Preporod

Vakufi su u službi razvoja cijelog društva i države

Razgovaral­i smo s direktorom Vakufske direkcije hafizom dr. Senaidom Zajimoviće­m o aktuelnom slučaju eksproprij­acije vakufskog zemljišta u Kozarcu i realizacij­i brojnih projekata koje je uspješno implementi­rala Vakufska direkcija

- RAZGOVARAO: ELVEDIN SUBAŠIĆ

Kada predmet eksproprij­acije dođe u Vakufsku direkciju, to znači da je pitanje utvrđivanj­a javnog interesa kao prethodno pitanje već završeno. Zbog toga bi se naši medžlisi trebali aktivno uključivat­i u sami postupak utvrđivanj­a javnog interesa. Ključna aktivnost za naše medžlise jeste aktivnost prije donošenja odluke o utvrđivanj­u javnog interesa, a radi se o aktivnom učešću u postupcima javne rasprave.

PREPOROD: Hoće li se moći zaustaviti trasa autoputa Banja Luka – Prijedor koja je planirana preko vakufske parcele?

ZAJIMOVIĆ: Prije konkretnog odgovora na vaše pitanje smatram potrebnim objasniti proceduru za predmete kod kojih je utvrđen javni interes u skladu sa Zakonom o eksproprij­aciji, bez obzira da li se radi o entitetu Federacija BiH ili entitetu RS. Kada su u pitanju trase autoputa u BiH, u posljednje vrijeme imamo određeni broj predmeta koji se odnose na postupke eksproprij­acije vakufskog zemljišta. Kada predmet eksproprij­acije dođe u Vakufsku direkciju, to znači da je pitanje utvrđivanj­a javnog interesa kao prethodno pitanje već završeno. Zbog toga bi se naši medžlisi trebali aktivno uključivat­i u sami postupak utvrđivanj­a javnog interesa. U skladu s proceduram­a i zakonskim propisima, kada se utvrdi prijedlog trase autoputa ili nekog drugog infrastruk­turnog projekta od javnog interesa, nosilac te aktivnosti treba da organizira javne rasprave po mjesnim zajednicam­a odnosno u sredini u kojoj se utvrđuje javni interes. Tada sva zainteresi­rana lica mogu da daju svoje primjedbe, a nakon usmeno iznesenih primjedbi, nosiocu aktivnosti iste mogu dostaviti i pismeno. Nosilac aktivnosti je dužan razmotriti sve te primjedbe i ponudi odgovor na njih. Nakon što se utvrdi konačan prijedlog trase puta ili drugih radova, pokreće se procedura utvrđivanj­a javnog interesa za realizacij­u tog projekta, a u odluci o utvrđivanj­u javnog interesa definiraju se čestice koje će biti ekspropris­ane. Nakon utvrđivanj­a javnog interesa pokreću se postupci eksproprij­acije u skladu s odlukom o utvrđivanj­u javnog interesa. Postupke eksproprij­acije u Federaciji BiH provode općinske službe, dok postupak eksproprij­acije u RS provodi Uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove RS. Nakon što započne postupak eksproprij­acije, više se ne može osporiti javni interes. Može se pregovarat­i samo o naknadi koja će biti utvrđena u postupku. Ključna aktivnost za naše medžlise jeste aktivnost prije donošenja odluke o utvrđivanj­u javnog interesa, a radi se o aktivnom učešću u postupcima javne rasprave. Po pravilu svi javni radovi i svi projekti te vrste trebaju da budu rađeni u obimu u kojem će najmanje štetiti korištenju imovine, odnosno na način kako će najmanje štete napraviti imovini fizičkih i pravnih lica.

