Oslobodjenje

Alo je 80 feninga

-

- Uzevši u obzir da veliki dio iskopane mineralne sirovine iz Kamengrada završava na inostranim tržištima po još višim cijenama, gubici budžeta USK-A i Sanskog Mosta vjerovatno prelaze desetine miliona KM godišnje, sve zbog neopravdan­o niske cijene koncesione naknade, kaže Hušić.

On je Vladi USK-A uputio inicijativ­u za izmjenu naknade za iskopanu mineralnu sirovinu - mrki ugalj, tako da ona iznosi minimalno pet KM po toni mineralne sirovine ili najmanje tri posto ukupno ostvarenog prometa od prodaje mineralne sirovine. Odlukom o dodjeli koncesije privrednom društvu Lager definisano je da, ako dođe do eventualni­h promjena cijena koncesioni­h naknada, ugovorne strane će ih prihvatiti i sačiniti aneks ugovora o njihovoj promjeni, navodi Hušić.

- Podsjećam da se i mještani Sanskog Mosta koji gravitiraj­u rudniku Kamengrad kontinuira­no žale na nepoštivan­je određenih dijelova koncesiono­g ugovora zbog kojeg trpe štete na usjevima, zemljištu, putnoj komunikaci­ji, ali i prirodnim bogatstvim­a. Ovom izmjenom budžeti USK-A i Općine Sanski Most prihodoval­i bi značajna sredstva koja bi se mogla i trebala iskoristit­i, između ostalog, i za poboljšanj­e kvalitete života građana koji trpe negativne posljedice eksploatac­ije mrkog uglja u blizini svojih kuća i zemljišta, ističe zastupnik Naše stranke.

Inače, kada je donesena sporna odluka 2015. godine, vlast u Unskosansk­om kantonu su činile SDA i

ASDA (današnji NES), koje participir­aju i u trenutnoj kantonalno­j Vladi. Na osnovu njihove tadašnje odluke izdato je i rješenje federalnog Ministarst­va energije, industrije i rudarstva s tadašnjim ministrom Nerminom Džindićem na čelu. Najnoviji skandal povezan sa Džindićem dogodio se tokom pandemije Covid-19, kada je optužen za zloupotreb­u funkcije i utjecaja radi promicanja svog poslovnog interesa u nabavi zaštitne opreme za zemlju. Džindić je odbacio ove optužbe.

Džindić na crnoj listi?

Portal Ljudski.ba je objavio, pozivajući se na dobro obaviješte­ne međunarodn­e izvore, da je Džindić odavno u Njemačkoj tretiran kao osoba na koju se mora obratiti posebna sigurnosna pažnja, a da već duže vrijeme i u Washington­u razmišljaj­u o njegovom stavljanju na crnu listu SAD-A, na kojoj se već nalazi bivši premijer Fadil Novalić, s kojim je Džindić usko sarađivao.

- Zbog njegovih poteza koje je vukao u Vladi FBIH, ali i privatnih aranžmana u namjenskoj industriji, čini se da nije promakao ni radaru SADA, navodi ovaj portal.

Inače, njegovo upravljanj­e sektorom energetike u BIH nije uspjelo ispuniti očekivanja, dok su optužbe za korupciju, nepotizam i slabu brigu za lokalne zajednice bile konstantne.

- Postoje organi koji trebaju utvrditi povezanost određenih postupaka u pogodovanj­u, ništa to nas sad ne interesuje, nama je važno da oštećena lokalna zajednica dobije ono što joj pripada, zaključio je Jasmin Hušić.

Bilo bi dobro da se ta koncesija plaća više, putevi u lokalnoj zajednici tokom eksploatac­ije su uništeni, ističe Midhat Dedić, direktor RTV-A Sana

 ?? ?? Enes Obralija: Konačna odluka je na Vijeću ministara BIH
Enes Obralija: Konačna odluka je na Vijeću ministara BIH
 ?? ??

Newspapers in Bosnian

Newspapers from Bosnia and Herzegovina