Oslobodjenje

Manchester City sv

Aktuelni šampion Engleske je bez velikih problema savladao Everton 3:0 u gostima i tako se učvrstio na prvom mjestu tabele Premier lige

- Piše: ZLATKO ŠARIĆ

Engleska, Premier liga

Manchester City je uspješno prošao i gostovanje Evertonu, s uvjerljivi­h 3:0 učvrstio se na prvom mjestu tabele engleske Premier lige i sve je bliže odbrani titule prvaka.

Gündogan je postigao dva pogotka, a jedan je djelo najboljeg strijelca lige Haalanda.

Njihov prvi pratilac Arsenal neočekivan­o lako je poražen od Brightona na svom terenu 0:3 i sada je samo pitanje kada će City ovjeriti titulu. Imaju četiri boda više i utakmicu manje od topnika.

Southampto­n je prva ekipa koja je i matematičk­i ispala iz Premier lige. Sveci su izgubili posljednje šanse za opstanak porazom 0:2 na domaćem terenu od Fulhama, za koji su golove postigli Vinicius (48) i Mitrović (72).

Veliki korak prema plasmanu u Ligu prvaka napravio je Mancester United, koji je na Old Traffordu savladao Wolverhamp­ton sa 2:0. Strijelci za 20. pobjedu Uniteda u ovoj sezoni Premier lige bili su Martial (32) i Garnacho (90+4).

Rezultati 36. kola engleske Premier lige: Leeds - Newcastle 2:2 (Ayling 7, Kristensen 79 - Wilson 31 pen,69pen),astonvilla-tottenham 2:1 (Ramsey 8, Luiz 72 - Kane 90 pen), Chelsea - Nottingham Forest 2:2 (Sterling 51, 58 - Awoniyi 13, 62), Crystal Palace - Bournemout­h 2:0 (Eze 39, 58), Manchester United Wolverhamp­ton 2:0 (Martial 32, Garnacho 90+4), Southampto­n Fulham 0:2 (Vinicius 48, Mitrović 72), Brentford - West Ham 2:0 (Mbeumo 20, Wissa 43), Everton Manchester City 0:3 (Gündogan 37, 51, Haaland 39), Arsenal - Brighton 0:3 (Enciso 51, Undav 86, Estupinan 90+6). Danas: Leicester - Liverpool (21).

Poredak: Manchester City 85, Arsenal 81, Newcastle 66, Manchester United 66, Liverpool 62,

Brighton 58, Tottenham 57, Aston Villa 57, Brighton 58, Brentford 53, Fulham 51, Chelsea 43, Crystal Palace 43, Wolverhamp­ton 40, Bournemout­h 39, West Ham 37, Nottingham Forest 34, Everton 32, Leeds 31, Leicester 30, Southampto­n 24.

Italija, Serie A

Na krilima pobjede protiv gradskog rivala Milana (2:0) u prvoj utakmici polufinala Lige prvaka Inter je nastavio i u italijansk­oj Serie A. Na svom terenu savladali su Sassuolo 4:2 i probili se na drugo mjesto tabele.

Na svoj 30. rođendan dvostruki strijelac za Inter bio je Romelu Lukaku, koji je postigao vodeći pogodak u 41. minuti te u 89. za konačnih 4:2. Do vodstva 2:0 Inter je došao autogolom Tressoldij­a u 55. minuti. Tri minute poslije bilo je 3:0, a loptu koju je prema golu poslao Lautaro Martinez skrenuo je jedan od braniča Sassuola i tako prevario svog golmana.

Sassuolo je u završnici učinio utakmicu rezultatsk­i neizvjesno­m jer je golovima Matheusa Henriquea u 63. i Davidea Frattesija u 77. minuti smanjio na 2:3, ali više od toga nije uspio napraviti.

Trener Simone Inzaghi odmarao je našeg Edina Džeku, koji će se u prvi tim vratiti sutra, kada je na programu uzvrat protiv Milana.

Zbog lakše povrede Rade Krunić nije konkurisao za sastav Milana koji je poražen u gostima Spezije 0:2 i sve je dalje od četvrte pozicije koja i naredne sezone vodi u Ligu prvaka.

Spezia je tek šestom pobjedom u sezoni povećala šanse za opstanak.

Rezultati 35. kola italijansk­e Serie A: Lazio - Lecce 2:2 (Immobile 34, Milinković Savić 90+5 - Oudin 45+2, 51), Salernitan­a - Atalanta 1:0 (Candreva 90+2), Spezia - Milan 2:0 (Wisniewski 75, Esposito 85), Inter - Sassuolo 4:2 (Lukaku 41, 89, Tressoldi 55 ag, Martinez 58 Henrique 63, Frattesi 77), Verona - Torino 0:1 (Vlašić 29), Fiorentina - Udinese 2:0 (Castrovill­i 7, Bonaventur­a 90), Monza - Napoli 2:0 (Mota 18, Petagna 54), Bologna - Roma 0:0, Juventus - Cremonese 2:0 (Fagioli 55, Bremer 79). Danas: Sampdoria - Empoli (20.45).

Poredak: Napoli 83, Juventus 69, Inter 66, Lazio 65, Milan 61, Roma 59, Atalanta 58, Fiorentina 49, Monza 49, Torino 49, Bologna 47, Udinese 46, Sassuolo 44, Empoli 38, Salernitan­a 38, Lecce 32, Verona 30, Spezia 30, Cremonese 24, Sampdoria 17.

Edin Džeko i Rade Krunić nisu nastupili za Inter i Milan na utakmicama 35. kola italijansk­e Serie A protiv Sassuola i Spezije

Njemačka, Bundesliga

Nakon niza loših igara i rezultata, Bayern je napokon zaigrao onako kako od njega očekuju navijači. Na svom terenu demolirali su Schalke 6:0 u utakmici 32. kola njemačke Bundeslige.

Strijelci za Bayern bili su Thomas Müller u 21, Joshua Kimmich iz jedanaeste­rca u 29, Serge Gnabry. u 50. i 66, Mathis Tel u 80. i Nusair Mazraoui u drugoj minuti sudijske nadoknade.