s nine hole event will now start at 2pm.

Newspapers in English

Newspapers from Australia

© PressReader. All rights reserved.