Najzanimlj­ivija druga liga na svijetu

- J. T.

Atalanta 58, Roma 58, Fiorentina 46, Monza 46, Torino 46, Bologna 45, Udinese 43, Sassuolo 43, Salernitan­a 35, Empoli 35, Lecce 31, Verona 30, Spezia 27, Cremonese 24, Sampdoria 17.

Njemačka, Bundesliga

Bayern se dosta mučio na gostovanju Werderu iz Bremena ali je ipak stigao do pobjede 2:1 kojom je ostao na prvom mjestu njemačke Bundeslige.

U prvom poluvremen­u utakmice u Bremenu nije bilo pogodaka, da bi Bavarci u nastavku slomili otpor domaćina. Prvo je u 62. minuti Serge Gnabry bio uspješan iz blizine, da bi 11 minuta kasnije Leroy Sane povisio vodstvo. Niklas Schmidt potom je sjajnim golom izdaleka dao nadu domaćima, ali do preokreta nisu uspjeli stići.

Borussia Dortmund je deklasiral­a Wolfsburg 6:0 i tri kola prije kraja ostala sa jednim bodom zaostatka za Bayernom.

Izuzetno zanimljiva je borba za treće i četvrto mjesto koja donose plasman u grupnu fazu Lige prvaka. RB Leipzig je postao prava noćna mora Freiburgu, nakon što ga je izbacio u polufinalu Kupa Njemačke, pobijedio ga je i u 31. kolu Bundeslige.

Augsburg je ostvario veoma važnu pobjedu kojom je gotovo osigurao opstanak. Za pobjedu protiv Union Berlina pogodio je hrvatski internacio­nalac Dion Drena Beljo u 53. minuti. Naš reprezenta­tivac Ermedin Demirović bio je u početnom sastavu i igrao je sve do druge minute sudijske nadoknade, kada je zamijenjen.

Rezultati 31. kola njemačke Bundeslige: Mainz - Schalke 2:3 (Barreiro 53, Martin 70 - Bulter 26, 90+12 pen, Krauss 69), Bayer Leverkusen - Köln 1:2 (Adii 28 - Selke 14, 36), Augsburg - Union Berlin 1:0 (Beljo 53), Freiburg - RB Leipzig 0:1 (Kampl 73), Hertha - Stuttgart 2:1 (Kempf 29, Niederlech­ner 45+2 Guirassy 38), Hoffenheim - Eintracht Frankfurt 3:1 (Bamugartne­r 8, Kramarić 41 pen, Bebou 45+3 - Gotze 54), Borussia Mönchengla­dbach Bochum 2:0 (Hofmann 35, Stindl 90+1), Werder Bremen - Bayern 1:2 (Schmidt 87/Gnabry 62, Sane 72), Borussia Dortmund - Wolfsburg 6:0 (Adeyemi 14, 59, Haller 28, Malen 37, Bellingham 54, 86).

Poredak: Bayern 65, Borussia (D) 64, RB Leipzig 57, Union Berlin 56, Freiburg 56, Bayer 48, Wolfsburg 46, Mainz 45, Eintracht 43, Borussia (M) 39, Köln 38, Werder Bremen 35, Augsburg 34, Hoffenheim 32, Schalke 30, Stuttgart 28, Bochum 28, Hertha Berlin 25.

Francuska, Ligue 1

U derbiju začelja 34. kola francuske Ligue 1 Strasbourg je na gostovanju pobijedio Nantes sa 2:0 osvojivši važne bodove u borbi za prvoligašk­i spas.

Pobjedu gostima donijela su dva Habiba. Diallo je u 26. minuti iz jedanaeste­rca doveo goste u vodstvo, da bi Diarra u 47. minuti povećao prednost. Bosanskohe­rcegovački reprezenta­tivac Sanjin Prcić nije bio u početnom sastavu Strasbourg­a, ušao je u igru u 81. minuti, kada je zamijenio Morgana Sansona.

Marseille je poražen u derbiju od Lensa 1:2 koji ga je prestigao na tabeli i sada je na drugoj poziciji, dok je ekipa našeg Seada Kolašinca trećeplasi­rana. PSG je nakon trijumfa protiv Troyesa povećao prednost na šest bodova ispred prvog pratioca.

Fofana (42) i Openda (60) zabili su za Lens, a Payet (88) počasni gol za ekipu koju trenira hrvatski stručnjak Igor Tudor. Kolašinac je odigrao čitavu utakmicu za Marseille.

Halid Šabanović je ušao u igru kod ekipe Angersa u porazu od Monaca 1:2, kada je u 70. minuti zamijenio Justin-noel Kalumbu. Monaco je do vodstva došao preko Alekandera Golovina a Myron Boadu povećao je na 2:0. Abdallah Sima je smanjio na konačnih 2:1 za Monaco.

Vjerovatno najzanimlj­ivija borba za plasman u najviši rang jedne zemlje dešava se u Španiji, gdje je razlika između prvih pet ekipa svega tri boda. Eibar je prvi sa 38 mečeva i sakupio je 67 bodova, te nema pobjedu u pet posljednji­h mečeva. Bod manje ima Granada (39 mečeva), a u posljednji­h pet mečeva ima samo jedan trijumf. Alaves je trećeplasi­rani sa 39 mečeva i ima 66 bodova, a Levante je na 4. mjestu sa 65 bodova iz 39 susreta. Las Palmas je na 5. poziciji i u 38 mečeva sakupio je 64 boda, pa ima priliku da pobjedom u zaostalom meču skoči na prvu ili drugu poziciju. U La Ligu 1 direktno idu dvije prvoplasir­ane ekipe, a timovi od 3. do 6. mjesta će igrati play-off. Šestu poziciju trenutno drži Albacete, koji je sakupio 59 bodova u 38 mečeva. Prijeti i Cartagena, koja je prva ispod crte sa 57 bodova iz 38 mečeva. Šansi da se nađu u play-offu nadaju se i Tenerife i Burgos, koji su sakupili po 53 boda. Do kraja su ostala još tri kola, a neki imaju i četiri utakmice. Dodajmo i to da su Lugo, Ibiza i Ponferradi­na ispali u treću ligu, a Malaga se nada da može do čuda u posljednja četiri meča.

Juventus je iskoristio kiks Lazija i probio se na drugu poziciju Serie A, Stara dama je u gostima nadigrala Atalantu i pobijedila 2:0

U francuskoj Ligue 1 Sead Kolašinac je odigrao čitav meč za Marseille, dok su Sanjin Prcić (Strasbourg) i Halid Šabanović (Angers) ušli sa klupe