Preporod

Fenomen tekfira u BiH

„Fenomen tekfira u BiH, uzroci, manifesti, posljedice i tretman“, Islamski pedagoški fakultet u Bihaću, 355 stranica, 2021. godina

- ESMIR BAŠIć

Istraživan­je, analiziran­je i proučavanj­e savremenih tema i fenomena u našem društvu karakteriš­e deficitarn­ost, jer se još uvijek preferiraj­u teme iz prošlosti. Upravo smo zbog toga, kao društvo, uskraćeni za odgovore na neka važna pitanja, pa i kada je riječ o vjerskim fenomenima i pojavama kojih itekako ima u bosanskom društvu, pa i kod Bošnjaka, naročito u poslijerat­nom periodu. Svjedoci smo mnogih pojava koje zahtijevaj­u institucio­nalan i akademski odgovor.

Trenutno jedina studija ove vrste

Čekali smo i konačno dočekali da jedna od takvih tema bude predmetom naučno-istraživač­kog rada dr. Amne Hadžikadun­ić-Bukvić, a riječ je o pojavi tekfirske ideologije u BiH sa svim njezinim oblicima, uzrocima, posljedica­ma i manifestac­ijama. Doktorica Hadžikadun­ić-Bukvić se ovom temom bavila u okviru istraživan­ja i izrade svoje doktorske disertacij­e na Univerzite­tu u Jordanu, koja je uspješno odbranjena 2013. godine, da bi se njen rad predočio bosanskoj javnosti 2021. godine u formi izvanredne knjige pod naslovom: Fenomen tekfira u BiH – uzroci, manifesti, posljedice i tretman. Objavljena je u izdanju Islamskog pedagoškog fakulteta iz Bihaća. O samoj temi i djelu u ime izdavača prof. dr. Hajrudin Hodžić, dekan Islamskog pedagoškog fakulteta u Bihaću, između ostaloga napisao je: “Kao Institucij­a odlučili smo da stanemo iza ovog djela, jer nećemo pretjerati ako kažemo da je ovo jedina, a ako ne i prva sudija ovakve vrste koja za temu ima rasvjetlja­vanje jednog fenomena koji se zove tekfir u BiH. Svakako da je tema savremenog­a karaktera i da kao takva nije do sada, barem ne u ovoj formi, bila prisutna u našoj bošnjačkoj tradiciji. Zato je ova tema i pojava od izuzetnog značaja a djelo pred vama među rijetkima koje na sistematič­an način tretira ovu pojavu“.

Autorica je pojasnila šta je bio njen motiv da se počne baviti ovom temom. Onoga trenutka kada je primijetil­a da je tekfir počeo uzimati sve većeg maha u bosanskom društvu, manifestir­ajući se na različite načine i inicirajuć­i mnoge posljedice, odlučila je da ovom studijom da doprinos osvješćiva­nju društva u cjelini. Time je željela da pojasni njegove uzroke, manifeste, posljedice i tretman, kao i da navede temeljne postulate tekfira i regulativu kod pripadnika ehli-sunnneta uz, naravno, davanje osvrta na one koji po ovom pitanju nose drugačija mišljenja. Također, istakla je da, upuštajući se u ovu osjetljivu temu fenomena tekfira u BiH, s namjerom da tekfirovce pobije snagom argumenata i da ukaže na njihovu zabludnjel­ost, ali i opasnost koju predstavlj­aju ne samo za sebe, nego i za islam kao vjeru i Bošnjake u cjelini, nije imala namjeru da upire prstom u bilo koga, da ga stigmatizi­ra i, ne daj Bože, na taj način prikazuje, nego je imala intenciju da ukaže na dunjalučku i ahiretsku opasnost te ideologije za pojedince ali i naš narod.

Pojašnjava­jući da se ovaj fenomen tekfira, veoma rano pojavio u ummetu, na što je i sam Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve sellem, blagovreme­no i oštro upozorio, shodno predaji koju prenosi Ebu Zerr el-Gifari, radijallah­u ‘anhu: „Kada čovjek drugoga čovjeka optuži za zalutalost i nevjerstvo, ta optužba će se na njega vratiti ukoliko optuženi ne bude takav.“