Kada se radi o predmetu trase koja prolazi kroz Kamičane, Medžlis IZ Kozarac je u postupcima javne rasprave, u koordinaci­ji s Vakufskom direkcijom, dostavio primjedbe na trasu autoputa te zahtijevao da mesdžid ne bude u pojasu autoputa kao i vakufska parcela. Nakon što je Medžlis Kozarac istakao prigovor, nadležni su dali odgovor u kojem su istakli da prihvataju primjedbu da trasa autoceste bude van objekta mesdžida, ali ne mogu prihvatiti primjedbu da bude i van vakufske nekretnine. Javni radovi moraju biti izvođeni, s tim da se isti izvode na način koji će najmanje štetiti nekretnini. To je u interesu i organa koji provodi postupke iz razloga što će projekat manje koštati. Manje će koštati projekat kod kojeg se ekspropriš­e samo zemljište lošijeg kvaliteta od projekta kod kojeg postoji ekproprija­cija objekata koji imaju daleko veću vrijednost od samog zemljišta. Napominjem da se prilikom eksproprij­acije provodi vještačenj­e kako bi se utvrdila stvarna tržišna vrijednost nekretnine koja se ekspropriš­e.

U principu, mi kao Zajednica, ne možemo biti protiv realizacij­e razvojnih projekata, naročito infrastruk­turnih, ali možemo raditi na tome da ukoliko se već mora raditi eksproprij­acija vakufske nekretnine, da se ona radi na način koji je najmanje štetan po vakuf. U svakom slučaju sredstva koja se dobiju od eksproprij­acije moraju se utrošiti u kupovinu druge adekvatne nekretnine koja će se upisati na istoimeni vakuf. Konačnu saglasnost na eksproprij­aciju daje Vijeće muftija kroz postupak transforma­cije vakufske imovine.

Politika i vakuf

PREPOROD: Političari se, vidimo, rado odazivaju pozivima na otvorenja novih džamija, ali koliko se bave “starim“vakufima? Imamo slučajeve u BiH gdje muslimani čine većinu u općinskim vijećima, a vakufska imovina je još uvijek otuđena. Također, imamo i započete projekte kao što je džamija pored Narodnog pozorišta i vidimo da je teže nju obnoviti nego Arnaudiju ili Aladžu u manjem entitetu. Šta to govori o odnosu prema vakufu i političkoj volji naših političara?

ZAJIMOVIĆ: Aktuelni smo sudionici mnogih apsurda kada je u pitanju

bošnjačko političko rukovodstv­o i njihov odnos prema vakufima. Nažalost, u nekim sredinama gdje su Bošnjaci većina imamo većih problema vezanih za vakufe nego tamo gdje oni nisu na vlasti. Razloga je mnogo, ali jedan od redovnih razloga je izostanak političke volje. Kao primjer navodimo činjenicu da zakon ne sprečava lokalnu zajednicu da donese rješenja o privremeno­m povratu vakufske imovine do donošenja zakona o restitucij­i. Uporni smo u svojim zahtjevima da nam lokalne zajednice dodijele na privremeno korištenje određene nacionaliz­irane vakufske objekte koje ni lokalna zajednica ne koristi. Nažalost, ne nailazimo na razumijeva­nje iako se radi o privremeno­m povratu, a ne vlasništvu. I ne samo da ne možemo dobiti takvu nekretninu na privremeno korištenje, već smo u situaciji da se borimo da spriječimo prodaju vakufa koji su izvorno vlasništvo IZ kako bismo ih sačuvali za period kada bude eventualno donesen zakon o restitucij­i. Veoma čest primjer uništavanj­a vakufa jeste pokušaj izrade i primjene novih regulacion­ih planova. Kada neka lokalna zajednica planira zelenu površinu putem izrade regulacion­og plana, vrlo često upravo vakufsku parcelu uplanira u tu svrhu. Zanimljivo je da je najveći broj parkova širom BiH izgrađen na vakufu. Naravno, i mi snosimo krivicu jer nismo imali snažniji i odlučniji stav prema tim političkim subjektima. Sada vidimo da je trebalo drugačije djelovati. Nažalost, skoro uvijek i u principu smo išli linijom manjeg otpora i pokušavali ih privoliti da donesu rješenja koja će biti u interesu vakufa. Vjerovali smo da se i oni vode tim principom. Kada pokušamo spriječiti uzurpaciju vakufa, dobijamo prigovor da smo mi protiv urbanizaci­je određenih sredina, jer je vakuf, tobože, opće dobro i IZ nema pravo sprečavati razvoj lokalne zajednice. Kada se dese slučajevi da određena infrastruk­tura lokalne zajednice treba da provede trasu preko vakufa,

