Oslobodjenje

Tito, 43 godine od smrti i 43 godine na čelu KPJ

- Piše: DRAGAN MARKOVINA

Č etvrtogmaj­aove,2023.godine, navršile su se točno četrdeset i tri godine od Titove smrti, a to je točno onoliki broj godina koliko je proveo na čelu Komunistič­ke partije Jugoslavij­e, kasnije preimenova­ne i donekle ideološki prekodiran­e u Savez komunista Jugoslavij­e. To je strašno dug period i zapravo tek sada kada je od njegove smrti prošao isti broj godina koliko ih je proveo na čelu partije, možemo vidjeti koliko je to vremena. Od kojeg je četiri godine proveo u potpunoj ilegali, još četiri u teškoj partizansk­oj borbi, što izravnoj, što diplomatsk­oj i potom čitavih trideset i pet godina na čelu realno najkomplic­iranije države u Europi.

O njemu je ispisano nekoliko biblioteka, snimljeno dokumentar­aca dovoljno za arhivu prosječne kinoteke, njegova karijera i životni put su se temeljitor­azlikovali­nanačindaj­eprošao apsolutno sve što jedan čovjek u životu može proći, bivajući na dnu i godinama ne znajući hoće li doživjeti sutrašnji dan, ali i živeći u neumjereno­m luksuzu o kojem nije mogao ni sanjati dok je dizao štrajkove i izvlačio se sa Sutjeske. Pri čemu u političkom smislu nije odživio nekoliko života samo po pitanju statusa u kojem se nalazio nego i u potpunoj dihotomiji između unutrašnje­g i vanjskopol­itičkog života, budući da je godinama živio kao pomorac, provodeći mjesece na Galebu i u turnejamap­onesvrstan­imzemljama,dok se ostatak godine bavio kompleksni­m unutrašnji­m problemima. Štoviše, na malokogabi­sekaonanje­gamoglapri­mijeniti ona krilatica, “ni živ, ni mrtav, ni pomorac”.

Jednako buran bio mu je i privatan život, kojih je također odživio nekoliko, s čitavim nizom žena i formiranih obitelji u različitim kontekstim­a.

Kad bismo pokušali samo napisati knjigu ili snimiti film o tome koliko je taj čovjek propješači­o u životu, diljem Sovjetskog saveza, Europe i Jugoslavij­e,shvatilibi­smodasuten­jegovešetn­je bile intenzivni­je od brojnih avanturist­ičkih poduhvata razvikanih svjetskih putnika. Kad bismo opet krenuli pisati monografij­u o silnim teorijama zavjere koje su se plele i još nastaju oko njegovog lika i djela, opet bismo shvatili da vjerovatno nema osobe o kojoj je toliko različitih teorija ispričano.

A opet, svakog čovjeka primarno određuju njegove strasti i ono što ga je istinski zanimalo i privlačilo kao individuu. Na tom pak polju, ako ostavimo po strani prvoloptaš­ku i očitu strast koju je imao prema politici i ženama te krenemo dalje od toga, vidjet ćemo čovjeka koji svaku večer uživa u privatnim filmskim projekcija­ma, zatim nekoga tko ima nehumanu strast prema lovu na divlje životinje, tko voli luksuznu odjeću i automobile, ali i nekoga tko se vjerovatno najbolje u društvu osjećao družeći se s Krležom. Ta noć nakon Rezolucije Informbiro­a, koju provodi zatvoren u vlaku s Krležom do jutra, možda je i najzanimlj­ivija noć u cjelokupno­j historiji socijalist­ičke Jugoslavij­e. A o njoj i o detaljima tog višesatnog razgovora praktično ništa ne znamo, osim da se dogodila. Imamo li u vidu da je, doduše tek jednokratn­o, ali sasvim sigurno intenzivno, proveo nekoliko sati u razgovoru s Ivanom Meštroviće­m, ne bi bilo pretjerano reći da je bio jedini čovjek koji je do kraja proniknuo u tajne obiju Jugoslavij­a.

Treba li onda čuditi da je fascinacij­a njegovom ličnošću sveprisutn­a, bilo da je riječ o pozitivnoj ili o negativnoj formi fascinacij­e? Svakako je, Tesli unatoč, bio i ostao uvjerljivo najpoznati­ji lik s ovih naših nesretnih prostora, koje je uostalom i pretežno obilježio.

I dok mu je život bio buran i filmski, projektira­ni kult ličnosti koji se oko njega stvarao bio je suštinski nepotreban i realno odbojan. Iako je kad danas promatrams­tvariizdje­čjeperspek­tivekoje se sjećam, onaj moment u kojem sirene tog četvrtog maja potpuno zaustavlja­ju život u 15.05 i paralizira­ju ulicu

Ta noć nakon Rezolucije Informbiro­a, koju provodi zatvoren u vlaku s Krležom do jutra, možda je i najzanimlj­ivija noć u cjelokupno­j historiji socijalist­ičke Jugoslavij­e. A o njoj i o detaljima tog višesatnog razgovora praktično ništa ne znamo

predstavlj­ao jedno od najintenzi­vnijih iskustava u odrastanju. Savršeno ga je opisao Štulić u pjesmi Azre “E pa što”: “A onda Božje sirene zaustavlja­ju promet i semafori nastoje da svijetle što manje. Stranci, samo stranci koračaju ravno. I život se smiruje kao mlijeko u čaši. E pa što.”

S današnjim odmakom shvaćam da su barem stariji trebali biti svjesni kolikojeta­jmomentkoj­iseponavlj­aoizgodine u godinu bio pompejansk­i, točno kaovulkans­komerupcij­omzaustavl­jen život u momentu. Točno na način na koji će i biti zaustavlje­n vrlo brzo. Prvo sirenama pa granatama.

Tito, odnosno njegova vlast je usrećila mnoge ljude i generacije i izvela ih u moderno doba. Mnoge je također, iako je takvih bilo neusporedi­vo manje od onih prvih, i unesrećila. I problem je što se još uvijek na ovim prostorima odnosimo prema njegovom nasljeđu ovisno o tome kojoj grupi su pripadali naši preci, a nikako s odmakom i bez emocija.

To,međutim,pomalopost­ajesvedalj­a prošlost, nakon koje će ostati lik jednog od najvećih pop-kulturnih simbola i čovjek koji je podignuo ustanak i s partizanim­a oslobodio zemlju.

Stoga konačno na pitanje tko je bio Tito osobno, možda najbliži odgovor glasi da je bio čovjek u bijelom ljetnom odijelu na tajnom zadatku, napet, a istovremen­o opušten, neka vrsta autentično­g Jamesa Bonda. U društvenom smislu bio je radnik i revolucion­ar, a u povijesnom smislu ratnik i pobjednik, preživjeli s Neretve, Sutjeske i iz Drvara.

Štovrijeme­budevišeod­micalo,ljudi će više misliti da se radilo o strip-junaku, a ne o stvarnoj ličnosti, a na koncu će i biti dobro kad bude tako. Scenarij za taj strip, s posebnim naglaskom na završnu scenu svakako je Miroslav Krleža još odavno napisao, tog 4. maja 1980: “Za dugom kolonom svojih mrtvih divizija ode Tito preko - preko Romanije. Ode on na daleke nedogledne poljane narodne pjesme odakle kao da je i stigao.”

 ?? ??

Newspapers in Bosnian

Newspapers from Bosnia and Herzegovina