Toc. hosts ti­tles

Southern Riverina news - - LOCAL CLASSIES -

Goul­burn Mur­ray Golf The Goul­burn Mur­ray Golf As­so­ci­a­tion ( GMGA) golf cham­pi­onships were played on the su­perbly pre­sented Tocumwal course in con­junc­tion with the Tocumwal Open event over the week­end.

In a strong field of play­ers from clubs all over the district, the early favourites and low­est hand­i­cap play­ers did not dis­ap­point with Stephanie Vo­gel of Co­bram Ba­rooga and Kyle Michel (Shep­par­ton) tak­ing the women’s and men’s cham­pi­onships re­spec­tively.

Vo­gel re­turned rounds of 77 on Satur­day and 74 on Sun­day for a scratch score to­tal of 151 for a big win over run­ner-up Bo­bette Wilkin­son of Tocumwal.

In the men’s event Kyle Michel starred on Satur­day with a 68 to give him a four­shot lead, then with 72 on Sun­day for a to­tal of 140 he cruised through ahead of Blair Christie of Rich River.

Michel left Tocumwal to head to the air­port for a flight to the USA to play in am­a­teur qual­i­fy­ing events over the next six weeks.

The GMGA wish Kyle well and recog­nise the qual­ity of golfers in the district.

In the hand­i­cap events Julie Daniels of Nu­murkah won the A grade women’s event with 157 net, just ahead of Sue Pap­pas of Tocumwal on 158.

In B grade Me­gan Carr put Mooroopna on the map with 156 net ahead of Sue Law­son of Tocumwal on 158.

Balls went to Pe­tra Wil­mot (159), Julie O’Brien (162), Bob­bette Wilkin­son (163) and Jenny Bauerle, He­len Emery, Anne Beveridge and Janie Hills (all 164).

In the men’s hand­i­cap di­vi­sions Peter Bolt from Tocumwal won A grade with 146 to just pip Matt Miller of Hill Top Tatura 147.

In B grade Andrew Nunn of Tocumwal with the best net score of the tour­na­ment of 141 won with Jor­dan Bo­valina of Co­bram Ba­rooga on 150 run­ner-up.

Balls went to Sam Bates (150), Dy­lan Grandyl, Mel McKenna (both 153), Andrew Storer (156), Michael Cooper (157) and Caleb Bovilina, Ben Kerr and Mark Cor­ri­dan (all 158).

Next week GMGA Win­ter Pen­nant re­turns with only a cou­ple of rounds to go be­fore the fi­nal on July 28, fol­lowed by the Sand­scape cham­pi­onships to be played at Rochester on Au­gust 12.

Ber­ri­gan Sun­day’s win­ner was Kura Gold­smith with 36 points, while run­ner-up was Jan Bernardi with 35 points.

Ball win­ner on a count­back was Thomas Whe­lan.

Next Sun­day is a stroke event with tee off at 12.30pm.

There will be a Golf Club Com­mit­tee meet­ing held this Fri­day at 5.30pm at the club.

Tocumwal Tues­day last week was ladies stroke Monthly Medal and best gross putting that saw Divi­sion One gross/ grade and the Monthly Medal go to Bo­bette Wilkin­son with 81 gross and 70 net.

Divi­sion Two gross went to Wendy Bed­ford with 102 while Glen­nis Pohlner was grade win­ner with 71. Run­ner-up was Mary McMa­hon 74.

NTPs went to Mar­garet Var­ley 14th, Robyn Con­rick 18th, Pro Pin Faye Miller $34.

Putting went to Bo­bette Wilkin­son.

Wed­nes­day was men’s sta­ble­ford from the blue mark­ers with Divi­sion One go­ing to Stephen Pig­gott on count­back from Neil Bull, with both golfers scor­ing 35 points.

James Wil­son was the Divi­sion Two win­ner with 39 points on count­back from Chris O’Con­nell.

Divi­sion Three was won by Alan Michalowsky with 36 points also on count­back from John Car­roll.

NTPs went to Mal­colm Hart 2nd, John Harmer 17th, Dou­glas Beck­with Pro Pin $91.

Fin­ley Doug Smith with 35 sta­ble­ford points stepped into the win­ner’s cir­cle at the men’s com­pe­ti­tion on Wed­nes­day.

NTP on the 18th went Jon Munro who also took out the ball com­pe­ti­tion with 34 net.

The Matt Daniel Plumb­ing NAGA tro­phy was taken out by Josh Mor­ris.

At the Thurs­day af­ter­noon nine hole sta­ble­ford com­pe­ti­tion Naldo Casanova stepped up to col­lect the voucher with 23 points.

Balls went to Derek Hovell (21), Heather Daniel (19) and Josh Mor­ris (19).

Satur­day’s weather placed a damp­ener on the Tay­lor and Whitty two per­son am­brose event, how­ever a handy field turned out to take on the course and the con­di­tions.

Wayne Peasley and Paul Pin­nuck with 67.5 net took out tro­phy while Marty Pig­gin and Colin McNa­mara with 68.75 net were run­ner­sup.

NTP on the 13th was Heather Daniel and on the 18th Colin McNa­mara.

Balls went to Grant and Chris­tine Shaw (70.5) John Munro and Naldo Casanova ((71) and Sue Simp­son and Marian Ayres (72). Bob Makkinga and Rand Wil­son took out the day’s NAGA Tro­phy.

On Sun­day the Carl’s Catch of the Day Sta­ble­ford event was played and saw Marty Pig­gin card 34 points to claim the Men’s Tro­phy.

