Gail nails hole-in-one

Southern Riverina news - - LOCAL CLASSIES -

Ber­ri­gan Ber­ri­gan golfer Gail Browne recorded a hole-in­one on the 137 me­tre se­cond hole on Satur­day.

It was the third time that Browne has man­aged to card a hole-in-one, plac­ing her se­cond be­hind Maria McDonell who has hit four ‘aces’.

Satur­day’s win­ner was Kura Gold­smith with 45-14-31.

Run­ner-up was Barry Browne with 43-10-33.

Joe Ni­cholls claimed the putting with an amaz­ing 10 putts as well as be­ing the ball win­ner.

Fri­day’s chook run was won by Gail Browne 39-4-35, with run­ner-up be­ing Jeff Stein 45-9.5-35.5. Joe Ni­cholls was again the ball win­ner.

Sun­day’s stroke com­pe­ti­tion was won by Lau­rie San­ders 96-29-67, with Pe­ter Shand run­ner-up on 79-10-69.

Putting went to Maria McDonell with 24 putts.

Ball win­ners were Chris Cameron, Barry Browne and Sid Gold­smith.

Next Sun­day’s com­pe­ti­tion is sta­ble­ford start­ing at 8.30am.

A re­minder to golf mem­bers that there will be a meet­ing on Fri­day at 5pm. All mem­bers wel­come.

Finley The change in the weather brought about larger num­bers at all events this week.

Leo McNa­mara blitzed the field when he carded 41 sta­ble­ford points to col­lect voucher the for the 18-hole med­ley com­pe­ti­tion on Wed­nes­day.

Pam An­gove took out NTP on the 13th.

Balls went to Ma­ree Doyle (32), Mark O’Brien (32), Heather Daniel (31) and John Tay­lor (30).

Barry Fa­hey claimed the Matt Daniel Plumb­ing NAGA trophy.

In the Thurs­day af­ter­noon nine-hole stroke com­pe­ti­tion, Jon Munro with 29.5 net claimed the voucher.

Balls went to Rand Wil­son and Barry Fa­hey who each had 30 net.

On Satur­day, Ian Armer with 38 points took the A grade trophy, along with the Cock of the Walk Ti­tle when sta­ble­ford med­ley was played.

Af­ter count­back Ian Daniel with 37 points claimed B grade.

Tracy Jones was NTP on the 13th and Kel­lie White on the 18th.

Ball comp win­ners were Mary Polk­inghorne (37), Bill Judd (37), Marty Pig­gin (36), Grant Wil­son (36), Pam An­gove (35), Leo McNa­mara (35), Ray Healey (35) and Barry Wil­son (35).

The NAGA trophy was claimed by Sue Simp­son.

On Sun­day Ian Armer con­tin­ued on his win­ning way 39 sta­ble­ford points, this time af­ter count­back, to take the voucher.

NTP on the 13th was Dar­ren John and on the 18th Barry Fa­hey.

Ball win­ners were An­drew Hard­ing (39), Trevor McCaw (38), Alan Hand (38) and Dar­ren John (37).

Bob Makkinga picked up an­other NAGA Trophy.

The men’s sum­mer pen­nant team will play De­niliquin at Yar­ra­wonga in the grand fi­nal on Sun­day.

The Feb­ru­ary Monthly Medal will be played on Satur­day and sta­ble­ford will be played on Sun­day.

Tocumwal Stroke Monthly Medal was played by 70 men on Sun­day with Sa­muel Bakes claim­ing the Monthly Medal, along with the Di­vi­sion One Grade with 68.

Ray Wat­more was run­nerup with 71 net.

Wat­more also claimed the Di­vi­sion One Gross win­ner with a score of 74.

Di­vi­sion Two Gross and Grade win­ner was Kevin Clark with 85/70 and run­nerup was Ross Clark 72.

Di­vi­sion Three Grade and Gross Win­ner was Leonard Red­fern 96/71.

Run­ner-up went to Lindsay Gil­bee 77.

NTPs went to Mal­colm Dick­son 8th, Stephen Con­rick 17th.

Sun­day also saw seven ladies play­ing stroke with Tr­ish Frost tak­ing the win with 73 net.

Men’s Gold win­ner was Graeme Sharp on 71 net, foll­wed by Noel McKay with 74.

On Tues­day we had a small field of ladies due to heavy rain that saw Denise Huy tak­ing out Di­vi­sion One with 31 points on count­back from Su­san Pap­pas.

Dianne Bright was the Di­vi­sion Two win­ner with 29 points fol­lowed by Dianne Kemp 23.

NTPs went to Joan Burns 2nd, Denise Huy 8th, Shellei Clark Pro Pin $31.

Wed­nes­day saw seven mem­bers play­ing off the Gold Mark­ers with Graeme Sharp tak­ing the win with 43 points fol­lowed by Ron­ald Ea­ton, on count­back from Lindsay Gil­bee.

A big field of 104 men played sta­ble­ford with Di­vi­sion One go­ing to Ross Percy with 37 points on count­back from Shane Hal­lo­ran.