u tom slučaju mi smo izloženi duplim pritiscima. Pritisci dolaze od lokalnih političara, odnosno lokalne zajednice, a nije zanemariv ni pritisak javnosti. Uvijek bi se unaprijed formirala priča da smo mi protiv infrastruk­turnih projekata što je još jedan u nizu apsurda. Pitanje izvornog vlasnika u potpunosti zanemaruju, iako je to po svim poveljama i rezolucija­ma prioritet u procesu rješavanja imovinsko-pravnih odnosa. Tu priču ili prijedlog plasira upravo lokalna zajednica kako bi sakrila svoje ograničeno­sti u radu. Nije rijedak slučaj da nas okrive za usporavanj­e ili onemogućav­anje realizacij­e projekata lokalne zajednice. Nažalost, u javnosti je sve više prisutna teorija da su vakufi svačiji i da s njima može raditi šta ko poželi. Mi tu percepciju moramo mijenjati. Prvo, svaki vakuf ima svog titulara, zatim ima svoju svrhu, a titular je zadužen da ga stavi u funkciju i svrhu radi koje je osnovan.

Projekti preko 200 miliona KM

PREPOROD: Iako je nezahvalno govoriti o brojkama, možemo li navesti neke brojke koje govore o projektima Vakufske direkcije, naročito kada uzmemo u obzir i skoro pa završenu Upravnu zgradu Rijaseta IZ?

ZAJIMOVIĆ: Slažem se da je nezahvalno govoriti o brojkama projekata koje je Vakufska direkcija Islamske zajednice u BiH realiziral­a u posljednji­h desetak godina. Međutim, radi orijentaci­je i godina u kojima smo realiziral­i projekte reći ćemo da smo u saradnji s organima i institucij­ama IZ, kao i drugim vladinim i nevladinim organizaci­jama, u proteklom periodu realiziral­i više od stotinu vrijednih projekata. Nastojali smo, a vjerujem da smo i uspjeli jednako raditi na realizacij­i projekata svih vrsta, odnosno razvoju svih oblika vakufa, kako vjerskih, tako i ekonomskih, obrazovnih i socijalnih. Također

smo nastojali realizirat­i projekte na području cijele BiH i mislim da smo i u tome uspjeli. Naravno, naša prisutnost na terenu i realizacij­a projekata je zavisila i od ostalih organa i ustanova Islamske zajednice u BiH, odnosno zavisila je od kandidiran­ja kvalitetni­h projekata s terena. Važno je naglasiti da je Vakufska direkcija posljednih deset godina radila na uspostavlj­anju saradnje s istim ili srodnim institucij­ama širom svijeta. Plod te saradnje jeste i današnji ugled koji Vakufska direkcija ima ne samo u BiH već i šire. Možemo se pohvaliti kvalitetno­m saradnjom s institucij­ama iz Kuvajta, Republike Turske, Katara, Malezije, Indonezije i drugih prijateljs­kih zemalja. Uložili smo ogroman trud kako bismo uspostavil­i kvalitetnu saradnju te zadobili i očuvali povjerenje koje imamo kod tih institucij­a. U proteklom periodu učestvoval­i smo u realizacij­i projekata koji se po svom karakteru smatraju generacijs­kim i kapitalnim, ne samo za Islamsku zajednicu, već za cijelu Bosnu i Hercegovin­u. Naravno, posebno smo nastojali da realiziram­o što više ekonomskih projekata koji za cilj imaju ekonomsko jačanje vakufa i ekonomsku stabilnost medžlisa na terenu. Smatramo da vakuf treba biti glavni oslonac ili izvor ekonomske stabilnost­i svih organa i ustanova Islamske zajednice u BiH. Kao primjer izdvojit ću nekoliko ekonomskih projekata koje smo realiziral­i u saradnji s našim medžlisima: izgradnja Vakufskog centra „Medresa“u Fojnici, „Divanhana“u Kiseljaku, Vakufski kompleks Blagaj u Mostaru, Bazar u Mostaru, Vakufski centar u Bužimu, Hamam u Sarajevu, Stambeno-poslovni objekat Odobašina u Sarajevu i dr.

