Oslobodjenje

Pudar osma na svijetu

Najbolja bh. plivačica imala je jako dobar nastup na Svjetskom prvenstvu u velikim bazenima

- J. T.

Najbolja bosanskohe­rcegovačka plivačica Lana Pudar (16) osvojila je 8. mjesto na Svjetskom prvenstvu u velikim bazenima, koje se održava u Budimpešti. Lana je dionicu od 100 metar delfin isplivala u vremenu 58,44. Zlato je pripalo Amerikanki Torri Huske sa vremenom 55,64.

U borbi za finale, Lana je uspjela da uđe među najbolje. Iako je ubjedljivo najmlađa učesnica, Pudar je utrku isplivala u vremenu 57,67 i uspjela je ostvariti sedmo vrijeme, računajući obje polufinaln­e utrke. Pudar je ovo inače debitantsk­i nastup na seniorskim svjetskim prvenstvim­a na velikom bazenu. U borbi za polufinale Lana je u svojoj trećoj kvalifikac­ionoj grupi ostvarila vrijeme 58,90, što je bilo nešto više od dvije sekunde zaostatka Huske. Podsjetimo, Mostarka je prošle godine osvojila bronzanu medalju na Svjetskom prvenstvu u malim bazenima u disciplini 200 metara delfin, dok je na juniorskom Evropskom prvenstvu u Rimu osvojila zlato na 100 metara delfin te srebra na 200 i 50 metara u istoj disciplini.