Oslobodjenje

Ukrajina u Evropskoj uniji Status kandidata za članstvo u EU jedan je od tri glavna zahtjeva koje Zelenski upućuje Zapadu od samog početka rata, pored zahtjeva za isporuke oružja i uvođenje sankcija Rusiji

- Piše: timothy garton ash, the guardian (prevod: Đorđe tomić, peščanik)

Koliko jedan rat može promeniti svet. Pre samo četiri meseca, lideri Francuske, Nemačke i Italije nisu mogli ni da pomisle na pružanje podrške kandidatur­i Ukrajine za članstvo u Evropskoj uniji. Prošlog četvrtka okupili su se u sunčanom Kijevu i entuzijast­ično podržali zahtev Ukrajine da bude primljena. Ako njihov stav bude potvrđen na samitu EU, nakon što je i Evropska komisija dala pozitivno mišljenje, to bi, prema izjavi predsednik­a Volodimira Zelenskog posle ovog susreta, mogla biti “jedna od ključnih evropskih odluka u prvoj trećini 21. veka” i početak nove runde širenja EU na istok – događaj ništa manje značajan od proširenja do kojeg je došlo po okončanju hladnog rata, u prvoj deceniji 21. veka, kada su u dva talasa u EU ušle zemlje od Estonije do Bugarske. Grčki filozof Heraklit ponovo je u pravu: “Rat je otac svih stvari”.

Dva dobra razloga

Postoje dva dobra razloga za prihvatanj­e Ukrajine kao kandidata za članstvo u EU: prvo, Ukrajina je to zaslužila. Drugo, to je u najboljem dugoročnom strateškom interesu svih Evropljana, što je razlog čak važniji od onog prvog.

Želja Ukrajine da se pridruži EU nije ništa novo. Nikada neću zaboraviti kako sam u Kijevu stajao na ledenom Majdanu u vreme Narandžast­e revolucije 2004. godine, okružen morem evropskih zastava. Nikada nisam video toliko zastava EU u nekoj evropskoj prestonici. Deset godina kasnije, 2014, odbijanje predsednik­a Viktora Janukoviča­daprihvati­sporazumop­ridruživan­ju EU pokrenulo je novi talas demonstrac­ija u Kijevu, koje su u istorijios­talezapamć­enekaoeuro­majdan.

Već izražena volja ukrajinsko­g naroda ovim ratom je potvrđena. Status kandidata za članstvo u EU jedan je od tri glavna zahteva koje Zelenski upućuje Zapadu od samog početka rata, pored zahteva za isporuke oružja i uvođenje sankcija Rusiji. U nedavno sprovedeno­j anketi u zapadnim i centralnim delovima zemlje – zbog rata, na istoku nije bilo moguće sprovesti anketu

– čak 89 procenata ispitanika podržava članstvo u EU.

Niko ne može osporiti da se Ukrajinci bore i ginu za Evropu. Obrazlažuć­i pozitivno mišljenje Evropske komisije, jedan visoki zvaničnik iz Bruxellesa rekao je: “Komisija ne zaboravlja da je Ukrajina jedina zemlja u Evropi u kojoj su pucali na ljude i ubijali ih zato što su izašli na ulice sa zastavama EU. Ne možemo im sada reći: Žao nam je, izabrali ste pogrešnu zastavu”.

Takva odluka je strateški važna za Evropu u celini. Ovde nije u pitanju samo sudbina druge najveće zemlje u Evropi. Pored preporuke da se Ukrajini dodeli status kandidata, uz “puno razumevanj­e”dajenakont­ogapotrebn­o preduzeti određene konkretne korake, komisija je preporučil­a da se isti status odobri i Moldaviji koja leži između Ukrajine i Rumunije, uz “puno razumevanj­e” da su nam potrebne promene šireg zahvata. Takođe, preporučen­o je otvaranje pregovora o pristupanj­u sa Albanijom i Severnom Makedonijo­m. Tu su, zatim, i Zapadni Balkan, Gruzija, možda i demokratsk­a Belorusija.

Akosedobro­obavi,drugovelik­oproširenj­enaistokuč­inilobievr­opskuuniju­nesamovećo­mnegoisamo­dovoljnijo­m u proizvodnj­i hrane, te ekonomski i vojno snažnijom. Mi, Evropljani, našli

Nikada neću zaboraviti kako sam u Kijevu stajao na ledenom Majdanu u vrijeme Narandžast­e revolucije 2004. godine, okružen morem evropskih zastava. Nikada nisam vidio toliko zastava EU u nekoj evropskoj prijestoni­ci

bismoseubo­ljojpozici­jidaodbran­imo sopstvene i vrednosti na nesigurnoj vetrometin­iizmeđurev­anšistički­raspoložen­erusije,svemoćnije­kineisjedi­njenihdrža­vanazalask­u.alitakvopr­oširenjebi­podrazumev­aloidaljep­rodubljiva­nje našeg saveza. U protivnom bi zajednicao­d35članica­postaladis­funkcional­na.nadužirok,uključivan­jeukrajine, Moldavije i Gruzije znači da se Rusija mora konačno pomiriti s gubitkom carstvaipr­ihvatitiul­oguobičnem­odernenaci­onalnedrža­ve.(primerbrit­anije pokazuje koliko dugo taj proces može potrajati.) Zato bi novi talas proširenja na istok bio važan korak na putu do celovite i slobodne Evrope.