Janette Del­menico with 33 net took the Ladies Tro­phy.

NTP on the 13th was Mar­garet Lem­s­ing and on the 18th Darren John.

Balls went to Paul Pin­nuck (33), Grant Wil­son (32) and Mar­garet Lem­s­ing (28). Ray Healey stepped up for the NAGA Tro­phy.

At the week­end sta­ble­ford will be player on Satur­day and on Sun­day the Monthly Medal will be played.

SR Vets The July South­ern Rive­rina Vet­er­ans Golf As­so­ci­a­tion Com­pe­ti­tion round was played on the Old Course at the Co­bram Ba­rooga Golf Club on Mon­day with 100 golfers tak­ing part.

The high­light of the day was a first hole ea­gle two for Martin Cox from Co­bram/ Ba­rooga.

Sta­ble­ford was played and Barry Gook (Co­bram/Ba­rooga) with 35 points took the A grade tro­phy form Colin Rankin (Co­bram/Ba­rooga) after a count­back.

B grade was also de­cided by a count­back, with Lyle Her­rick (Co­bram/Ba­rooga) beat­ing Kevin Keat­ing (Co­bram/Ba­rooga) after both golfers scored 38 points.

Neil Gra­ham (Ber­ri­gan) fol­lowed suit and scored 36 points in C grade, sur­viv­ing a count­back from Spencer Ruther­ford (Tocumwal).

A grade NTP went beg­ging with B grade won by Ian Cum­mings (Yar­ra­wonga/Mul­wala), C grade to Neil Gra­ham (Ber­ri­gan) and All Grades go­ing to Peter Cun­ning­ham (Tocumwal)

Fin­ley Ladies Wed­nes­day win­ner: Mar­garet Lem­s­ing (26) 35 points, NTP Mar­garet Lem­s­ing 13th.

Ball win­ners: Glenys Creek 33 points, Gay Hen­der­son 31.

A strong day over­all from Jer­ilderie on the court but it was the C re­serve side steal­ing the show with their first win of the sea­son.

Th­ese ladies gave it their all this week know­ing they had a chance to get their first win on the board.

Pass­ing through the mid­court was im­proved which al­lowed eas­ier ac­cess to the cir­cle.

Elouise Barlow was com­posed in the goal ring work­ing well with Peta Neessen.

Stacey Crutch was al­ways an op­tion in the mid­court.

The girls in de­fence did a marvel­lous job keep­ing the ball out of the ring the best they could.

Awards: Jer­ilderie Sports Club BOC - Elouise Barlow; Jer­ilderie IGA - Stacey Crutch; Colony Inn - Peta Neessen.

Fi­nal score, Jer­ilderie 24 to Yar­roweyah 19.

A tough game for A grade against Yar­roweyah with four key play­ers out, lead­ing to the Dees go­ing down by six goals.

Wun­nu­murra best on court went to Brooke who moved into WD at half time and made a pos­i­tive im­pact, cre­at­ing plenty of op­por­tu­ni­ties for turnovers.

Barlow Ag award went to Keshia Mar­shall and Colony Inn went to Tanya Ro­rato who had a job after be­ing moved from her usual shoot­ing role into de­fence.

Fi­nal score, Jer­ilderie 45 to Yar­roweyah 51.

A great team ef­fort by B grade saw the Dees come away with the win.

They ad­justed well to some try­ing weather con­di­tions and worked to­gether to put pres­sure on down the court.

Skye Nash cre­ated nu­mer­ous turnovers and gave great drive, whilst Kris­ten Furletti made it a very hard task for Yar­roweyah to get the ball into the cir­cle.

Great mid­court play fed the ball down to El­lie Mar­shall and Si­mone Conn who scored some key goals de­spite the wind.

Awards: Bon­shaw BOC - Skye Nash; SD Land­scap­ing - Kristin Furletti; Colony Inn - El­lie Mar­shall.

Fi­nal score, Jer­ilderie 35 to Yar­roweyah 24.

It was an un­tidy game for the C grade girls but they man­aged to pull it to­gether in the last half to com­fort­ably take the win.

Elouise Barlow and Tif­fany Sut­ton com­bined well in the mid court but the op­po­si­tion de­fence made it hard to find the goalers in the cir­cle.

The de­fend­ers made it equally as hard and picked up many turnovers.

Awards: Lawton Ag Spray­ing BOC - Elouise Barlow; JNC - Tif­fany Sut­ton; Colony Inn - Michelle Baker.

Fi­nal score, Jer­ilderie 41 to Yar­roweyah 27.

A great win in very cold and windy con­di­tions by the un­der 13s Demons.

Stella Ma­son and Mia Neessen worked well get­ting the ball into the ring while Emily Mar­shall and Abbey A’Vard were tight in de­fence.

Awards: Michelle Baker BOC - Mia Neessen and Stella Ma­son; Jer­ilderie Newsagency - Tori Lawton; Colony Inn - Abbey A’Vard.

Fi­nal score, Jer­ilderie 26 to Yar­roweyah 10.

It was a strong game for the U11s this week, with the at­tack­ing end work­ing well to­gether. Kate­lyn and Jessica Wilkin­son both played their best games for the sea­son.

The girls re­ally played to­gether as a team, mov­ing the ball through the court and util­is­ing open space so they were able to con­vert most of their at­tempts at goal.

Awards: Makatak BOC - Kate­lyn Wilkin­son; Jer­ilderie Bak­ery - Jessica Wilkin­son; Colony Inn - Sarah Mar­shall.

Newspapers in English

Newspapers from Australia

© PressReader. All rights reserved.