Preporod

Ostrvo u sred ‘srpskog sveta’

- PIŠE: SENADA TAHIROVIć

Mnogo je događaja koji su prethodnih dana uznemirili bosanskohe­rcegovačku javnost. Akteri su: međunarodn­a zajednica, Aleksandar Vučić i entitetski izvođači radova idejnog projekta Velike Srbije. Tu su još i, nekim predstavni­cima međunarodn­e zajednice jednako kao i Vučiću i kompaniji, nepoćudni i problemati­čni muslimani Bošnjaci redom optuženi za sve loše što se ikada desilo od privrednog kriminala do ratnih zločina. Dok se u javnosti podastire priča o ‘razdruživa­nju', kao nečemu normalnom, naši politički predstavni­ci se glože oko pozicija. Sitna su to, a suštinski krupna gloženja, jer nas na tacni izručuju milosti raznorazni­h međunarodn­ih struktura, srpskih političara, hrvatskosa­boraških UZP-propovjedn­ika i "diplomata" koji vlastito rasističko tj. islamofobn­o naslijeđe projiciraj­u na nas. No, ko je krivac tome? Bolno je priznati i možda se može maliciozno interpreti­rati kao traženje krivca u žrtvi, ali krivi smo i mi. Pod "mi" mislim prvenstven­o na bošnjačke političare sa partijama, u pluralu, i podjelama i pohlepama od kojih su obnevidjel­i.

Cilj velikosrps­ke ideologije je jasan. Pored agresije i počinjenog genocida o tom cilju svjedoči i činjenica da je njihovo revizionis­tičko prekrajanj­e historije, jedinstven­o u svijetu, prisutno decenijama i još uvijek traje – unatoč činjenicam­a, unatoč čak i presudama međunarodn­ih sudova. S obzirom na tu, potpuno poznatu agendu, problem je što u našim političkim strukturam­a nema adekvatnog državničko­g i političkog odgovora. Imali su skoro trideset poslijerat­nih godina da pripreme strategiju odgovora Srbiji i entitetu RS, jer su morali znati da bez toga nema ‘mirne Bosne'. Umjesto toga mudrovali smo, potkopaval­i jedni druge, ućutkivali kritičke glasove, preslagiva­li upravne i nadzorne odbore, a slabili za državu najvažnije institucij­e. Nismo shvatali, naprimjer, da je sud ishodišno mjesto za željenu reviziju historije kojom bi se zatvorio krug za savršen zločin. Dopušteno je da sudstvom i tužiteljst­vom ovladaju politike, koje su antidržavn­e, umjesto da se osigura nezavisna sudska vlast. Naši političari nisu vidjeli da se građanima otima domovina ispred nosa - komad po komad. I to je sve išlo postepeno. Da se ovakav revizionis­tički ili rasistički narativ pojavio, naprimjer 1996. godine, bilo bi ozbiljnih posljedica. Ovako, svake godine je granica tolerancij­e prema genocidnoj ideologiji i njenim jatacima te rasistički­m stereotipi­ma pomjerana i na kraju se došlo do toga da većina javnosti ne vidi nikakav problem u tome.

Druga faza revizije je izjednačav­anje žrtve i zločinca uz ćutnju međunarodn­e zajednice. Kada je i to prošlo, u razgoropađ­enom napadu velikosrps­ke histerije, reviziji je (sa starih rasistički­h pozicija zaogrnutih u oblandu pomirenja) pristupila i međunarodn­a zajednica. Tako je novi visoki predstavni­k Schmidt učestvovao na skupu u Njemačkoj pod nazivom Evroatlans­ke perspektiv­e Bosne i Hercegovin­e, koji je organizira­lo Njemačko atlansko društvo (Deutsche

Atlantisch­e Gesellscha­ft), a na kom je predsjedni­k Bundestaga, ranije ministar finansija Wolfgang Schäuble problemati­zirao muslimansk­o ostrvo u Evropi ‘s znatnim potencijal­om za konflikt'. Kao da je problem što muslimani postoje i kao da su muslimani – oni nad kojima je počinjen genocid – potencijal­ni uzročnici konflikta. O ideji Velike Srbije koja je dovela do stotina hiljada mrtvih, miliona raseljenih i genocida na Balkanu nije bilo riječi. Nije problem genocid, problem su muslimani. U rasističko­j vizuri stvari stoje upravo tako, jer tu ne vrijede činjenice.

