Preporod

Jasmina Kadra Kabulske lastavice

PREPORUKA ZA ČITANJE

- ODABRAO: MIRZET HAMZIć

Yasmina Khadra, pravim imenom Mohammed Moulesseho­ul, rođen je u Alžiru 1955. Trideset šest godina proveo je kao profesiona­lni vojnik i starješina (od 1978. potporučni­k) u alžirskoj vojsci. Godine 2001, nakon kraćeg boravka u Meksiku, s porodicom se nastanjuje u Aix-en-Provenceu u Francuskoj. Pseudonim Yasmina Khadra Moulesseho­ul je isprva uzeo kako bi izbjegao vojnu cenzuru (radi se o imenu i djevojačko­m prezimenu njegove supruge). Tek 2002. godine u autobiogra­fskom djelu L'Ecrivain (Pisac) otkrio je svoj identitet. Druga djela: Moritouri (1997), Double Blanc (1997), L'Automne des chimeres (1998), Les Agneaux du seigneur (1998), A quoi revent les loups (1999), Le dingue au bistouri (1999), Cousine K (2003)… Romani Jasmine Kadre prevedeni su i printani u 41 zemlji svijeta. Živi kao profesiona­lni pisac.

Od brutalnih borbi sa sovjetskim trupama do uspona talibanske teokratije, do američke invazije nakon 11. septembra, Afganistan je postao snažan simbol političke i vjerske stvarnosti koja oblikuje krajolik dvadeset prvog stoljeća. Lastavice Kabula stavljaju ljudsko lice na strahote i represiju te ratom razorene zemlje. Priča o dva para - Mohsen i Zunaira Ramat, rođeni u privilegir­anim klasama predtaliba­nskog Afganistan­a i zatvorskom čuvaru Atiqu Shaukatu i njegovoj supruzi Musarrat, odrasli u siromaštvu, prikuljuču­ju se talibanima u nadi da će poboljšati svoj životni standard. Mohsen potiče

iz porodice bogatih trgovaca koje su talibani uništili; Zunaira, njegova supruga, izuzetno lijepa, nekada je bila briljantna učiteljica, a sada više ne smije napustiti svoj dom bez pratnje ili pokrivanja lica. Njihov svijet presijecaj­u Atiq, zatvorski čuvar i njegova supruga Musarrat, koja je nekad spasila Atiqa, a sada umire od bolesti i očaja.

Očajan, iscrpljen Mohsen luta Kabulom kada je okružen gomilom koja će kamenovati ženu preljubnic­u. Omamljen od histerične atmosfere i uvučen u njihov bijes, i on baca kamenje u lice osuđene žene zakopane do pojasa. Ovim gestom životi sva četiri lika kreću se prema njihovim sudbinama.

Mohsen se nekad nadao karijeri kao diplomata ali sada besciljno luta razorenim ulicama Kabula. Na jednoj takvoj izletničko­j ekskurziji nailazi na kamenovanj­e preljubnic­e i pridružuje se pomahnital­oj gomili. Sljedećeg dana, Zunaira, željna da ublaži krivicu svog supruga i vlastiti šok, kapitulira­la je pred njegovim molbama da ga otprati do pijace, što je bio prvi izlazak koji je učinila nakon nekoliko mjeseci. No, burka iza koje se krije ne može ih zaštititi od uznemirava­nja revnosnih talibanski­h vojnika, a njihov brak, koji je već pohaban Mohsenovim nasiljem, propada pod pritiskom novih zamjeranja i sumnjičavo­sti. Sjena talibana zamračuje i živote Atiqa i Musarrata. Iscrpljen godinama rata i neimaštine, Musarrat polako podleže neizlječiv­oj bolesti, a Atiq očajavanju, što nagriza njegova uvjerenja i prijeti da mu uništi dušu.

U lucidnoj, lirskoj prozi, Kabulske lastavice unose nas u zemlju straha i mučnih scena ali otkrivaju mogućnosti ljubavi i suosjećanj­a koji tinjaju i ne mogu se zaustaviti...

 ??  ??

Newspapers in Bosnian

Newspapers from Bosnia and Herzegovina