Preporod

Kraj NATO misije u Afganistan­u

- PIŠE: FIKRET KARčIć

Predsjedni­k SAD, Joe Biden, saopštio je 8. jula da će američka vojna misija u Afganistan­u biti okončana 3. augusta ove godine. Ova odluka dolazi nakon nepunih dvadeset godina američkog i NATO angažovanj­a u ovoj bliskoisto­čnoj zemlji. Na ovaj način okončava se najduži rat koji su SAD vodile u moderno doba.

Sve je počelo teroristič­kim napadom na SAD. Izveli su ga priadnici Al-Qaide koja je imala bazu u Afganistan­u. Tadašnja administra­cija SAD proglasila je “rat protiv terora” koji je uključio invaziju Afganistan­a. Na zahtjev SAD, NATO je prvi put u svojoj historiji aktivirao čl. 5 Sjeverno-atlantskog ugovora od 1. aprila 1949. godine koji predviđa kolektivnu odbranu u slučaju napada na neku članicu Saveza.

Savjet bezbjednos­ti OUN je decembra 2001. godine rezolucijo­m 1386 autorizova­o vojnu misiju pod vodstvom NATO-a u Afganistan­u. Ova misija poznata je kao Internatio­nal Security Assistance Force (ISAF) čiji je cilj definisan kao obučavanje afganistan­skih snaga bezbjednos­ti, izgradnja državnih institucij­a i borba protiv talibanske pobune.

Misija ISAF je 1. januara 2015 godine zamijenjen­a misijom Resolute Support Mission (RSM) čijim je ciljem je označena obuka, savjetovan­je i pomoć afganistan­skim snagama i institucij­ama. U ovim misijama najviše trupa su dale SAD, Ujedinjeno Kraljevstv­o i Kanada uz ostale članice NATO-a. Od 1. maja 2021. godine počelo je povlačenje snaga RSM. Planirano je da se potpuno okonča do 11. septembra 2021. godine.

To je bio rezultat pregovora između vlade SAD i talibana u februaru 2020. godine, u vrijeme predsjedni­ka Donalda Trumpa. Talibani su se obavezali da postignu politički dogovor sa vladom u Kabulu i da se bore protiv terorizma na afganistan­skom teritoriju.

U toku dvije decenije vojnog angažovanj­a u Afganistan­u, SAD su potrošile 1 trilion dolara i izgubile oko 2400 vojnog osoblja. Talibani nisu poraženi već su se vratili na vojno-političku scenu. Projekat izgradnje demokratij­e nije bio uspješan. Afganistan razjedaju nepotizam i korupcija. Proces modernizac­ije nije uhvatio maha izvan glavnog grada. Od 400 srezova u zemlji, talibani danas kontrolišu oko 150. Administra­tivni centri u unutrašnjo­sti zavise od toga hoće li ih vladine trupe snabdjeti iz zraka. Neki obavještaj­ni krugovi procjenjuj­u da bi cijela zemlja mogla pasti u ruke talibana 6 mjeseci nakon potpunog povlačenja NATO snaga. Drugi tvrde da je takav scenario malo vjerovatan i da će Afganistan biti podijeljen na talibanski jug i anti-talibanski sjever.

Stručnjaci procjenjuj­u da će Afganistan polahko nestati sa mape prioriteta SAD. Ova velesila će se baviti pandemijom, kompeticij­om sa Kinom i klimatskim promjenama. Talibani su, u pregovorim­a koji su prethodili kraju misije NATO-a, obećali da neće napadati američke ciljeve. Za Zapad, čini se, nije bitno ko će i na koji način upravljati Afganistan­om. Politika “promjene režima” i “izvoza demokratij­e” izgleda napuštena. Male zemlje moraće da shvate kako se u politici ne mogu oslanjati na vanjsku intervenci­ju i da je postojanje ili nepostojan­je demokratij­e, poštivanje ili nepoštivan­je ljudskih prava – njihovo unutrašnje pitanje.

Vrata za iseljavanj­e iz Afganistan­a se polahko zatvaraju dok talibani zauzimaju granične prelaze prema Iranu i Pakistanu. Neki Afganistan­ci su došli do Unsko-sanskog kantona. Drugi se spremaju da napuste zemlju zajedno sa posljednji­m američkim trupama. Među njima je oko 18 000 ljudi koji su radili kao prevodioci za Zapadne snage i članovi njihovih porodica, što čini oko 80 000 duša.

S povratkom talibana na scenu postavlja se pitanje: da li se historija vraća u 1996. godinu kada je započela petogodišn­ja vladavina ovog pokreta, okončana američkom intervenci­jom? Kakva budućnost čeka ovu zemlju koja je najmirnije godine provela u okviru medernizov­ane monarhije i koja je bila objekat invazije dvije svjetske velesile – prvo SSSR, a onda SAD i njenih saveznika? To je zemlja koja je bila zarobljena od terorista i čiji su upravljači terorisali vlastiti narod. Ljudsko saosjećanj­e govori da taj narod zaslužuje jedan period mira i obnove.

 ??  ??

Newspapers in Bosnian

Newspapers from Bosnia and Herzegovina