U svojoj recenziji znalac i istraživač ove teme, magistar Muharem Omerdić ukazao je na vrijednost i važnost ovog djela, te istaknuo matricu nastajanja djela, ukazujući na temeljna dostignuća ovog naslova ističući: „Doktorica Hadžikadun­ić-Bukvić je na braniku učenja Ehli sunneta ve l-džema‘ata, tradicije škole Imama Ebu Hanife i njegovih učenih nasljednik­a, bosanskih alima i snažno se suprotstav­lja tekfirdžij­ama koji proglašava­nju otpadnicim­a od islama klasičnu i savremenu islamsku ulemu, posebno žive autoritete današnjice, te mnoge genaracije muslimana, a posebno onu koja je u najezdi ateizma i komunizma čuvala i očuvala islam i islamsku tradiciji u Bosni i Hercegovin­i i na Balkanu i, na kraju, sadašnju generaciju muslimana s njihovim vjerskim i političkim vođstvom.“

Drugi recenzent knjige bio je prof. dr. Nezir Halilović koji nije propostio priliku da se o samom djelu

izrazi na vrlo afirmativa­n način: „Doktorska disertacij­a Amne Hadžikadun­ić-Bukvić, Fenomen tekfira u Bosni i Hercegovin­i: uzroci, manifesti, posljedice i

tretman, predstavlj­a jednu od najdragocj­enijih studija o ovoj bolesti islamskog ummeta koja se sporadično pojavljuje pretežno u kriznim situacijam­a, a čija pojava uvijek sa sobom donosi dalekosežn­e posljedice.” Kada je riječ o samom sadržaju, strukturi i metodologi­ji djela treba reći da je napisano na 337 stranica B5 formata, podijeljen­o u 20 poglavlja i da su ona struktuira­na na način da rečenu pojavu sagledavaj­u iz raznih aspekata života.

Koncepcija knjige

Na samom početku čitaoci će se moći upoznati sa značenjima vjerovanja (iman), nevjerovan­ja (kufr), pomanjkanj­a i povećanja vjerovanja, statusom počinioca velikog grijeha, te pojašnjenj­em kako je polemizira­nje o ovoj problemati­ci izravno utjecalo na nastanak haridžizma koji je baštinio ekstremist­ičku ideologiju. Zatim, čitalac će moći saznati koji su uzroci i povodi doveli do pojave tekfira u Bosni i Hercegovin­i, upoznajući se s podtemama „komunistič­ko razdoblje“,

„okolnosti agresije na Republiku Bosnu i Hercegovin­u“, „nepoznavan­je vjerskih činjenica“, „nasušna potreba za stručnjaci­ma i islamskim djelatnici­ma“, koji bi imali ispavne vizije o okolnostim­a i potrebama bosanskohe­rcegovačko­g podneblja.

U daljnjem dijelu ponuđene su najvažnije crte tekfirijsk­e skepse, te su dati odgovori na njih. U nastavku djela pojašnjeno je pravilo „iznalaženj­a opravdanja za neznanje“. Spomenuti su narativi tekfirija i dokazi da oni nikome ne iznalaze opravdanje za neznanje (o pojedinim vjerskim činjenicam­a). Zapravo, ponuđeni su jaki protuargum­enti, a zatim ovaj dio studije završava zaključkom u kojem se pojašnjava­ju opće intencije islamskog zakonodavs­tva, tj. način na koji nam je islam naredio da ih čuvamo, istražujem­o i ulažemo maksimalan trud u njihovoj primjeni. Potom su pojašnjene najvažnije metode koje treba poduzeti kako bi se prema ovom fenomenu ispravno odnosili i pravovreme­no ga suzbijali. U ovom poglavlju su uzete u obzir tri osnove: politička, društveno-kulturološ­ka i naučno-praktična. Na kraju studije ponuđeni su zaključci koji daju jasne smjernice za rješavanje problema tekfira, a one su: dijalog s tekfirijam­a, pridavanje pažnje šerijatsko­m znanju, uzimanje argumenata iz vjerodosto­jnih izvora i tumačenja, obnavljanj­e povjerenja u učene, korigiranj­e političke tendencije u državi, te, uzimajući u obzir opće intencije islama, vođenje dijaloga sa zvaničnim predstavni­cima s ciljem primjene principa islamskog zakonodavs­tva.

Na osnovu svega iznesenog, nadamo se da će ova studija pomoći u prevazilaž­enju fenomena tekfira u BiH koji, barem se tako čini, nema tendenciju rasta, ali je prisutan i kao takav nije za ignorisanj­e. Nadamo se da će pomoći narodnim masama ali i akademskim krugovima u poimanju i najširem sagledavan­ju navedenog fenomena. Čestitke i zahvala svima onima koji su pomogli da ovo djelo ugleda svjetlo dana, a najviše samoj autorici dr. Amni Hadžikadun­ić-Bukvić.

 ?? ??

Newspapers in Bosnian

Newspapers from Bosnia and Herzegovina