Oslobodjenje

Srbija i Slovenija na pragu Eura 2024.

Srbijanci su pobijedili Crnu Goru sa 3:1 i pobjegli joj na pet bodova, dva kola do kraja, dok su Slovenci kao gosti nadigrali Sjevernu Irsku sa 1:0

- Piše: JASMIN TAJIĆ

Fudbaleri Srbije pobijedili su Crnu Goru sa 3:1 u meču 8. kola kvalifikac­ija za Evropsko prvenstvo u okviru grupe G.

Jedan bod

Ovom pobjedom Srbija je došla na bod od plasmana na Euro, dok su Crnoj Gori ostale samo teoretske šanse da izbori Euro u posljednja dva kola. Srbija je povela u 9. minuti sjajnim golom Aleksandra Mitrovića, a Crna Gora je izjednačil­a u 36. minuti, kada je Stevan Jovetić postigao prekrasan pogodak. U drugom dijelu uslijedila je potpuna ofanziva Srbije, ali je Crna Gora prva zaprijetil­a. Driton Camaj je sa oko 30 metara sjajno šutirao, a Vanja Milinković-savić je odbranio. U 73. minuti Srbija je stigla do drugog gola, a ponovo je na pravom mjestu bio Mitrović, nakon asistencij­e Tadića. Upravo je Tadić četiri minute kasnije postavio konačnih 3:1.

Slovenija je golom Adama Gnezde Čerina savladala Sjevernu Irsku sa 1:0 u grupi H i sada joj u posljednja dva kola treba samo jedan bod da osigura šampionat Evrope. Slovenci imaju 19 bodova, koliko ima i Danska, dok je na trećem mjestu Kazahstan sa 15 bodova.

U derbiju grupe C Engleska je savladala Italiju rezultatom 3:1 i tako osigurala nastup na Euru naredne godine. Harry Kane je postigao dva, a Marcus Rashford jedan gol za Engleze, dok je za Italijane pogodio Gianluca Scamacca. Italija će se za plasman na Euro boriti sa Ukrajinom, koja je kao gost savladala Maltu sa 3:1.

Rezultati 8. kola kvalifikac­ija za Evropsko prvenstvo, grupa C: Engleska - Italija 3:1 (Kane 32pen, 77, Rashford 57 - Scamacca 15), Malta Ukrajina 1:3 (Mbong 12 - Camenzuli 38, Dovbyk 43, Mudryk 85). Poredak: Engleska 16 bodova, Ukrajina 13, Italija 10, S. Makedonija 7, Malta 0. Grupa G: Litvanija - Mađarska 2:2 (Cernych 20, Sirvys 36 - Szoboszlai 67, Varga 82), Srbija - Crna Gora 3:1 (Mitrović 9, 73, Tadić 77 - Jovetić 36). Poredak: Mađarska 14, Srbija 13, Crna Gora 8, Litvanija 6, Bugarska 2.

Kako sada stvari stoje, Finska će biti protivnik reprezenta­cije Bosne i Hercegovin­e u martovskom baražu

Poraz Finske

Grupa H: Finska - Kazahstan 1:2 (Taylor 28 - Zaynutdino­v 77pen, 89), Sjeverna Irska - Slovenija 0:1 (Gnezda Čerin 5), San Marino - Danska 1:2 (Golinucci 61 - Hojlund 42, Poulsen 70). Poredak: Slovenija 19, Danska 19, Kazahstan 15, Finska 12, Sjeverna Irska 6, San Marino 0.