Lo­cals star at Gar­naut event

Southern Riverina news - - LOCALCLASSIES -

Fin­ley Fin­ley Golf Club was the place to be on Satur­day with 112 golfers par­tic­i­pat­ing in the 2019 Gar­naut Mid Mur­ray Teams Chal­lenge.

De­spite above av­er­age tem­per­a­tures ex­pected, golfers from near and far made up 28 teams for the fourper­son sta­ble­ford team ag­gre­gate event with the three best scores to count.

The day saw di­vi­sions for Ladies, Men’s and Mixed Teams as well as in­di­vid­ual awards for men’s and ladies win­ners and run­ners-up.

In the teams sec­tion it was the home town teams who took out the tro­phies in each of the di­vi­sions.

Heather Daniel, Gay Hen­der­son, Kath Klemke, and Sue Simp­son claimed the Ladies Divi­sion with a team score of 114 points.

Mar­got and Mark Robert­son along with Deborah and Dale Pyke took out the Mixed Divi­sion with 120 points.

Michael Tay­lor, Jon Munro, Naldo Casanova and Seth How­ell, whose team score to­talled 126, were the Men’s Divi­sion win­ners.

Men’s In­di­vid­ual Win­ner was Fred Mer­curi from Lee­ton with 47 points while lo­cal Naldo Casanova was run­ner-up with 43 points.

Ladies In­di­vid­ual Win­ner was Toni Kilderry from Too­ley­buc, also with 47 points, with Deborah Pyke scor­ing 44 points to be run­ner-up.

Men’s Divi­sion One NTP went to Sel Cor­co­ran with Dave Sandquest from Coleam­bally tak­ing Divi­sion Two.

Ladies Divi­sion One NTP went beg­ging how­ever Ker­rie Car­lon was the Divi­sion Two NTP win­ner.

The club would like to thank to Chris Gar­naut and his com­pany Gar­naut Pri­vate Wealth as well as Rod Booth and the Tocumwal Golf and Bowls Club Pro Shop for their the as­sis­tance on the day.

Once again there was a good turnout for the Wednes­day sta­ble­ford med­ley event with Yep­poon ju­nior Locky Cald­well scor­ing 38 points to claim the Divi­sion One tro­phy.

Matt Wil­son’s 45 points gave him top hon­ours in Divi­sion Two.

NTP on the 13th was Beth White.

Ball Com­pe­ti­tion win­ners were Ryan Donkin (37), Bill Mansell (37), Ian Armer (35), Peter Mid­dle­brook (35), Doug Smith (34), Sue Simp­son (34) and Matt Daniel (34).

Martin Pig­gin stepped into the win­ner’s cir­cle when he carded 30.5 net at the nine hole stroke com­pe­ti­tion on Thurs­day.

Ball com­pe­ti­tion win­ners were Rand Wil­son (31), Janet Del­menico (31), Naldo Casanova (31.5) and Beau Makkinga (32).

A Sta­ble­ford Med­ley event was played on Sun­day, with Sue Simp­son’s 42 points see­ing her claim the tro­phy.

NTP on the 13th was Mau­reen Mc­Na­mara (Wyn­num) and on the 18th was Norm Pyle.

Ball com­pe­ti­tion win­ners were Marty Pig­gin (40), Norm Pyle (37) and Alan Hand (36).

Sharon Pyle col­lected an Ul­tra NAGA Tro­phy.

At the week­end sta­ble­ford will be played on Satur­day and stroke on Sun­day.

Tocumwal Carmel Butcher stood tall to claim the ladies Monthly Medal among a field of 46 golfers on week.

Butcher took the medal with 43 sta­ble­ford points, win­ning the Divi­sion Two daily com­pe­ti­tion ahead of El­iz­a­beth Muir on 38.

Divi­sion One went to Anne Bev­eridge with 37 points on count­back from Ador­ree Bai­ley.

NTPs went to Roslyn Sey­mour 8th, Nola Whit­ford 18th and Anne Bev­eridge Pro Pin $46.

Sta­ble­ford was played by 100 play­ers from the blue mark­ers last Wednes­day.

Divi­sion One was won by Ja­son Buchanan with 38 points and run­ner-up went to Ross Percy on 37.

David Gibbs was the Divi­sion Two win­ner with 40 points fol­lowed by Brett An­gel 39 and Divi­sion Three was won by Stephen Grant with 41 points, ahead of Lou Richard with 38.

