Pig­gin cards 36 points for Wed­nes­day vic­tory

Southern Riverina news - - SPORT -

Fin­ley A ‘Martin’ once again stepped up to claim the tro­phy at Wed­nes­day’s men’s 18 hole stable­ford com­pe­ti­tion, but this time it was Martin Pig­gin who had carded 36 points.

The other Martin, Martin Cruick­shank (34 points), won a ball, as did Rand Wil­son (34). The Matt Daniel Plumb­ing NAGA tro­phy was claimed by John Lacy.

At the Thurs­day nine hole stroke com­pe­ti­tion, Barry Fa­hey came out on top with 30 net to claim the voucher.

Balls went to An­drew Hig­gins (30.5) and Jon Munro (31.5).

On Satur­day the J & M Doyle Monthly Medal was played.

Dave Brockie, by card­ing 72-1-73 claimed the daily A grade tro­phy along with the Scratch Medal.

Rick Har­ris with 69 net took the B grade men’s tro­phy and also claimed the Net Medal and Cock of the Walk ti­tle.

Kath Klemke with 71 net took the daily tro­phy as well as the June Club Brooch and putting tro­phy with 29 putts.

NTP on the 18th went to Paul Pin­nuck.

Balls were awarded to Merv Percy (70), Chick Bray­bon (72), Billy Smith (74), Paul Pin­nuck (75), Alan Hand (75), Rand Wil­son (75) and Heather Daniel (75).

Peter Wood stepped up for the NAGA Tro­phy.

Stable­ford was played on Sun­day when Merv Percy with 41 points took the Lo­cal Den­tist Tro­phy while Janet Del­menico with 30 claimed the ladies tro­phy.

Ray Wat­more (Tocumwal) won NTP on the 18th with Janet Del­menico NTP on the 13th.

Balls went to Sel Cor­co­ran (40) and Marty Pig­gin (36).

Mick Cooper (Tocumwal) claimed the NAGA tro­phy.

At the week­end it is Par Three Day on Satur­day and stroke will be played on Sun­day.

Tocumwal On Tues­day last week the ladies held their Doris Cham­bers Four­somes Stable­ford day with 17 pairs tak­ing part.

Ros Sey­mour and San­dra Wil­liams were the win­ners on the day with 37 points.

In sec­ond place was the team of Sharon Pyle and Pauline Wil­son who had 36 points on count­back from Margery Borce and Wendy Bed­ford and the team of Robin Ben­bow and Gayle Ed­wards.

Wed­nes­day saw 89 men play­ing stable­ford on the Cap­tain’s Course with Di­vi­sion One go­ing to Dar­ren John (Fin­ley GC) with 36 points fol­lowed by Doug Perrett on 35.

John Brad­bury was the Di­vi­sion Two win­ner with 35 points on count­back from Martin Studwick.

Di­vi­sion Three went to War­ren Con­sta­ble with 38 points fol­lowed by John Car­roll, 37.

NTPs went to Ste­wart Craw­ford 2nd, Robert Dis­hon 8th and Kevin Waller (Pro Pin).

On Satur­day there were 28 ladies and 58 men play­ing stable­ford on the Pres­i­dent’s Course with ladies Di­vi­sion One go­ing to Kerri McKenna (Lang Lang GC) with 39 points.

Di­vi­sion Two was won by Pauline Wil­son who had 34.

NTP went to Lindy Cooper 2nd.

Men’s Di­vi­sion One was won by Mal McKenna (Lang Lang GC) with 38 points with run­ner-up Paul Olsen on 37.

Di­vi­sion Two was won by Brian Mor­gan who had 37 points on count­back from Kevin Waller.

War­ren Yardy was the Di­vi­sion Three win­ner also on 37 on count­back from Ron­ald Crow.

NTPs went to Brett Mol­nar 2nd and Glenn New­ton (Hill Top) 18th.

Fin­ley ladies Wed­nes­day, June 21 Gaye Maxwell Mas­sage Ther­apy stable­ford win­ner: Kaye Sut­ton 35.

NTP: 13th Kaye Sut­ton. Ball comp: Kath Klemke 34, Sharon Pyle 33, Mar­garet Lem­s­ing 33, Sue Simp­son 33.

Ber­ri­gan Fri­day nine hole chook run win­ner: G Browne 341⁄ r/u P Shand 36 c/b.

Putting: G Browne 14 c/b. Ball win­ner: F Al­bert.

Satur­day nine hole win­ner: C Kelly 311⁄ , r/u J Stein 33 c/b. Ball comp: J Ni­cholls. Sun­day 18 hole win­ner: J Stein 38, r/u C Kelly 32.

Ber­ri­gan Golf Club will hold play mixed four ball on Satur­day and stroke on Sun­day.

Jer­ilderie Sun­day June 25, Yankee four ball med­ley win­ners: Mike and Jenny Pitt 69.1, r/u Dave Legge and Scott McGil­l­livray 69.3.

NTP: 5th Jenny Pitt, 7th and 15th Dave Legge.

Newspapers in English

Newspapers from Australia

© PressReader. All rights reserved.