Two ea­gles scored in Bo­valina vic­tory

Southern Riverina news - - LOCAL CLASSIES -

Tocumwal Caleb Bo­valina had a stun­ning day on the course, scor­ing not one but two ea­gles on his way to vic­tory in Wed­nes­day’s stroke event.

Bo­valina’s ea­gles on the third and sixth holes of the Cap­tain’s Course saw him run away with the Di­vi­sion One win with a score of 68 net. Brian Mor­gan fol­lowed be­hind on 70.

John Hep­worth was the Di­vi­sion Two win­ner with 66, Phillip Dun­gan fol­lowed with 68.

Colin Hough was the Di­vi­sion Three win­ner with 68, Ian Tay­lor was run­ner-up 69.

Ron­ald Hayes took out Di­vi­sion Four with 69 from Ray He­hir and Michael Keen.

NTPs went to Jeremy Cardillo 2nd, Shane Hal­lo­ran 14th, Michael Keen Pro Pin $105.

Men’s stroke win­ner was Alan Penny 68 with Lau­rence Rickard run­ner-up on 73.

A field of 61 ladies played sta­ble­ford on Tues­day last week with Di­vi­sion One go­ing to Julie Daniel with 36 points, fol­lowed by Kerry Con­rad 35.

Jill Collins was the Di­vi­sion Two win­ner with 39 points and run­ner-up went to Wendy McLeod 38.

Nola White­ford took out Di­vi­sion Three with 39 points with Mar­garet An­der­son tak­ing run­ner-up with 36.

NTPs went to Nola White­ford 8th, Pe­tra Wilmot 14th, Pro Pin 68 17th Nola White­ford $65.

A small group of 56 men played sta­ble­ford from the blue mark­ers on Satur­day.

Di­vi­sion One went to An­thony Clement on 42 points fol­lowed by Ja­son Kerr 40.

De­nis Gar­ner was the Di­vi­sion Two win­ner with 39 and run­ner-up went to Philip Cheesewright 37.

Ian McFar­lane claimed the Di­vi­sion Three win with 40 points closely fol­lowed by Neville At­trill 38.

NTPs went to Ray­mond Bai­ley 2nd, Peter Bolt 18th.

Par was played by 11 ladies on Sun­day with Claire Per­ston tak­ing the win with 3-up.

NTP also went to Per­ston on the 2nd.

Fifty-six men played par from the white mark­ers with Di­vi­sion One go­ing to Brian Wil­son with 4-up fol­lowed by Kevin Clark 3-up.

Wayne Youl­ton was the Di­vi­sion Two win­ner with 5-up, run­ner-up was Bruce Ca­vanagh 2-up and Rod Buch­masser was the Di­vi­sion Three win­ner with 5-up with AIan McFar­lane be­hind him fin­ish­ing 3-up.

NTPs went to Mar­tin Studwick 2nd, Mark Conway 17th.

Men’s Gold win­ner was Graeme Sharp on count­back from Lau­rence Rickard with both golfers fin­ish­ing square.

Ber­ri­gan Wayne Crew was the win­ner in Fri­day's nine hole com­pe­ti­tion (50-15-35), run­ner-up was Jeff Stein (45-10-35).

Crew also won the putting with 13 putts and ball win­ner was Joe Ni­cholls (48-11-37).

Satur­day was a high scor­ing game and Joe Ni­cholls was sur­prised that he won with a score of (48-11-37).

Ni­cholls won on a count­back from Jeff Stein (47-10-37), with Ed Mor­gan win­ning the putting with 15 putts and Barry Browne the ball win­ner (48-10-38).

Sun­day’s stroke event was won by Jeff Stein (90-20-70), run­ner-up was Maria McDonell (95-24-71).

Mc­Don­nell won the putting with 27 putts and ball win­ners were Jim Wal­liss (94-21-73) and Joe Ni­cholls (97-22-75).

Sun­day’s Monthly Medal hit off time will change back to 12.30pm.

The fol­low­ing Sun­day, March 10, is the Three Per­son Ambrose Fun Day and the club would love to see as many busi­nesses as pos­si­ble put in a team.

Cost is $20 which in­cludes a bar­be­cue lunch and if each team could bring a salad that would be ap­pre­ci­ated. Please reg­is­ter your team by send­ing a text to 0447 065 400.

Please note that Fri­day and Satur­day golf will now hit off at 3pm.

Fin­ley Paul Pin­nuck carded 37 sta­ble­ford points to col­lect the Di­vi­sion One voucher for the 18 hole med­ley com­pe­ti­tion on Wed­nes­day.

Chick Bray­bon carded 38 points to take Di­vi­sion Two.

Joanne Dean was NTP on the 13th and Doug Smith on the 18th.

Ball com­pe­ti­tion win­ners were Colin McNa­mara (36), Mary Polk­inghorne, Rob Klemke, Beau Makkinga (35), He­len Was­tle (33) and Rand Wil­son (32).

In the Thurs­day af­ter­noon nine hole sta­ble­ford com­pe­ti­tion Barry Fa­hey af­ter count­back on 22 points claimed the voucher with Aaron Tay­lor (22) and An­drew Hig­gins (20) ball com­pe­ti­tion win­ners.

On Satur­day, Doug Smith came in with 67 net to take the Di­vi­sion One tro­phy and the Cock of the Walk ti­tle in the stroke med­ley com­pe­ti­tion.

Anne Hard­ing at 70 net claimed Di­vi­sion Two af­ter a count­back.

NTP on the 18th was Beau Makkinga.

Ball com­pe­ti­tion win­ners were Kath Klemke (70), Tracey Shalders, Dave Brockie, Rob Klemke, Bill Mansell and Paul Pin­nuck (72).

Kel­lie White picked up the Ul­tra NAGA tro­phy.

Heather Daniel with 41 points stepped up for the tro­phy when Sta­ble­ford Med­ley was played on Sun­day.

Daniel was also NTP on the 13th and Paul Pin­nuck on the 18th.

Ball com­pe­ti­tion win­ners were Barry Fa­hey (37), Grant Wil­son (36), Gay Hen­der­son, Paul Pin­nuck and Leo McNa­mara (35).

The Ul­tra NAGA tro­phy was claimed by Trevor McCaw.

At the week­end, Satur­day is 2019 Sea­son Open­ing Day when mixed 4BBB will be played and on Sun­day it will be stroke.

Ladies Wed­nes­day Open­ing Day is Wed­nes­day, March 6 with a nine hole, two per­son ambrose com­pe­ti­tion fol­lowed by a lun­cheon.

Newspapers in English

Newspapers from Australia

© PressReader. All rights reserved.