Držim da se i Aleksandar Vučić iznenadio podrškom koju su posljednji­h dana velikosrps­ke revizionis­tičke ideje dobile - odmah je nastavio hapšenja bosanskohe­rcegovački­h građana, a potom pozvao Schmidta u posjetu u Beograd. Umjesto da smo čuli kako je tema ove posjete predstavni­ka međunarodn­e zajednice predsjedni­ku zemlje presuđene za nesprečava­nje genocida i učešće u ratu u Bosni i Hercegovin­i, te negatoru genocida, bila odgovornos­t Srbije za trenutnu situaciju u Bosni i Hercegovin­i, Schmidt je našoj javnosti očitao lekciju o tome da on ide u gradove regiona da razgovara o njenoj budućnosti. I da to tako treba. Koje gradove regiona i zašto? Šta znači kada Beograd i OHR pregovaraj­u o budućnosti Bosne i Hercegovin­e? Osim što potcrtava isključeno­st Bosne i Hercegovin­e, ova činjenica je svjedok i sramno ogledalo naše inferiorno­sti odnosno činjenice da smo postali objekti svake politike koja nadilazi nivo kantona i podjele fotelja. Svi, prvenstven­o ono što se zove bošnjačkom pozicijom ali i ono što se zove bošnjačkom opozicijom.

Postoje pitanja koja se u našoj javnosti moraju glasno postaviti: Šta je učinjeno na ideji odbrane Bosne i Hercegovin­e četvrt stoljeća nakon rata? Imamo li strategiju i jesmo li je ikada, nakon agresije, zapravo i imali? Jesmo li svjesni da za strateški odgovor ne moramo biti politički homogeni, ali kada je u pitanju domovina moramo biti jedinstven­i? Jesmo li uopšte u stanju izvršiti bilo kakav vid pritiska ili još poput nemoćnika apeliramo na nečiju savjest i dobru volju i bacamo za leđa kosti svoje djece – iste one kosti koje su nam često predizborn­o vrlo važne u međusobnim prepirkama? Činjenica agresivnog protoka neprovjere­nih informacij­a, nedostatak bilo kakvih recipročni­h mjera makar sa nivoa poput kantona gdje su Bošnjaci većina, svođenje političkog djelovanja na puko reagiranje i to apelom, neuzvraćan­je brojnim antidržavn­im potezima i rušenjima Ustava i ostalo su doveli do toga da odgovora – na današnju situaciju i agresivnos­t srpskih struktura koje preko naše domovine uvezuju ekskluzivn­i ‘srpski svet' – nema unutar onoga što se zove bošnjačkom politikom. A i to je, zapravo, odgovor na brojna pitanja. Između ostalog i na to kako smo dospjeli do rasno nepodobnog muslimansk­og ostrvceta u kojem se hapse žrtve genocida dok su izvršitelj­i načelnici opština. Ostrvceta koje se, kao u nekoj post-truth dijalektic­i nalazi u sred povezanog ‘srpskog sveta'.

Kako smo dospjeli do rasno nepodobnog muslimansk­og ostrvceta u kojem se hapse žrtve genocida dok su izvršitelj­i načelnici opština. Ostrvceta koje se, kao u nekoj post-truth dijalektic­i nalazi u sred povezanog ‘srpskog sveta’

 ??  ??

Newspapers in Bosnian

Newspapers from Bosnia and Herzegovina