White leads race for cham­pi­onship

Southern Riverina news - - SPORT -

Fin­ley Ladies Kel­lie White leads the race for the A grade title in the Fin­ley Ladies Cham­pi­onships af­ter a strong per­for­mance in round one on Wed­nes­day last week.

White man­aged an im­pres­sive 88 off the stick to lead Joanne Dean on 94 and Enid Bain on 95.

Stand­ings in the other grades are as fol­lows:

B grade: Gay Hen­der­son 92; Deborah Pyke 95; Sharon Pyle 96; Kath Klemke 96; Sue Simp­son 97.

C grade: Janet Del­menico 91; Anne Hard­ing 98; Mar­ian Ayres 100; Ker­rie Car­lon 101.

D grade: Kim McCaw 118; Linda Ren­dell 123.

The daily Kalan­gadoo Nurs­ery stroke event that was held in con­junc­tion with the open­ing round of the cham­pi­onships was won by Janet Del­menico with 64 net.

Gay Hen­der­son was runner-up with 71 net while Kel­lie White claimed the scratch ball with 88 off the stick. Putting was won by Sharon Pyle with 28 putts.

Ball win­ners were Anne Hard­ing (72), Deborah Pyke (73), Ker­rie Car­lon (73), Kath Klemke (74).

Round two of the cham­pi­onships will be held to­day, with the third and fi­nal round held on Wed­nes­day, April 17.

Tocumwal Michelle Pur­till claimed the ladies stroke Monthly Medal on Tuesday last week.

Pur­till clean-sweeped Di­vi­sion Two with her 89 off the stick and 68 net enough to claim the Medal, grade and gross winsm ahead of runner-up Mar­garet Fer­gus with 69 net.

Di­vi­sion One grade went to Jill Collins with 73 and runner-up went to Shellei Clark 74. and gross went to Nola Dalton with 86 off the stick.

Di­vi­sion Three gross and grade win­ner was Bev­er­ley Camp­bell with 106/72.

Runner-up was Nat Beard with 78.

NTPs went to Lindy Cooper 14th, Di Mitchell 18th, Jo Boak Pro Pin.

Shellei Clark was the win­ner of the putting com­pe­ti­tion with 27 putts.

Wed­nes­day saw 107 men play­ing Par with Di­vi­sion One go­ing to John Fanning (Hill Top GC) with 3-up fol­lowed by Michael Cooper 2-up.

Doug Per­rett was the Di­vi­sion Two win­ner with 6-up, fin­ish­ing ahead of Michael Tay­lor on 4-up.

Dou­glas Beck­with won Di­vi­sion Three 4-up with War­ren Con­sta­ble run­nerup on 1-up.

Danny Anderson was the Di­vi­sion Four win­ner with 3-up fol­lowed by Spencer Ruther­ford with 2-up.

NTPs went to Bryan Eddy 2nd, David Webb 14th, Fred Ross­bor­ough Pro Pin $105.

Men’s Gold win­ner went to Al­lan Penny 8-up fol­lowed by Ron­ald Ea­ton with 3-up.

A nov­elty day was held on Saturday with the game be­ing Split 6.

Ladies A grade won by San­dra Wil­liams with 44 points, Mar­garet Fer­gus was runner up with 42.

B grade went Cle­ment with 43 Michelle Glanville runner-up 41.

Men’s A grade win­ner Kevin Waller with scored 41 points, ahead of Peter Bolt on 40,

B grade went to Norm Bros­nan af­ter a count­back from Ian Cameron, with both golfers scor­ing 44 points.

Jack Landt top scored for the day with a whop­ping 54 points to win C grade. Jeff Innes was his clos­est ri­val on 42 points.

Ladies NTP were Marg Fer­gus 2nd, Julie Penny 17th and Mens NTP were claimed by Ian Cameron 2nd, Anthony Cle­ment 17th.

