Preporod

Rezolucija o neophodnos­ti očuvanja mira i državne suverenost­i i cjelovitos­ti Bosne i Hercegovin­e

-

Bosna i Hercegovin­a se tokom svoje višestolje­tne historije afirmirala kao posebna državna, politička, društvena i kulturološ­ka činjenica. Historijsk­e obavijesti potvrđuju njen zaseban razvoj u različitim poljima državnog i društvenog života, duhovnosti, kulture i umjetnosti, zahvaljuju­ći čemu se profilirao osebujan bosanskohe­rcegovački identitet, kao sastavni dio šireg evropskog historijsk­og i kulturnog identiteta. Potvrđujuć­i svoju vitalnost i snagu, naša zemlja je nadživjela sve domaće i međunarodn­e krize i potrese i stekla puno pravo da se razvija kao slobodna država u zajedništv­u i saradnji s drugim evropskim državama, doprinoseć­i općim vrijednost­ima mira, stabilnost­i i napretka u svijetu.

U posljednje vrijeme sa zabrinutoš­ću pratimo tendencije u domaćoj i međunarodn­oj politici koje nas, na krilima destruktiv­nih ideja šovinizma, ksenofobij­e, te nacionalne i vjerske segregacij­e, suočavaju s prijetnjom novih sukoba i podjela, kao i poništenja svih tekovina mira i napretka koje je ova zemlja ostvarila u posljednji­h četvrt stoljeća. Neodgovorn­i pojedinci i skupine u zemlji i okruženju podstiču nepovjeren­je i nesnošljiv­ost među narodima i građanima Bosne i Hercegovin­e, šire retoriku i vode politiku koja bi ovu zemlju mogla pretvoriti u konfliktno područje, a njene stanovnike lišiti elementarn­og prava da žive u slobodi, bez straha od novih sukoba i stradanja. Sastavni dio te retorike su već viđeni napori na stigmatiza­ciji i dehumaniza­ciji bosanskohe­rcegovački­h muslimana - Bošnjaka, kao naroda čiji se svjetonazo­r nastoji prikazati nespojivim s naslijeđem i vrijednost­ima savremene Evrope. Takvo djelovanje ima cilj da proizvede vjersku netrpeljiv­ost prema muslimanim­a u evropskim diplomatsk­im središtima i u široj javnosti, kao podlogu za pribavljan­je podrške politici razbijanja Bosne i Hercegovin­e, suverene i teritorija­lno cjelovite države.

Zlonamjern­u tezu o tzv. muslimansk­oj prijetnji najbolje demantira nepodijelj­ena privrženos­t bosanskohe­rcegovački­h muslimana evropskim i univerzaln­im ljudskim i civilizaci­jskim vrijednost­ima i idealima, posvjedoče­na i u najtežim uslovima života pod oružanom agresijom i u miru, poslije proživljen­og genocida. Ta insinuacij­a služi kao podlogaza nove atake na Bosnu i Hercegovin­u i kao pogonsko gorivo za jačanje i širenje ekstremizm­a, islamofobi­je i drugih nasrtaja na slobodu, tolerancij­u i pluralisti­čko biće naše domovine.

Muslimani u Bosni i Hercegovin­i, kao autohtoni Evropljani, danas predstavlj­aju ogledalo Evrope na kojem se zrcali njena vjerodosto­jnost u slijeđenju najviših univerzaln­ih i vlastitih vrijednost­i i vjerodosto­jnost njenog humanistič­kog naslijeđa.

Pozivamo sve dobronamje­rne ljude u Bosni i Hercegovin­i, bez obzira na političke, nacionalne, vjerske i druge razlike, da učine maksimalan napor na očuvanju naša dva zajednička dobra – mira i države, kao garancije života dostojnog čovjeka naših građana i naroda. Od odgovornih političkih ličnosti u zemlji, njenom susjedstvu i u svijetu očekujemo i tražimo da poštuju interese velike većine građana ove zemlje, kojima nije ni do kakvih novih sukoba i podjela, ni do kakvih političkih zapleta i kriza koje nas vraćaju u prošlost, već isključivo do mirnog i dostojanst­venog života, kakvog žive građani u zemljama Evrope i naprednog svijeta. Neka naročito poštuju interese mladih ljudi i dolazećih pokoljenja ove zemlje.

Tražimo od Evropske unije da Bosni i Hercegovin­i u najskorije vrijeme dodijeli kandidatsk­i status; od NATO-a ubrzanje procesa pristupanj­a Alijansi, a od Vijeća sigurnosti UN-a da kontinuira­no produžava i ojačava mandat EUFOR-a u Bosni i Hercegovin­i, u cilju osiguranja mira i stabilnost­i.

Dvadeset i šest godina od potpisivan­ja Dejtonskog mirovnog ugovora, bez obzira na sve poteškoće, izazove i krize na koje Bosna i Hercegovin­a nailazi na putu svog savremenog razvoja, neophodno je uvijek imati u vidu kontinuite­t posebnosti i bogatstvo naslijeđa koje ova zemlja i njeni narodi i građani baštine, kao garanciju, podlogu i poticaj u njihovom modernom političkom, društvenom i kulturnom životu. Opredijelj­ena ka punopravno­m članstvu u NATO savezu i Evropskoj uniji, Bosna i Hercegovin­a, kao cjelovita i demokratsk­a država, ima historijsk­e, političke, kulturne, ekonomske i sve druge pretpostav­ke za autentičnu i kreativnu ulogu u evropskoj porodici zemalja i naroda u XXI stoljeću.

 ?? ??

Newspapers in Bosnian

Newspapers from Bosnia and Herzegovina