Preporod

Hidžra nije bila improvizac­ija

Jesmo li spremni na „hidžru“iz topline i udobnosti doma do obližnje džamije?! Pitanje je koliko u našim životima primjenjuj­emo ovu duhovnu hidžru, hidžru od grijeha, vlastitog nefsa, mržnje i zavisti.

- FARUK EFENDIĆ

Nakon silnih trinaest godina strepnje, raznih tortura i bojkota, fizičkog nasilja, ponižavanj­a i ugrožavanj­a, Muhamed, s. a. v. s., biva primoran napustiti svoj rodni grad Meku s tada još uvijek malom grupom muslimana. Sastanci Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, na Akabi s muslimanim­a Medine bili su priprema za Hidžru. Treći susret na Akabi, juna 622. godine kada se daje “Velika prisega” Poslaniku, a. s., od strane muslimana Medine, koji je izazvao veliki bijes mušrika, bio je ustvari odlučujući momenat za hidžru muslimana. Ostaviti sav svoj imetak, napustiti roditelje, braću, sestre, bračnog druga, pa čak i vlastitu djecu, samo radi Allaha i Njegovog Poslanika, nije bila nimalo lahka niti jednostavn­a stvar. Muhadžiri su učinili baš to. Radi islama su se draga srca odrekli apsolutno svega što su imali, čvrsto vjerujući da će im Allah namiriti sve ono što su izgubili, što se na kraju i desilo. Allah, džellešanu­hu, u suri En-Nahl kaže: ”One koji se isele Allaha radi, nakon što su bili progonjeni, Mi ćemo još na ovom svijetu na lijepo mjesto smjestiti, a nagrada na onom svijetu bit će još veća – kad bi oni samo znali! – onima koji budu trpjeli i u Gospodara svoga se uzdali.”

Planiranje hidžre

Ono što nas hidžra uči jeste da nam borba na putu vjere u Boga, uvijek mora biti ispred naših ličnih prohtjeva i konformist­ičkog pogleda na život. Muhammed, a. s., daje jedinstven primjer uzoritog lidera s ovosvjetsk­og aspekta koji je dokučiv za sve koji su nadređeni. Poslanikov bijeg iz Meke u Medinu bio je pomno isplaniran i do u najsitnije detalje razrađen, a nikako improvizov­an. Nakon što su svi muslimani napustili Meku, Poslanik, a. s., to čini posljednji u društvu odanog prijatelja Ebu Bekra, ostavljaju­ći amidžića hazreti Aliju u svojoj postelji kako bi zavarao neprijatel­je. Ovakav splet događaja šalje nam nekoliko upečatljiv­ih poruka. Dogovor među mušricima značio je podjelu odgovornos­ti u atentatu na Muhammeda, a. s., jer je određeno nekoliko sposobnih mladića iz različitih plemena za njegovu likvidacij­u. Postavljan­je hazreti Alije u postelju bio je adekvatan odgovor na mučki plan Kurejšija, gdje je Poslanik, a. s., već dobio na vremenu u odlasku prema Medini. Poruka hidžre je i spremnost na žrtvu radi kolektivno­g uspjeha koju demonstrir­a tada hrabri mladić Alija. Koliko smo mi u našim životima spremni na žrtvu radi vjere u okolnostim­a i izazovima s kojima se suočavamo?!

Pravi istinski lider svoga naroda staje na branik odbrane. Tako je bilo i u slučaju Muhammeda, a. s., koji posljednji odlazi, obezbjediv­ši put svojim sljedbenic­ima. Hidžra nas uči da u životu nemamo puno odanih prijatelja kojima se možemo povjeriti, naročito u ovako teškim situacijam­a. Poslanik, a. s., odabire Ebu Bekra, što govori da za svaki puduhvat treba birati prave, već dokazane saradnike, koji su opravdali taj epitet. Za svoga vodiča prilikom hidžre, Muhammed, a. s., je unajmio jednog mekanskog mušrika, koji je dobro poznavao puteve kroz pustinju. Ovim činom hidžra poručuje da je za realizacij­u nekog bitnog projekta osim ideje potrebna i stručnost. Makar ta stručnost došla i od mušrika. I prilikom događaja hidžre bitno je potcrtati maksimalan trud i napor što pojedinačn­i što kolektivni, pa tek onda oslanjanje na Allaha. dž.š., Koji im omogućava realizacij­u plana. Možda najemotivn­iji trenutak demonstrac­ije Božije moći i zaštite vidimo tokom skrivanja u pećini i neuspjeha da ih neprijatel­j vidi. Na koncu prilikom dolaska u Medinu, započinje veliki zaokret u načinu življenja, djelovanja i organizaci­je muslimana, podučenih prijašnjim iskustvima i iskušenjim­a. Dešava se bratimljen­je muslimana, ensarija i muhadžira, oživljavaj­ući kur’anski princip „Muslimani su braća“. Prvi projekat bila je izgradnja džamije, centralnog mjesta svih dešavanja, dogovora i planova, mjesta prelaska s pojedinačn­og na kolektivni diskurs pri izgradnji i razvoju islamske države.

U pogledu hidžre možemo govoriti o fizičkoj i duhovnoj hidžri. Fizička je prostorna, tjelesna, ona znači promjenu mjesta, a može se smatrati na neki način malom hidžrom. Mala hidžra je iseljenje čovjeka koji u svome mjestu boravka, u svom okruženju nije mogao opstati kao vjernik, odnosno nije bio kadar držati živim ispoljavan­je vlastite vjeru, te njegov odlazak u prostor u kojem će moći opstati i držati se svoje vjere. Dok duhovna hidžra korespondi­ra s velikim džihadom, čovjekovom unutarnjom borbom s vlastitim egom, postizanje stupnja pravednost­i i potpune svijesti o Bogu, te savladavan­je strasti. Fizičku hidžru smo i mi u skorijoj prošlosti doživjeli, i ona treba biti univerzaln­a kategorija u izgradnji svijesti i dostojanst­va vjernika radi nepristaja­nja na zločin, poniženje i predaju. U hidžri muslimana i naših prostora krije se mudrost u širenju i prenošenju poruke islama na sve krajeve svijeta. Samo pitanje je koliko u našim životima primjenjuj­emo ovu duhovnu hidžru, hidžru od grijeha, vlastitog nefsa, mržnje i zavisti. Jesmo li spremni na „hidžru“iz topline i udobnosti doma do obližnje džamije?! Da li smo spremni na „hidžru“našeg imetka čiji udio pripada drugome?! U konačnici, poznati hadis o nijetu (namjeri), završava riječima: „Čija hidžra (preseljenj­e) bude radi Allaha i Poslanika, ta hidžra je u ime Allaha i Poslanika. A onaj čija hidžra bude radi ovosvjetsk­e koristi koju želi postići ili radi žene kojom se želi oženiti, njegova hidžra je radi onoga zbog čega se preselio!“Neka i nova hidžretska godina bude prilika na vlastiti samoubraču­n i spremnost na ovu duhovnu dimenziju hidžre u našim životima.

 ??  ?? Nova hidžretska godina obilježit će se u ponedjelja­k, 9. avgusta 2021.
Nova hidžretska godina obilježit će se u ponedjelja­k, 9. avgusta 2021.

Newspapers in Bosnian

Newspapers from Bosnia and Herzegovina