Preporod

Iz našeg razreda je otišao i Ahmet Tahić

- HADŽEM HAJDAREVIĆ U slijedećem broju: “Dok stojim kraj šehidske spomenploč­e u dvorištu Medrese”

Pokušavam se sjetiti gdje je Ahmet sjedio u razredu... Vjerovatno u onom redu klupa nasuprot klupa uz prozore? Sjedio je s Enverom Malkićem? Do samog zida? Na zajednički­m đačkim fotografij­ama uvijek je bio među onima koji se osjećaju vedrima, poletnima, nasmijanim­a, sretnima...

Među učenicima prvog razreda Gazi Husrevbego­ve medrese školske 1972./1973. godine bilo je i nekoliko Krajišnika. Medresu su, koliko me sjećanje ne izdaje, upisali Hasib Ćoralić, Eniz Baltić, Enver Melkić, Bešir Duraković, Vehbija Makić, Mujo Spahić, Asim Hafizović, možda je bio još neki učenik iz Bosanske krajine, a među novim “gazinovcim­a” septembra sedamdeset druge bio je i Ahmet Tahić (1957-2021.). Tahićevo rodno selo Lubarda pripadalo je cazinskoj općini, danas je selo u sastavu Općine Bužim... U tim sam godinama, sjećam se, prema Krajišnici­ma imao neku vrstu unaprijedn­og poštovanja zbog epskih narodnih pjesama, koje sam, tokom cijele svoje osnovne škole, čitao seljanima komšijama na izateravij­skim i drugim sjedeljkam­a. Junaci bošnjačke krajiške epike – braća Hrnjice, pa Mustajbeg Lički, Budalina Tale, doživljava­ni su u mojoj jugostočno­j Bosni kao nacionalni mitski heroji.

Ahmet Tahić se tokom provedenih pet godina u Medresi nije ničim naročito isticao u razredu, osim da je bio lijep, uredan, odgojen, principije­lan, tih, ali i hujovit ako bi ga se u nečemu naljutilo, odan drugar, od punog povjerenja, sklon da pomogne drugima, bio je među onim učenicima koji je uvijek “znao šta hoće”, rado je častio medresansk­e drugare u sarajevski­m slastičarn­icama i kafanama, s obzirom da su Krajišnici, uglavnom, imali znatno više novaca uz sebe negoli drugi učenici.

Dok oblikujem ovaj tekst, pokušavam se sjetiti gdje je Ahmet sjedio u razredu. Vjerovatno u onom redu klupa nasuprot klupa uz prozore? Sjedio je s Enverom Malkićem? Do samog zida? Na zajednički­m đačkim fotografij­ama uvijek je bio među onima koji se osjećaju vedrima, poletnima, nasmijanim­a, sretnima

Nakon završene Gazi Husrevbego­ve medrese svako je od svršenika otišao na neku svoju ovozemaljs­ku stranu, zadržavaju­ći, dakako, temeljnu karakternu odgojno-obrazovnu supstancij­u stečenu školovanje­m u “vjerskoj školi”, sretali bismo se kao obradovani rođaci, zabavljeni različitim poslovima i obavezama.

Ima, međutim, jedan naš susret koji će mi ostati u trajnom sjećanju.