Tom Keogh was the Di­vi­sion Two win­ner with 38 points on count­back from De­nis Frost and Di­vi­sion Three went to Pe­ter Car­son 39 points, Barry Wil­son was run­ner-up on 36.

Di­vi­sion Four was won by Ken­neth Laid­law 39 points fol­lowed by Wil­liam Brady 38.

NTPs went to Michael Cooper 2nd, Paul Olsen 14th, Michael Cooper Pro Pin $111.

Satur­day had 46 ladies play­ing sta­ble­ford with Di­vi­sion One go­ing to Mar­garet Fergeus card­ing 42 points fol­lowed by Lindy Cooper on 40.

Di­vi­sion Two went to Nola White­ford on 38 points with Pauline Wil­son run­ner-up on 36.

NTPs went to Carol Irvine 2nd, Val Wat­more 18th.

Men’s Gold win­ner was Lindsay Gil­bee with 35 points.

The day saw 70 men play off the Blue Mark­ers, with Di­vi­sion One go­ing to Phil Nunn scor­ing 39 points, fol­lowed by Paul Olsen on 38.

De­nis Garner was the Di­vi­sion Two win­ner with 44 points, fol­lowed by Craig Thurston with 42.

Chris Gar­naut took out Di­vi­sion Three with 41 points ahead of David Webb, who fin­ished up with 39.

NTPs went to Derek McMa­hon 2nd, Colin Holdsworth 18th.

Ber­ri­gan Ber­ri­gan bowler Glenys McKay has been crowned as the Mur­ray Bowls Di­vi­sion Cham­pion of Cham­pi­ons af­ter a tremen­dous day in Co­bram on Sun­day.

McKay’s day started with a 25-15 win over Nu­murkah’s Pam Smith in the semi fi­nal, be­fore de­feat­ing Tocumwal’s Effie Ea­ton in the fi­nal 25-21.

She will now move on to play in the re­gional fi­nals on Feb­ru­ary 25.

In pen­nant com­pe­ti­tion the ladies trav­eled to Nu­murkah Golf and though they all had a lovely day it was the com­pany and not the re­sult that kept them happy, los­ing 50 shots to 107.

How­ever the Satur­day teams at home both had good wins with Di­vi­sion Four de­feat­ing Katan­dra West 31-28 with Les Dart’s rink get­ting up by two shots and Sid Gold­smith by one shot 14-13 to col­lect the full 14 points.

Our el­derly brigade en­joyed the cooler weather to wel­come back club stal­wart Bernard Curtin.

Di­vi­sion Two won three rinks to one against Co­bram 91 shots to 86 and 16 points to two.

Graeme Cle­ments’ rink won 26-17; Rick Brad­bury 26-20; Mark Rooney came back pick­ing up 10 shots on the last two ends to win 27-24 while Mick Bush lost 12-25.

Mid­week pen­nant are at home to Co­bram. Di­vi­sion Four are away to Nu­murkah while Di­vi­sion Two are at home to Nu­murkah Golf.

This has been a very good week for the club off the greens also, hav­ing once again be­ing granted ap­proval to op­er­ate un­der its own man­age­ment.

Finley BC Graeme Close is the B grade cham­pion for the 2017/18 sea­son, de­feat­ing Al­lan Cowan 25-20 in the fi­nal.

In the C grade cham­pi­onship, Gra­ham Shu­mack de­feated Shan­non Black, Karl Bergmans de­feated Harry Tay­lor, and Lawrie Walsh de­feated Norm Barnes.

Daryl Mul­roney will play Schu­mack tonight with fur­ther matches sched­uled for Thurs­day evening.

Pen­nant re­sults were ex­cel­lent for the past round.

On Fri­day, all teams won against Nu­murkah, 80 shots to 65.

Next Fri­day, Finley will host Ba­rooga Sports.

Week­end pen­nant’s round 11 saw Di­vi­sion Three have a 73-63 vic­tory over Wunghnu, with 12-4 shot mar­gin.

Ash­ley’s team, with a 25 shot mar­gin was able to cover the losses of the other two rinks.

Di­vi­sion Four was a lo­cal con­test when Finley Team Three de­feated Team Two by the slen­der mar­gin of three shots; 39-36 and 12 points to two.

Po­si­tion of teams on their re­spec­tive lad­der copm­pe­ti­tions with just three rounds re­main­ing are as fol­lows: Fri­day pen­nant - fourth; Di­vi­sion Three - first by 38 points; Div Four Team Three - fourth; Team Two - sixth.

Round 12 will see Di­vi­sion Three travel to Ba­rooga on Satur­day with the fol­low­ing side: B Smith (s), M Han­nan, D McKel­lar, H Tabe; A Haines (s), B Mi­son, N Smith, J Mont­gomery; S John­son (s), T Miles, B Robin­son, Ray Koschel. Cars to leave at 12.15pm.

Team Two travel to Strath­mer­ton with teams as fol­lows: G Trevor­row (s), B An­der­son, N Wil­son, B Poore; G Close (s), R Wood, T Hans­ford, H Tay­lor.