Sun­day saw 13 ladies play­ing stroke with Di­vi­sion One go­ing to Jo Boake with 71 net, fol­lowed by Leanne Mar­shall 75. NTP Julie Penny 2nd. The day also saw 67 men play stroke for the Monthly Medal, with Brent Huckel’s 69 net see­ing him claim the Medal and Di­vi­sion One grade win.

Di­vi­sion One gross win went to Michael Cooper with 73 off the stick.

Ben­nie Ben­bow was the gross and grade win­ner in Di­vi­sion Two with 88/70.

Di­vi­sion Three gross was Alan Michalowsky 99, with to Ann points, was Leonard Red­fern the grade win­ner on 76. NTPs went to Christopher Gar­naught 8th, Stephen Naughton 14th.

Men’s Gold win­ners were Ron­ald Ea­ton 74, Graeme Sharp 75 and Lau­rence Rickard 80.

Ber­ri­gan Ber­ri­gan Gold Club hosted the men's open tour­na­ment on Sun­day.

Golfers trav­eled from Hay, Al­bury, Jer­ilderie, Fin­ley and How­long to compete on the course which was in great condition.

A grade scratch win­ner was Trevor Brit­ton with a score of 80, runner-up was Ber­ri­gan's Rick Brad­bury with a score of 81.

Hand­i­cap win­ner was Dean Mitchell with a score of 73 and runner-up was Jerry Cox 75.

B grade scratch win­ner was Gerry Moss with 82, runner-up was Fraser Haintz with a score of 85. Hand­i­cap win­ner was Carl Pounds with 71 and runner-up was Doug Cameron with a score of 72.

C grade scratch win­ner was Jimmy Wal­liss on 91, fol­lowed by Matthew Whe­lan on 92.

Hand­i­cap win­ner was Peter Beaver with a score of 69 and runner-up was John Str­elec with 70.

Near­est the pin for A grade was Dar­ren John, B grade Doug Cameron and C grade John Str­elec.

Fin­ley Matt Daniel high­lighted the Wed­nes­day men’s sta­ble­ford com­pe­ti­tion with an Eagle 3 on the 456 me­tre, Par 5, 12th Hole.

How­ever it was Matt’s brother Rob with 42 points who col­lected the Sig­nal Energy voucher for the day’s com­pe­ti­tion.

NTP on the 18th was Colin Mc­Na­mara. Ball com­pe­ti­tion win­ners were Bob Makkinga (38), Matt Daniel (37), Barry Fa­hey (35) and Rob Klemke (34).

The Matt Daniel Plumb­ing NAGA tro­phy went to Leo Mc­Na­mara.

Seth How­ell with 30 net stepped up for the last of the sum­mer sea­son Thurs­day nine hole com­pe­ti­tions.

Ball com­pe­ti­tion win­ners were An­drew Hig­gins (31) and Marty Pig­gin (32.5).

On Saturday the Con Carr Betta Home Liv­ing sta­ble­ford med­ley event was played.

Marty Pig­gin carded 36 points to claim the tro­phy.

Both NTP’s went beg­ging while ball com­pe­ti­tion win­ners were Bill O’Con­nell (35), Janet Del­menico (33) and Dale Pyke (32).

Sun­day was the Tup­pal Dairy Stroke event and it was Paul Pin­nuck with 69 net who picked up the men’s tro­phy while Enid Bain with 72 net claimed the ladies tro­phy.

Paul Pin­nuck was also NTP on the 18th and the ladies putting com­pe­ti­tion went to Enid Bain with 27 putts.

Ball com­pe­ti­tion win­ners were Wayne Peasley (73) and Linda Ren­dell (80). Rick Har­ris was awarded the day’s NAGA tro­phy.

At the week­end round one of the 2019 Men’s Cham­pi­onships will be played on Saturday with round two on Sun­day.

Newspapers in English

Newspapers from Australia

© PressReader. All rights reserved.