Pyle claims ladies’ Club Cham­pi­onship

Southern Riverina news - - LOCAL CLASSIES -

Fin­ley ladies GC & JC McPhee stroke re­sults from Wed­nes­day June 8: Win­ner - Sharon Pyle 94 (15) 79, r-up - Kath Klemke 101 (20) 81 on count­back.

Putting: Sue Simp­son 27 putts. Scratch ball comp: Sharon Pyle 94. Ball win­ners: Kaye Sut­ton 81 net, Janet Del­menico 82, Nella McNa­mara 82, Annie Wood 82, Ma­ree Doyle 84 on c/b.

The fi­nal round of the Club Cham­pi­onships was also played in try­ing con­di­tions.

Con­grat­u­la­tions to the 2016 cham­pi­ons and all com­peti­tors with en­cour­age­ment and sup­port in the wet con­di­tions.

2016 cham­pi­ons below: Open: cham­pion - Sharon Pyle (15) 276 over three rounds, r-up - Kaye Sut­ton (16) 285, 3rd - Kel­lie White (14) 291.

B grade: cham­pion - Joanne Dean (19) 293 win­ning sud­den death in three-hole play­off with r-up Kath Klemke (21) 293; 3rd was Janet Del­menico with (21) 297.

C grade: cham­pion - Anne Hard­ing (26) 326, r-up - Pam An­gove (29) 331, 3rd - Annie Wood (27) 333.

D Grade: cham­pion - Nella McNa­mara (37) 349.

JT & EN Close Monthly Medal stroke re­sults Wed­nes­day June 15: win­ner - Mary Polk­inghorne 91 (19) 72. Putting: Mar­garet Lem­s­ing 28 putts on c/b.

Scratch medal: Sharon Pyle 91 on count­back.

Ball win­ners: Nella McNa­mara 74 net, Sharon Pyle 76, Enid Bain 78.

Fin­ley With con­di­tions on the try­ing side and the prospect of fur­ther rain, fields were a lit­tle light on at Fin­ley.

At Wed­nes­day’s Men’s Stable­ford event last week, Matt Daniel slipped in with 39 points to claim the voucher.

Ian Armer took NTP on the 18th. Balls went to Ian Armer (38) and Martin Cruick­shank (36).

John Lacy took the Matt Daniel Plumb­ing NAGA tro­phy.

Martin Cruick­shank with 16 points sur­vived a count­back and stepped into the win­ner’s cir­cle when stable­ford was played at the 9-Hole Comp on Thurs­day.

Leo McNa­mara also with 16 points took the ball.

The Tup­pal Dairy Stroke event was played on Satur­day when Mark O’Brien with 71 net stepped up to col­lect the tro­phy.

Enid Bain on 78 net was the ladies win­ner and also claimed the putting tro­phy with 28 putts.

NTP on the 18th was John Tay­lor and balls went to John Tay­lor (73), Bob Ross (74) and Rand Wil­son (74).

John Lacy added a Her­itage NAGA Ball to his col­lec­tion.

Sun­day was the Boomerang Ser­vice Sta­tion Stable­ford event for the men when Dave Brockie with 41 points took the tro­phy.

Sharon Pyle with 27 points claimed the Fin­ley Pi­lates Tro­phy for the ladies.

NTP on the 18th was Dave Brockie and balls went to Dar­ren John (38), Paul Pin­nuck (34) and Ja­son Pyle (32). The Her­itage NAGA Tro­phy jack­pot­ted.

This Satur­day round two of the Wil­son Cup will be played at Ber­ri­gan, while stable­ford is at Fin­ley fol­lowed by a meal and mu­sic.

On Sun­day the June Monthly Medal will be played.

Tocumwal On Tues­day last week, the ladies threw the Rule Book away and played their Mo­tor Neu­rone Dis­ease Mul­li­gans day.

Mul­li­gans were bought at a dol­lar a pop then used on the course to re­play a bad shot.

All money raised was donated to the MND Foun- da­tion and the golf club also matched the amount raised.

The game was stable­ford ag­gre­gate with the win­ning team be­ing Kerry Con­rad, Anne Brown, Bette Bowes and Val Stark with 92 pts on c/back from San­dra Wil­liams, Dianne Kemp, Su­san Pap­pas and Denise Huy.

Balls went to El­iz­a­beth Thurtell, Rhonda Lewis, Mar­garet Pow­ell, Dianne Bright 91; Lindy Cooper, Jo Boake, El­iz­a­beth Muir, Ador­ree Bai­ley 85. NTPs went to Su­san Pap­pas on the 2nd and 17th (Cap­tain’s course).

Wed­nes­day saw 2-Man Ag­gre­gate Stable­ford played with win­ners be­ing Dunn Jnr and Quick with 66 on c/b from Percy / Per­rett 66 and Sut­ton / Hadley 66. NTP: Colin McNa­mara 2nd (Capt. course), Bruce Hadley 8th (capt.), Michael Cooper 2nd (Pres. course, Pro Pin).