Team Three play at home against Tocumwal: K Bergmans (s), L Bergmans, M Koschel, G Shu­mack; N Barnes (s), L Walsh, A Cowan, S Mont­gomery.

The El­lis Thorn­ton Me­mo­rial Ro­tary Bowls day will be held in two weeks, on Wed­nes­day, Feb­ru­ary 21.

Due to this there will not be any Ladies Trade Day bowls on this day.

The Ba­rooga ladies have agreed to play their Trade Day next Wed­nes­day, Feb­ru­ary 14.

Spe­cial thanks to them for their co-op­er­a­tion.

Teams con­sist of four bowlers, any combo. All bowlers are in­vited to par­tic­i­pate and so pro­mote Ro­tary projects.

En­tries to Heather Tabe on 5883 2370, Ray Koschel on 5883 1631 or Des Koschel on 5883 1204.

A fundrais­ing evening was held for the Finley Swim­ming Club with $1215 raised to pro­vide ad­di­tional equip­ment to ben­e­fit all swim­mers of all ages.

Raf­fle ros­ter: Tracey Miles and Brian An­der­son.

Tocumwal Bowls was back in ac­tion again fol­low­ing a week of se­vere heat with the first round of the ladies triples be­ing played.

First Round Win­ners were as fol­lows: Pam van Huizen, Judy Harvie and Liz An­der­son; Gina Brown, He­len Bow­man and Leigh Hansen.

Fur­ther rounds will fol­low for the next two Mon­days.

Effie Ea­ton was on the green in pur­suit of the ti­tle of Cham­pion of Cham­pi­ons of the Mur­ray Bowls Di­vi­sion.

Her first match at on Sun­day morn­ing was against Lucy Gur­ci­ullo of Jer­ilderie, which she won 25-16 be­fore go­ing down in the fi­nal against Ber­ri­gan’s Glenys McKay by the small mar­gin of four shots, 25-21.

Glenys will now con­tinue to Mel­bourne for the fi­nal rounds of this com­pe­ti­tion.

Con­grat­u­la­tions to Effie on an amaz­ing ef­fort.

Pen­nant Re­sults for this week are:

Fri­day Di­vi­sion One Tocumwal One were de­feated by Co­bram One, 72-56.

Fri­day Di­vi­sion Two Tocumwal Two de­feated Ba­rooga Sports Two, 82-58.

Fri­day Di­vi­sion Two Tocumwal Three were de­feated by Pi­cola, 102-46.

Satur­day Di­vi­sion One Tocumwal One de­feated the top team Ba­rooga Sports One, 100-87.

Satur­day Di­vi­sion Three Tocumwal Two de­feated Co­bram Three, 86-62.

Satur­day Di­vi­sion Three Tocumwal Three were de­feated by Finley RSC, 89-50.

Satur­day Di­vi­sion Four Tocumwal Four were de­feated by Co­bram Four, 54-38.

The pen­nant sea­son has three weeks to go so we are op­ti­mistic we will have some teams through to the fi­nals.

Men’s Triples en­tries are now open, as are en­tries for the Easter Tour­na­ment.

Re­fer to the Tocumwal Golf & Bowls Club web­site or Face­book page for en­try forms.

The Easter Tour­na­ment is al­ways an ex­tremely pop­u­lar event and en­tries are lim­ited so get in early.

En­tries are also open for the Ladies Triples Tour­na­ment on Fri­day, April 13.

The en­try forms are also avail­able on the above sites.

Finley RSC Ian Smethurst was put out of the Cham­pion of Cham­pi­ons in the semi fi­nals by even­tual win­ner Ray Em­mer­son, go­ing down 25-13 on Sun­day.

It was more pos­i­tive re­sults for the club in the Fri­day Pen­nant, win­ning over Ba­rooga Sports 81-51 to pick up 14 points.

Satur­day Pen­nant Di­vi­sion Three had a good win over Tocumwal Golf Three 89-50, earn­ing 16 points to move to se­cond spot on the lad­der.

Di­vi­sion One lost to Nu­murkah Golf 64-125 and are in third spot on the lad­der.

This week Fri­day pen­nant Travel to Nu­murkah Golf. Teams are on the board.

Satur­day Di­vi­sion One travel to Ba­rooga with cars to leave at 12.15pm.

Teams are as fol­lows: A West (s), D Polk­inghorne, J Pea­cock, K John­son; S Lunn (s), W Blanch, P El­lul, P Wil­son; J Towns­ing (s), M Lewis, Kieran Beare, R Ameer; I Smethurst (s), R Brown, W Low­son, M Mar­aldo.

Di­vi­sion Three Travel to Co­bram. Cars leave at 12 noon.

Teams: Kay Beare (s), D Retallick, N Thomas, J White; D Brown (s), K Pea­cock, T Turner, J Ma­her; R Birthisel (s), G Beer, J Reynolds, O Cochrane.

Gail Browne proudly show­ing off her prize af­ter her hole-in-one.

Newspapers in English

Newspapers from Australia

© PressReader. All rights reserved.