Lind­say Bright’s 37 points was enough to win Divi­sion Four ahead of run­ner-up Greg Harmes with 36.

NTPs went to Graeme Fil­lipe 8th and Michael Tay­lor 17th pro pin $114.

Men’s Gold win­ner was Graeme Sharp with 38 points fol­lowed by Al­lan Penny 35.

On Satur­day, 25 ladies and 47 men played sta­ble­ford in the heat that saw ladies Divi­sion One go­ing to Sue Hawe with 37 points.

Divi­sion Two was won by Nan­nette Mullins who had 35 points.

NTP went to He­len Crilly on the 2nd.

Men’s Divi­sion One was won by Michael Cooper who had 39 points fol­lowed by Ja­son Buchanan with 38.

Lionel Thurtell man­aged a huge score of 46 points to win Divi­sion Two, with Bernard Cle­ments run­ner-up on 40.

NTPs went to An­thony Cle­ment 2nd and Michael Cooper 18th.

Men’s Gold Win­ner was Al­lan Penny on 27 points.

Re­sults for Sun­day’s com­pete­tion will be avail­able next week.

Ber­ri­gan Fri­day saw a num­ber of tal­ented golfers brave the heat for the nine hole com­pe­ti­tion.

Young Hamish Cameron played an out­stand­ing nine holes to come in as the win­ner (48-18-30), in his first in­di­vid­ual win.

Run­ner-up was Cameron (42-7-35).

Putting was won by Peter Shand with 13 putts and ball win­ners were Chris Kelly (44-8.5-35.5) and Joe Ni­cholls (47-11-36).

Sun­day was sta­ble­ford and the win­ner was Doug Cameron with 40 points closely fol­lowed by Matthew Whe­lan on 39 .

Ball win­ners were Hamish Cameron on 37 points and Chris Kelly and Jeff Stein both on 36 points.

In the fi­nal of the Bill Hawkins Match Play which was played on Sun­day, Doug Cameron de­feated Fraser Haintz 2 to 1.

A four ball best ball sta­ble­ford will be played on Sun- Tues­day last Doug day, with a draw for part­ners and hit off at 8.30am. All are wel­come to join.

South­ern Riv Vets The Jan­uary South­ern Rive­rina Vet­er­ans Golf As­so­ci­a­tion com­pe­ti­tion round was held at the Fin­ley Golf Club on Mon­day with 83 golfers tak­ing part, de­spite many with­drawals for fear of the fore­cast tem­per­a­tures.

Sta­ble­ford was played and Colin Rankin (Co­bram/Ba­rooga) with 40 points took the A grade tro­phy while Wayne Knowles (Yar­ra­wonga/Mul­wala) on 39 points was run­ner-up.

John Beard (Co­bram/Ba­rooga) took B grade with 41 points from Barry Won­wood (Fin­ley) with 39.

Dean Read (Yar­ra­wonga/ Mul­wala) with 39 points won C Grade while David Lewis (Co­bram/Ba­rooga) was de­clared run­ner-up on 37 points af­ter a count­back.

A grade NTP went Wayne Peasley (Fin­ley), B grade Jeff Stein (Ber­ri­gan), C grade Lau­rie San­ders (Ber­ri­gan) and All Grades went to Lyle Her­rick (Co­bram/Ba­rooga).

Balls were awarded to 52 play­ers with 31 points or bet­ter.

Gar­naut Mid Mur­ray Teams Chal­lenge Ladies Divi­sion win­ners (from left) Gay Hen­der­son, Sue Simp­son, Kath Klemke and Heather Daniel.

Gar­naut Mid Mur­ray Teams Chal­lenge Mixed Team win­ners (from left) Dale Pyke, Deborah Pyke, Mar­got Robert­son and Mark Robert­son.

Ber­ri­gan Golf Club’s Bill Hawkins Match Play win­ner Doug Cameron fol­low­ing his vic­tory on Sun­day.

Gar­naut Mid Mur­ray In­di­vi­ual Men’s win­ner Fred Mer­curi.

Gar­naut Mid Mur­ray In­di­vid­ual Ladies run­ner-up Deborah Pyke and win­ner Toni Kilderry.

Newspapers in English

Newspapers from Australia

© PressReader. All rights reserved.