On Satur­day it was stable­ford on the Cap­tain’s Course with Di­vi­sion 1 ladies go­ing to Kerry Con­rad with 33 pts, r-up was Su­san Pap­pas 32; Di­vi­sion 2 went to El­iz­a­beth Muir 41 pts, fol­lowed by Anne Brown 40. NTP: Shelli Clark, 2nd Janie Hills 17th.

Men’s Di­vi­sion 1 win­ner was Mark Con­way with 36 pts on c/b from Peter Davies; Di­vi­sion 2 was won by John Gradie with 38 pts fol­lowed by De­nis Gar­ner 36. NTP: Bruce McCal­lum 2nd, De­nis Gar­ner 17th.

Ladies stable­ford win­ner on Sun­day was Shelli Clark 36 pts. NTP: Shelli Clark 2nd.

Men’s Di­vi­sion 1 win­ner was Caleb Bo­valina off a h/cap of two with 41 pts, while r-up was Paul Olsen 38; Di­vi­sion 2 win went to Daniel Robi­nett 38 pts on c/b from Pa­trick Boak. NTP: Brian Wil­son 2nd (Capt.), Martin Studwick 2nd (Pres.).

This week was the 1st round of the Win­ter Pen­nant that saw Di­vi­sion 2 Scratch go­ing down to Mooroopna 2/3 played at Rich River.

Di­vi­sion 4 Hand­i­cap played Rich River at Mooroopna and won 3/2.

The Jer­ilderie re­serves 2.1 (13) lost to home side Strath­mer­ton 15.8 (98) in Pi­cola League ac­tion on Satur­day.

Short on play­ers again, the De­mons strug­gled as the Bull­dogs kicked away to a 26-point lead at quar­ter time.

Ben Nash and Greg Lawton were in every­thing and drove the ball for­ward at ev­ery op­por­tu­nity for the Dees.

The sec­ond term saw the De­mons kick long into the for­ward line re­sult­ing in two goals for the quar­ter.

Bill Stephens’ great play re­sulted in one of the goals, and at the other end of the ground Cad­man Ham was solid in de­fence.

The Dees fought out the third term with a lot of en­deav­our but could not match their stronger op­po­nents.

Ig­natius Crit­ten­den bat­tled hard all day and Tom Mur­phy showed great at­tack on the ball.

In the fi­nal term the Dees worked hard but the Bull­dogs had too much run.

Best: B Nash, G Lawton, T Mur­phy, C Ham, I Crit­ten­den, B Stephens. Goals: B Nash, J Hawkins.

Un­der 17s: Jer­ilderie 5.7 (37) lost to Strath­mer­ton 7.5 (47).

It was a slow start for the De­mons with the Bull­dogs get­ting away to a 12-point lead at the first break.

Lachie Ken­nett was dom­i­nat­ing around the ground and Nick Bald­win was show­ing class as well for Jer­ilderie.

The De­mons played bet­ter in the sec­ond quar­ter, re­strict­ing Strath­mer­ton but un­able to re­duce the mar­gin.

Af­ter the main break, ev­ery­one lifted and the Dees kept the Bull­dogs score­less while kick­ing four goals to level the scores at three quar­ter time.

Kobi Howes was danger­ous around the ground and Storm Scott pro­vided plenty of run.

Un­for­tu­nately Jer­ilderie couldn’t main­tain the pres­sure in the fi­nal term and Strath­mer­ton fought back to have a 10-point vic­tory.

Jade Buck­ley had a great game dom­i­nat­ing in the ruck and David Saun­ders bat­tled hard all day.

Best: N Bald­win, L Ken­nett, K Howes, S Scott, J Buck­ley, D Saun­ders.

Goals: L Ken­nett 2, F Pin­nuck, J Ray, N Bald­win.

U-14s: Jer­ilderie 3.1 (19) lost to Strath­mer­ton 9.5 (59).

It was re­ally tough footy with both teams scor­ing early goals in this top of the ta­ble clash.

Char­lie Simp­son showed plenty of run from full back and Oliver Knight was pick­ing up plenty of pos­ses­sions across half for­ward for the Dees.

The sec­ond term saw the De­mons battle hard and match the Bull­dogs on the score­board.

Alex A’Vard was hav­ing a great game and Travis Lawton picked up some handy pos­ses­sions.

Af­ter the main break, Strath­mer­ton re­grouped and kept Jer­ilderie goal­less for the term.

Austin Mauger was des­per­ate in the back­line and Josh Ray was also hav­ing a great game across half back.

The fi­nal term saw Jer­ilderie un­able to match their op­po­nents with Strath­mer­ton claim­ing a 40-point vic­tory.

Best: A A’Vard, J Ray, T Lawton, C Simp­son, A Mauger, O Knight. Goals: J Catena, M Slee­man, T Conn.

Newspapers in English

Newspapers from Australia

© PressReader. All rights reserved.