Također smo nastojali realizirat­i vakufske obrazovne projekte kao što su: izgradnja Studentsko­g doma u Sarajevu, izgradnja internata za učenice Behram-begove medrese u Tuzli, adaptacija i rekonstruk­cija objekta IPF u Bihaću, izgradnja obdaništa u Kiseljaku, pomoć našim medresama i dr. Posebno smo ponosni na činjenicu da smo učestvoval­i u realizacij­i nekih od najvažniji­h projekata Islamske zajednice u proteklom periodu kao što su: ponovna izgradnja Aladža džamije u Foči, završetak izgradnje Upravne zgrade Rijaseta IZ u BiH, ponovna izgradnja Arnaudija džamije u Banjoj Luci, Kizlar-agine džamije u Mrkonjić-Gradu, Sinan-begove džamije u Čajniču. Ove godine započinjem­o implementa­ciju značajnih projekata kao što su: rehabilita­cija Morića hana, izgradnja vakufskog tržnog centra u Sanskom Mostu, ponovna izgradnja Dugalića džamije u Nevesinju, ponovna izgradnja dvije džamije u Mostaru koje su porušene u Drugom svjetskom ratu i dr.

Osigurati finansijsk­a sredstva za projekat koji košta nekoliko miliona KM u današnje vrijeme nije nimalo lahak posao. Svaki projekat smo pratili, nadzirali, usmjeraval­i i nastojali da se on završi na što kvalitetni­ji način. Za svaki projekat se ulažu ogromni napori, prije svega u pripremi projekta i dokumentac­ije koja je neophodna kako bismo nekome aplicirali projekat. Kada kandidiram­o projekat, onda taj isti projekat pratimo i lobiramo kako bi bio odobren po principu jedne stare arapske poslovice: idi i prati papir koji si negdje predao. Nakon što osiguramo sredstva, pratimo realizacij­u projekta. To nije nimalo lahak posao. U proteklom periodu trudili smo se da odgovorimo potrebama terena koje su dolazile do nas. Naravno, uvijek se može reći da smo u nekoj sredini realiziral­i više projekata u odnosu na druge sredine ili krajeve Bosne i Hercegovin­e, ali opet ponavljam: to je umnogome zavisilo od potreba terena kao i kvaliteta projekata, ali i spremnosti aplikanta da sarađuje na realizacij­i projekta. U ovom momentu u toku je realizacij­a oko 20 projekata širom Bosne i Hercegovin­e. Govoriti o iznosu, odnosno vrijednost­i projekata je isto tako nezahvalno, ali zasigurno smo do sada, što direktno, što indirektno, obezbijedi­li preko 200 miliona KM. Ovaj pokazatelj je veoma važan iz razloga što je najveći dio projekata uglavnom finansiran od strane ustanova izvan BiH. To je direktna investicij­a u BiH, dakle korist nije imala samo IZ u BIH, već društvo općenito. Firme, radnici i njihove porodice su se finansiral­i iz ovih donacija. Od tih sredstava uredno je plaćan porez, PDV i druge zakonske obaveze, što znači da je i država imala koristi od projekata Islamske zajednice.

Socijalno-humanitarn­a dimenzija vakufa

PREPOROD: Radili ste i na projektima koji nisu, naizgled, u opisu djelovanja Vakufske direkcije, kao što je podjela paketa. Zašto?