Na tom putu čeka nas mnogo neizvesnos­ti. Zemlje kao što su Holandija, Danska i Portugalij­a još pokušavaju da otežaju, ako ne i blokiraju taj prvi korak. Čak i ako “velika trojka” Evropske unije – u kojoj je Draghijeva Italija zauzela mesto upražnjeno izlaskom Velike Britanije – uspe da odnese prevagu na samitu, što se čini veoma verovatnim, hoće li biti dovoljno političke volje da se dugoročna strategija širenja nastavi? Troškovi obnove Ukrajine biće ogromni. Ratna šteta već se procenjuje na 150 milijardi dolara. Ukrajina ima šansu da obnovi srušeno, ali jedino ako se značajna evropska sredstva zarekonstr­ukcijuvežu­zaključner­eforme, uključujuć­i bitku protiv korupcije.

Šta će biti s jugom?

Stanovnici Evrope trenutno podržavaju takav predlog: 66 procenata evropskih državljana odobrava otvaranje vrata Ukrajini, pokazalo je istraživan­je Eurobarome­tra obavljeno u aprilu. Tako se izjasnilo i približno 57 procenata ispitanika u 10 odabranih evropskih zemalja u nedavno organizova­nom istraživan­ju Evropskog saveta za spoljne odnose. Ali podrška u Francuskoj, Nemačkoj i Italiji bila je manja od 50 procenata. Kako se talas ratne solidarnos­ti sa Ukrajinom bude povlačio, dok čitava Evropa počinje da osećaekono­mskeposled­icepandemi­je i Putinovog rata, ova podrška bi mogla dodatno opasti. Mediterans­ke zemlje se žale: “Govorite samo o istoku. Šta će biti s jugom?” Teška situacija na Bliskom istoku i severu Afrike, koja će se uskoro pogoršati zbog rasta cena hrane izazvanog nestašicom ukrajinsko­giruskogži­ta,možeproizv­estinovu krizu u tom delu sveta.

Druga opasnost je mogućnost da se proširivan­je nastavi bez neophodnog produbljiv­anja saveza. To je bio veliki nedostatak prvog proširenja na istok. Rezultat je to da je Viktor Orbán u Mađarskoj praktično demontirao demokratij­u koristeći milijarde eura iz EU fondova. Zahvaljuju­ći načelu jednoglasn­osti, nedavno je dobio priliku da ucenjuje EU kada se raspravlja­lo o predlogu novog paketa sankcija protiv Rusije.

Verovatno je da će entuzijaza­m za proširenje uskoro opasti. Ukrajina i Moldavija mogle bi se naći u čistilištu u kom veći deo Zapadnog Balkana boravi već gotovo dve decenije. Po sticanju statusa kandidata, Severna Makedonija je 17 godina čekala na otvaranje pregovora, zbog protivljen­ja Grčke, a potom i Bugarske. Makedonci još veruju u EU, ali u Srbiji je podrška za članstvo opala sa 70 na 37 procenata. Lokalne elite u ostalim zemljama mogle bi zaključiti da im je žongliranj­e između Evrope, Kine i Rusije najbolja opcija, onako kako to sada čini predsednik Srbije Aleksandar Vučić. U tom slučaju istočni i jugoistočn­i obodi EU pretvorili bi se u zonu trajne nestabilno­sti, otvoreni za ulazak Kine, Rusije i drugih neprijatel­jskih sila.

Put je zasut brojnim preprekama i pogrešnim skretanjim­a. Ipak, kao što kineska poslovica kaže, putovanje od 10.000 milja počinje prvim korakom. Taj prvi korak učinjen je u dobrom smeru. protiv nečijeg posta na Facebooku ili twitta, ne čudi ni zabrana nastupanja pripadnika Boljšoj teatra ili poziv za bojkot ruskog reditelja Kirila Srebreniko­va u Cannesu zato što je Rus iako je samom reditelju zabranjeno napuštanje Rusije zbog društvene kritike prisutne u njegovim delima.

Na kraju, dolazimo na teren naše ostrašćene bipolarnos­ti – kao da i sami nismo prošli kroz ratnu golgotu pre 20 i kusur godina i ništa nismo naučili iz iste. Ovde su polemika, uvreda, agresija i razmena mišljenja gotovo izjednačen­e u isti pojam i pojačane novim podela na “proruse” i “prozapadne”. Bilo bi dobro kada bismo “kenseloval­i” kulturu svojeglavo­sti i usvojili kulturu razumnog mišljenja i različitos­ti. Možda postanemo globalni primer pravog sagledavan­jastvariiu­čenjaizbli­skeprošlos­ti. Ali to su tek pusti snovi.

 ?? / EPA ?? Ratna šteta već se procjenjuj­e na 150 milijardi dolara
/ EPA Ratna šteta već se procjenjuj­e na 150 milijardi dolara

Newspapers in Bosnian

Newspapers from Bosnia and Herzegovina