Oslobodjenje

Bagnaia se vratio na vrh

- Piše: Jasmin tajić

Italijan Francesco Bagnaia (Ducati) pobijedio je jučer na Velikoj nagradi Indonezije i vratio vodstvo u Motogp Svjetskom prvenstvu, koje je dan ranije držao Jorge Martin. Nesretni Španac je pao dok je bio na čelu utrke.

Španac Maverick Vinales (Aprilia) osvojio je drugo mjesto ispred Francuza Fabija Quartarara (Yamaha) na stazi Mandalika na kraju vrlo napete utrke koja je imala više dramatični­h događaja. Martin (Ducati-pramac), koji je dan ranije nakon novog uspjeha u sprintu, četvrtog uzastopnog, smijenio Bagnaiju s mjesta lidera Svjetskog prvenstva, jučer se činio na dobrom putu do pobjede, no u 14. krugu, kada je bio tri sekunde ispred svojih pratilaca, napravio je pogrešku i pao.

Bagnaia, koji ponovo preuzima mjesto lidera, uspio je pobijediti startajući s 13. pozicije. Prvak Bagnaia vratio se na vrh poretka motociklis­ta s 346 bodova, Martin je na drugom mjestu (328), a Bezzecchi na trećem (283). Samo 14 vozača od 21 završilo je Grand Prix nakon padova, posebno pada šesterostr­ukog Motogp svjetskog prvaka Marca Marqueza, koji bi ipak želio donijeti posljednji uspjeh Hondi prije odlaska sljedeće sezone u Ducati-gresini.

Što se tiče subotnje sprint utrke, Italijan Luca Marini (Ducati-vr46), koji je startao s pol-pozicije, zauzeo je drugo mjesto (+1.131), a treći je bio još jedan italijansk­i motociklis­ta Marco Bezzechhi (Ducati-vr46, +2.081), koji se popeo na postolje samo sedmicu nakon operacije preloma ključne kosti. Sljedećeg vikenda je VBN Australije.

F. Bagnaia (Ducati), M. Vinales (Aprilia), F. Quartararo (Monster Energy Yamaha), F. di Giannanton­io (Gresini), M. Bezzecchi