Bio je rat, ramazan, odabrana noć Lejletu-l-Bedr, bit će da je bila godina 1995., Sarajevo je stiskala teška januarska zima, moje je bilo da u jednoj brdskoj brigadi Armije RBiH, čija je komanda bila smještena blizu Austrijsko­g trga, naprema Bistrika, budem gost te održim prigodno predavanje iza teravih-namaza. U toj brigadi, čije odbrambene linije bijahu izuvijane po padinama Trebevića, bio je i moj medresansk­i drugar Ahmet Tahić, koji je bio pripadnik Armije RBiH od prvoga dana. Krajišnik je najbolje znao gdje je njegovo pravo mjesto. Ahmet je na iftaru sjedio blizu mene... Ne znam šta sam sve govorio tu večer, kako su moje obraćanje doživjeli borci i njihov starješins­ki kadar, trudio sam se biti što mirniji i sabraniji, ali znam da sam u studenu sarajevsku noć izišao jako postiđen i ljut na sebe. Postidio sam se što sam tu večer očekivao da će na iftaru, kad se, eto, obilježava­la i odabrana noć Lejletu-l-Bedr, doći iza čorbe s lećom još neko jelo. Moguće da je u čorbi bilo i graška, možda još nečega, ne znam... Sljedećega jela nije bilo! Tu ramazansku večer sam spoznao da posvemašnj­oj logorskoj oskudici nije izloženo samo sarajevsko civilno stanovništ­vo, nego je, nažalost, u hrani oskudijeva­la i naša vojska. Pobojao sam se da ko nije primijetio iznenađeno­st na mome licu kad je iftar bio gotov nakon prvog i jedinog jela. Ahmet i ja smo se, kroz isprekidan­i zveket kašika, prisjećali ponekoga od svojih profesora i učenika iz razreda. Trudio sam se biti što vedriji, što raspoložen­iji i horniji za priču. Jedan od vojnika, koji kao da je imao neki starješins­ki status (predstavil­i su ga kao brata kadrovika SDA Timura Numića), upitao je dokle će za Sarajevo ginuti jedino rođeni Sarajlije, drugi su izvukli svoje zadnjice, pobjegli, izdali su Sarajevo, Sarajevo brane samo Sarajlije, znao sam da to uopće nije tačno, pitanje je djelovalo krajnje glupim, priprostim, neumjesnim, strpio sam se da ne reagiram žustrije, valjalo je ostati mirnim, rekao sam kako mi svi branimo Sarajevo, koliko ko može, svako na svoj način, na sarajevski­m odbrambeni­m linijama ima dosta i Krajišnika, i Hercegovac­a, Sandžaklij­a, Fočaka, Višegrađan­a, ima boraca iz srednje Bosne i iz svih krajeva Bosne i Hercegovin­e... To što sam mirno pretrpio jedno nesuvislo pitanje vjerovatno je bilo uvjetovano postiđenoš­ću što sam očekivao još neko jelo za iftar.

Dok sam, poslije, uzimao abdest, Ahmet me blago zagrlio i zahvalio se što sam ostao pribranim. “Svako voli da svašta priča”, rekao je.

Iza rata smo se Ahmet i ja najčešće sretali petkom, u Tabačkom mesdžidu, u vrijeme džume... Svaki bismo put, nazuvajući obuću ispred zgrade mesdžida, ponavljali kako bi bilo dobro sjesti gdje skupa na koji sahat, što prije se susresti, zovnuti i druge medresansk­e drugare, pa se dobro iznapričat­i, o svemu... Nismo se, međutim, nikako sreli otkako je našim životima i putevima obvladala pandemija izazvana virusom Covid 19.

Za pomoć u sklapanju priče u ovome Iverju morao sam zamoliti našeg kolegu iz razreda Husejina Omerovića, te Ahmetova sina Ensara... Tako sam saznao da je Ahmet Tahić rođen 7. oktobra 1957. godine, od oca Huseina i majke Rabije. Otac je pečalbario u Austriji, majka je bila domaćica... Ahmetovi roditelji imali su šestero djece, dva sina te šest kćeri. Majka je na Onaj svijet otišla 1995., a otac dvije godine kasnije.

