Preporod

Propada jedan impozantni simbol kulture

Urušavanje građevina Počitelja je urušavanje višestolje­tne kulture Bosne i Hercegovin­e kojoj se dive svi turisti

- E. SUBAŠIć

Imajući na umu da je navedeno područje nacionalni spomenik Bosne i Hercegovin­e od velikog značaja, te da je upisano na Tentativnu listu UNESCO-a, potrebna je hitna reakcija nadležnih institucij­a. Shodno važećim propisima, Vlada Federacije BiH, sa svojim resornim institucij­ama, dužna je osigurati pravne, naučne, tehničke, administra­tivne i finansijsk­e mjere za zaštitu, konzervaci­ju, prezentaci­ju i rehabilita­ciju nacionalni­h spomenika. Reagiranje Komisije za očuvanje nacionalni­h spomenika BiH

Nakon vijesti o skorašnjem urušavanju zgrade Šišman Ibrahim-pašine medrese u Počitelju, Muftijstvo mostarsko je na sjednici održanoj u petak, 5. novembra 2021. donijelo zaključak kojim su od Gradskog vijeća Grada Čapljine i gradonačel­nika Smiljana Vidića još jednom zatražili da donesu odluku o povratu zgrade Šišman Ibrahim-pašine medrese u Počitelju i njenog pripadajuć­eg dvorišta u posjed i na upravljanj­e Islamskoj zajednici do donošenja zakona o restitucij­i.

„Ovom gestom gradska vlast Čapljine uistinu bi učinila značajan korak u pogledu spašavanja nacionalno­g spomenika države Bosne i Hercegovin­e, jer bi se time stekli uvjeti da njegov izvorni titular - Islamska zajednica u Bosni i Hercegovin­i, uđe u posjed i sačini plan revitaliza­cije Medrese i njenog stavljanja u kulturno-obrazovnu funkciju, što zasigurno predstavlj­a opću korist, interes i dobrobit za sve“, navodi se u saopćenju Muftijstva

Primjer otimačine imovine od Islamske zajednice

Muftijstvo mostarsko je i ranije slučaj Šišman Ibrahim-pašine medrese opisalo kao primjer otimačine imovine IZ BiH, a sada uslijed nemara vlasti ovaj objekat kao i druge počiteljsk­e građevine od nacionalno­g značaja propadaju.

Objekat Šišman Ibrahim-pašine medrese nije u posjedu Islamske zajednice, zato što je oduzet Islamskoj zajednici, odnosno nacionaliz­ovan od strane bivšeg socijalist­ičkog sistema vlasti, i sve do agresije na našu zemlju koristilo ga je jedno društveno preduzeće. Nakon prestanka ratnih dejstava i pokretanja procesa povratka protjerani­h Bošnjaka u Počitelj, objekat je zatečen u znatno oštećenom stanju, pa se pristupilo njegovom djelimično­m renoviranj­u od strane Fonda „Počitelj”, te su se u njemu i obavljale sve vjerske aktivnosti džemata Počitelj sve do obnove Hadži Alijine džamije. Nakon saznanja da je objekat Šišman Ibrahim-pašine medrese uključen u imovinu čapljinsko­g preduzeća koje je tada bilo u procesu privatizac­ije, Medžlis Čapljina je putem Vakufske direkcije podnio tužbu nadležnom sudu tražeći izuzimanje objekta Šišman Ibrahim pašine-medrese iz imovine preduzeća. „Sudski postupak je okončan nagodbom i objekat je izuzet iz imovine preduzeća, ali samo objekat s dvorištem bez prilaznog puta i drugih objekata koji su nekada činili jednu cjelinu, što znači da je izuzet iz procesa privatizac­ije i ostao je u državnom vlasništvu tj. njim raspolaže Općina Čapljina. Nakon toga Medžlis Čapljina je u više navrata pismeno zahtijevao od općinskih vlasti da se objekat Šišman Ibrahim-pašine medrese dodjeli na korištenje Islamskoj zajednici do donošenja zakona o restitucij­i, a s ciljem obnove objekta i stavljanja u funkciju, jer smo imali na raspolagan­ju donatore koji su htjeli obnoviti objekat u autentično­m obliku i izgledu, ali do danas, nažalost, općinske vlasti nisu pozitivno odgovorile“, navode u Muftijstvu mostarskom.

Prošli petak održana je i zajednička hutba s ciljem informiran­ja javnosti o sudbini ove Medrese. U hutbi je, između ostalog, kazano:

„Nakon rata i raspada Jugoslavij­e, Medresa u Počitelju postaje predmet zanimanja aktuelne vlasti (HDZ-a), a 1998. godine pokreće se postupak da se Medresa stavi u službu novoosnova­nog preduzeća KUK d.o.o., koje se nelegalno

upisuje kao vlasnik Počiteljsk­e medrese iako je 2016. godine pokrenut spor protiv istog kako od strane Islamske zajednice tako i od Državnog pravobrani­oca Bosne i Hercegovin­e. U više navrata vlasnici istog su pokušavali prodati ovaj objekat na raznorazni­m biznis forumima, ali zbog zabilješke (da se vodi postupak) na nelegalnom posjedovno­m listu i pravovreme­ne reakcije, Medresa nije gurnuta u još veći ambis“. Općinske vlasti pravdaju svoju neaktivnos­t po pitanju zaštite objekta time što je objekat predmet suda pa čekaju presudu.

Urušavanje Medrese je urušavanje ugleda države

Bosanskohe­rcegovački umjetnik Safet Zec u primjeru odnosa vlasti prema Medresi i općenito Počitelju vidi krajnju sramotu i u tom kontekstu za Dnevni avaz je kazao: „Taj jadni Počitelj, koji mi nazivamo biserom, ljepotanom na Neretvi, sunčanim gradom... To je veliki primjer našeg odnosa spram velike prošlosti. Počitelj je srednjovje­kovni grad koji je imao sahat-kulu. Zamislite mali grad, od 50 kuća, koji kaže - mi treba da imamo sat, mi treba da imamo hamam, konačište... Medresa, ta koja se ruši, to

je đubrište, otpad, tu su gajbe... To je najljepši i najkomerci­jalniji objekat da se ljudi uposle, da osiguraju porodici hljeb... Ne vide da propada jedna veličanstv­ena prošlost. Sramota!“

“Mi godinama dokazujemo da je Šišman Ibrahim-pašina medresa vakuf. Imali smo slučaj da je prije nekoliko godina ovaj objekat umalo prodat, jer je bio na raznim biznis-forumima. MIZ je odigrao ključnu ulogu u sprečavanj­u još većeg ambisa, da bude prodata. Mučno je gledati sve ove godine objekat Medrese kako propada. Evo, gledamo krov Medrese i vidimo kako se donji dijelovi već urušavaju”, kazao je glavni imam Medžlisa Čapljina Adem-ef. Šuta.

Povodom saznanja da se dio Šišman Ibrahim-pašine medrese u Počitelju urušio, te da objektu prijeti potpuno uništenje, Komisija za očuvanje nacionalni­h spomenika zahtijeval­a je u nekoliko navrata od nadležnih institucij­a da provedu hitne mjere zaštite, ne samo na ovom, već i na drugim objektima unutar zaštićene cjeline historijsk­og gradskog područja Počitelja. Ništa se nije promijenil­o, a to nije slučaj samo s medresom, već i drugim nacionalni­m spomenicim­a u Počitelju.

 ?? ??

Newspapers in Bosnian

Newspapers from Bosnia and Herzegovina