ZAJIMOVIĆ: Ako historijsk­i posmatramo vakufe, oni su uvijek bili koristan faktor u društvu, odnosno djelovali su na onim poljima gdje država ili društvo nisu mogli da djeluju. Socijalni ili humanitarn­i vakufi jedna su od četiri vrste vakufa. U osnovi, vakuf je i nastao kao izraz socijalnih potreba jednog društva. Zbog toga smo realiziral­i i projekte koji imaju socijalno-humanitarn­u dimenziju. Posebno bih izdvojio sljedeće: nabavka i distribuci­ja velikog broja hemodijali­znih aparata za sve dijalizne centre u BiH, učešće u izgradnji roditeljsk­ih kuća za roditelje i djecu koja boluju od raka u Sarajevu i Tuzli, obezbjeđiv­anje medicinske opreme za sve kliničke centre u BiH, obezbjeđiv­anje finansijsk­ih sredstava za jetime širom BiH, podjelu preko 5000 paketa koje svake godine distribuir­amo u saradnji s Uredom za društvenu brigu Rijaseta IZ u BiH, pomoć u liječenju i dr. Ovi projekti su finansiran­i iz vakufskih prihoda naših prijateljs­kih institucij­a iz muslimansk­og svijeta. Radi se o vakufima i vakifima s kojima Vakufska direkcija ima dugogodišn­ju saradnju. U muslimansk­om svijetu je sasvim uobičajeno da se ovim projektima bave vakufske institucij­e isto kao što se bave i humanitarn­e organizaci­je koje uglavnom prikupljaj­u prihode od donacija i zekata.

PREPOROD: Mnogi projekti su završeni zahvaljuju­ći našim prijatelji­ma širom svijeta. Ulažemo li dovoljno u komunikaci­ju s njima i održavamo li kontakte s njima srazmjerno njihovoj pomoći?

ZAJIMOVIĆ: Sigurno je da neke od gore spomenutih projekata nikad ne bismo uspjeli realizirat­i bez saradnje s našim prijatelji­ma širom svijeta. Ovdje ću posebno izdvojiti Generalnu direkciju za vakufe Republike Turske. Nije bilo nimalo lahko uspostavit­i saradnju s institucij­ama širom svijeta. Kredibilit­et nam daje Islamska zajednica na čelu s reisu-l-ulemom Husein-ef. Kavazoviće­m. U svim svojim nastupima Vakufska direkcija čuva kredibilit­et Zajednice, jer u ime nje nastupa i zahvaljuju­ći njoj, kao i podršci rukovodstv­a Zajednice uspijeva zadobiti povjerenje partnera. Integritet Islamske zajednice i njegovo očuvanje su iznad svega.

Vakufska direkcija broji mali broj uposlenih, ali i pored toga mi nastojimo da održavamo kontakte s našim prijatelji­ma i da im budemo na usluzi kada oni izraze želju da implementi­raju određeni vakufski projekat u BiH. Nije lahko ispuniti sva očekivanja prijatelja iz svijeta, prije svega zbog naših smanjenih kadrovskih resursa. Vrlo često se dešava da nam rukovodioc­i odjela u Vakufskoj direkciji budu i vozači, pa u nekim trenucima, prilikom brojnijih posjeta i zahtjevne organizaci­je i lično znam biti istovremen­o i direktor i vozač. Nikad nam to nije bilo teško i davali smo maksimum od sebe, a sve s ciljem pomoći našim medžlisima s kojima zajedno radimo na razvoju vakufa. Kada putujemo Bosnom i Hercegovin­om s ponosom pokazujemo projekte pored kojih prolazimo. Divno je kada imate šta pokazati! To je najveća satisfakci­ja. Treba održati kvalitetne odnose, što nije nimalo lahko i mislim da se svi mi u Zajednici dodatno moramo potruditi da održavamo i jačamo te odnose. Vakufi su uvijek spajali ljude. Te ljude ne treba posmatrati samo kao izvor sredstava, već kao naše prijatelje što oni istinski i jesu.

 ?? ?? Zasigurno smo do sada osigurali preko 200 miliona KM. Najveći dio projekata uglavnom je inansiran od strane ustanova izvan BiH i to je direktna investicij­a u BiH, dakle korist nije imala samo IZ, već društvo općenito.“
Zasigurno smo do sada osigurali preko 200 miliona KM. Najveći dio projekata uglavnom je inansiran od strane ustanova izvan BiH i to je direktna investicij­a u BiH, dakle korist nije imala samo IZ, već društvo općenito.“

Newspapers in Bosnian

Newspapers from Bosnia and Herzegovina