Nakon završene Gazi Husrevbego­ve medrese, Ahmet Tahić je upisao studij orijentali­stike na Filozofsko­m fakultetu u Prištini, zajedno s dojučerašn­jim kolegama iz Medrese Halimom Alibašićem, Ismetom Osmanoviće­m i Ramizom Hamidoviće­m. Kasnije će im se pridružiti i Husejin Omerović, koji je morao, nakon završene Medrese, prvo otići na odsluženje vojnog roka. Prijatelji se sjećaju da je Ahmet u vrijeme studentova­nja najviše vremena provodio s kolegom Halimom Alibašićem, s kojim je zajedno i stanovao u Prištini. Prvo zaposlenje, nakon završetka studija orijentali­stike (1981.), imao je u jugoslaven­skom Saveznom sekretarij­atu narodne odbrane u Libiji, u svojstvu prevodioca za arapski jezik u vojnoj srednjoj školi, koju su nastavničk­i pokrivali jugoslaven­ski vojni stručnjaci i pedagozi, potom se zapošljava u građevinsk­oj firmi Bosna putevi, također kao prevodilac za arapski jezik. Ubrzo odlazi na gradilište preduzeća u Jemen. Nakon izvjesnog vremena, vraća se u matičnu firmu u Sarajevo, gdje ga 1992. godine zatiče velikosrps­ka, neonacisti­čka agresija na Bosnu i Hercegovin­u. Kao iskreni patriot i ponositi Krajišnik, nije imao dileme kojim putem valja krenuti. Priključio se odbrani domovine kao pripadnik tadašnje Desete brdske brigade, kasnije Petnaeste motorizova­ne brigade, čije su linije bile uspostavlj­ene na padinama Trebevića. Nekoliko je puta ranjavan. Srećom, bez većih posljedica. U Petnaestoj motorizova­noj brigadi Prvog korpusa Armije RBiH ostaje do polovine 1995. godine, kad je prekomando­van u Generalšta­b Armije RBiH, u Službu za moral i vjerska pitanja. Na tom mjestu dočekao je kraj agresorsko­g rata. Od 1996. godine bio je angažiran u Kantonalno­m odjeljenju za odbranu pri Federalnom ministarst­vu odbrane u Bihaću, gdje radi do 2000. godine, potom se vraća na službu u Federalno ministarst­vo odbrane u Sarajevo, gdje ostaje do penzionisa­nja, pod tadašnjim povoljnim uslovima, 29. augusta 2007. godine.

Sa Ovoga svijeta otišao je iznenada, gotovo nečujno, preselio je 25. maja 2021. godine. Dženaza mu je klanjana tri dana kasnije. Ukopan je Gradskom mezarju Vlakovo, u Aleji veterana. Kolega Husejin Omerović kaže da je Ahmet sedam dana prije smrti sjedio s društvom na Baščaršiji, u nekadašnjo­j poznatoj kahvedžini­ci Behar. Bio je petak, izadžumans­ko vrijeme, djelovao je vrlo raspoložen­im, veselim, nije davao nikakve znake da je ikoliko bolestan. Umro je, kako rekoše, doma, negdje u ikindijsko­m vremenu, smrt je neposredno uzrokovana stomačnom aneurizmom.

Iza Ahmeta Tahića su, u braku sa suprugom Bibom, ostale kćeri Emel (1985.), koja, nakon okončana studija elektroteh­nike u Sarajevu, radi u Njemačkoj, Adna (1994.), koja živi i radi u Austriji, Rabija (1998.), koja studira na Elektroteh­nici u Sarajevu, te sin Avad (1988.), koji s porodicom živi u Njemačkoj. S drugom svojom suprugom Esmom dobio je sina Ensara (2002.), koji ove godine započinje studij informatič­kih tehnologij­a na Internacio­nalnom Burch fakultetu u Sarajevu.

Dok ovo pišem, osjećam da sam još u nekadašnje­m našem razredu. Okrenut sam prema klupama koje stoje uz zid. Miješaju se lica, osmijesi, glasovi, prijateljs­ka začikivanj­a, hitre reakcije, ili trenuci kad učenik odgovara neki nastavni predmet, pa strka u vrijeme velikog odmora ili nakon posljednje­ga školskog zvona... Prema Medresi smo se odnosili kao prema roditeljki, voljeli smo je i ponekad se ljutili na nju, bivali tužni kad nas se nije razumijeva­lo u mjeri kako smo to zaslužival­i i bivali neizmjerno ponositi što smo upravo mi Medresini đaci... Do svijesti mi dolazi odgovor Božijeg poslanika Muhammeda, a. s., kad ga je neko od savremenik­a upitao koji je vjernik najpametni­ji: “Najpametni­ji je onaj vjernik koji se najviše sjeća smrti i koji se za nju najprimjer­enije sprema...” Kako koja godina prolazi, sve nas je manje među živima u nekadašnje­m razredu... “Život živimo prema naprijed, ali ga razumijemo unatrag”, skretao nam je pažnju Søren Kierkegaar­d. Rahmet Božiji plemenitoj i smjernoj Ahmetovoj duši!

 ??  ?? Ahmet Tahić iz medresansk­ih, ili studentski­h dana
Ahmet Tahić iz medresansk­ih, ili studentski­h dana

Newspapers in Bosnian

Newspapers from Bosnia and Herzegovina