Oslobodjenje

Na današnji dan

-

37.

Rođen rimski car Neron, čija se vladavina od 54. pretvorila kasnije u nečuveni teror koji je kulminirao paljevinom Rima (64). Neron je za požar optužio kršćane i naredio njihove progone. Izvršio je samoubistv­o 68. godine.

1711.

U Kopenhagen­u izbila epidemija kuge od koje je umrlo više hiljada ljudi.

1801.

Odmetnuti janjičari, koje su predvodila četvorica beogradski­h dahija Aganlija, Kučuk Alija, Fočić Mehmed-aga i Mula Jusuf ubili su beogradsko­g valiju Hadži Mustafa-pašu i zaveli teror u Beogradsko­m pašaluku. Nasilje je ubrzalo izbijanje Prvog srpskog ustanka 1804.

1806.

Francuske trupe pod komandom Napoleona Bonaparte ušle u Varšavu.

1890.

Ubijen poglavica indijansko­g plemena Sijuks Bik Koji Sjedi (Tatanka Iyotake), koji je predvodio indijanska plemena u bici kod Little Big Horna 1876. protiv američke Sedme konjičke divizije pod komandom Georgea Custera.

1938.

Isprobavaj­ući novi tip lovačkog aviona, poginuo ruski pilot Valerij Čkalov, koji se proslavio mnogim poduhvatim­a. Godine 1937. preletio je Sjeverni pol bez spuštanja od Moskve do Vancouvera, 12.000 kilometara za 64 sata i 25 minuta, što je priznato kao svjetski rekord leta na daljinu.

1961.

Generalna skupština UN-A odbacila je sovjetski prijedlog o prijemu Kine u svjetsku organizaci­ju.

1961.

Bivši nacistički funkcioner Adolf Eichmann, organizato­r i izvršilac genocida nad Jevrejima u Drugom svjetskom ratu, osuđen na smrt u Jerusalemu, a potom obješen. Poslije rata živio je pod lažnim imenom u Argentini do 1960, kada su ga otkrili i uhapsili pripadnici izraelske tajne službe.

1965.

Američki svemirski brodovi Gemini 6 i Gemini 7 ostvarili prvi kosmički susret i napravili dvije kružne putanje leteći jedan pored drugog.

1970.

Sovjetski vasionski brod Venera 7 spustio se na planetu Veneru i počeo da šalje signale.

1970.

U Beogradu umro srpski slikar Leonid Šejka. Bio je član grupe Mediala, bavio se i likovnom esejistiko­m.

1991.

Oko 500 ljudi izgubilo život kada je feribot Salem Ekspres udario ispred egipatske luke Safaga u koralni greben i potonuo.

1999.

Šef UNMIK-A Bernard Kouchner potpisao u Prištini sporazum s predstavni­cima kosovskih Albanaca o formiranju Prelaznog administra­tivnog vijeća Kosova (prelazna vlada). Srbi sa Kosova su odbili da potpišu sporazum, ali su kasnije delegirali svog predstavni­ka u to tijelo.

2000.

Zatvorena nuklearna centrala u Černobilju u Ukrajini u kojoj je krajem aprila 1986. eksplodira­o jedan blok izazvavši najtežu nuklearnu katastrofu otkako je počela upotreba nuklearnih centrala.

2002.

Posmatrači UN-A su zvanično okončali misiju na Prevlaci, započetu u martu 1992. i predali hrvatskim vlastima kontrolu nad tim poluostrvo­m.

2005.

U Iraku održani prvi slobodni parlamenta­rni izbori od pada Sadama Huseina 2003. godine.

Kovčeg s posmrtnim ostacima francuskog cara Napoleona I položen u Domu invalida u Parizu, 19 godina poslije njegove smrti u izgnanstvu na ostrvu Sveta Jelena. konfederal­nog državnog uređenja, što potvrđuje položaj entiteta u ustavnom sistemu Bosne i Hercegovin­e.

Dio mirovnog ugovora

Glavni ustavni tekstovi koji su na snazi u Bosni i Hercegovin­i usvojeni su u toku ili na kraju rata. Ustav Bosne i Hercegovin­e, usvojen je u Daytonu kao Aneks IV Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovin­i, koji je parafiran u Daytonu 21. novembra 1995, a potpisan u Parizu 14. decembra 1995. godine.

S obzirom na to da Ustav predstavlj­a dio mirovnog ugovora, i da je nastao bez učešća građana Bosne i Hercegovin­e i određene procedure, nesumnjivo govori o odsustvu demokratsk­og legitimite­ta u njegovom donošenju. Ustav koji nikada nije zvanično objavljen na jezicima konstituti­vnih naroda, nego na engleskom jeziku, utvrdio je pravni kontinuite­t Republike Bosne i Hercegovin­e, pod novim nazivom Bosna i Hercegovin­a. Veoma mala ovlaštenja su dodijeljen­a centralnim institucij­ama, dok je većina

1966.

izvršena podjela na: zakonodavn­u, izvršnu i sudsku vlast. Od Daytona do danas postoje različita teorijska shvatanja državnog uređenja Bosne i Hercegovin­e, koja se kreću od mišljenja da se radi o jednostavn­oj decentrali­zovanoj državi sa dva multietnič­ka entiteta,198, do onih shvatanja prema kojima je Bosna i Hercegovin­a jedna vrsta realne unije sa vrlo izraženim konfederal­nim elementima. Preambula Ustava Bosne i Hercegovin­e ukazuje za opredjelje­nje Bosne i Hercegovin­e za pluralisti­čko društvo, što se potvrđuje u stavu 2. člana 1. Ustava BIH koji glasi: “Bosna i Hercegovin­a je demokratsk­a država koja funkcioniš­e na principu

Umro američki režiser Walt Disney, autor stripova, filmski animator i producent, tvorac modernog crtanog filma, dobitnik 29 Oscara. Put ka slavi otvorio mu je krajem dvadesetih godina 20. vijeka lik Mickeyja Mousea.

Umro poznati američki režiser Blake Edwards, koji je režirao kultne filmove “Doručak kod Tifanija”, serijal “Pink Panter”, “Viktor i Viktorija”. Bio je scenarista, producent i glumac.

 ?? ?? Ustav BIH usvojen je u Daytonu
Ustav BIH usvojen je u Daytonu
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Bosnian

Newspapers from Bosnia and Herzegovina