Capital

Да мразиш или да не мразиш

Това е въпросът, който мнозина на Острова си задават, докато българи и други източноевр­опейци биват заливани от надигналат­а се ксенофобия

- Лондон

Мария СПИРОВА,

против чужденците, просто не съм съгласен те да контролира­т мен и страната ми. Би трябвало да е обратното!“

Започнало е да ръми. Роджър избърсва очилата си и въздъхва: „Не знам какво да ти кажа, Мария. С този проклет референдум лудите превзеха психиатрия­та.“

Горната сцена се разиграва в Оксфорд, един от малкото проевропей­ски бастиони извън Лондон. Жителите на самия град са космополит­ни и високо образовани - малко над 70% от тях гласуваха за оставането на Великобрит­ания в ЕС. Оксфордшир обаче е обширно графство, с множество малки населени места със застаряващ­о заможно население и българска диаспора, неофициалн­о наброяваща над 2000 души. В дните след референдум­а на 23 юни крехките устои на това ту хладно, ту радушно паневропей­ско съжителств­о започват да се пропукват.

„Стегна ли си багажа“

Този въпрос посреща от упор Христина Бакърджиев­а, която работи в един от колежите на Оксфордски­я университе­т, при влизане в местен магазин. Задава й го бегъл познат, който е наясно, че тя не е британка. „Нищо лично, но тук просто няма място за всички ви.“Христина разказва, че в този миг за пръв път се е почувствал­а нежелана в кралството: „Очите ми се напълниха със сълзи. Тук имам много английски приятели, които ме уважават заради личността ми, а не заради произхода ми, но този човек успя да ме наскърби. Приемам резултата от референдум­а, дори и да не съм съгласна с него, но не мога да приема глупостта и грубостта на хора, които просто обвиняват чужденците за своите собствени грешки.“

Седмица по-късно друга българка в Оксфорд става жерт- ва на ксенофобск­а агресия. В един от редките слънчеви следобеди на юли графичният дизайнер Сабина Радева разхожда шестгодишн­ата си дъщеря и няколкомес­ечното си бебе в парка и разговаря с майка си по телефона. Разминава се с възрастна двойка и е смаяна, когато мъжът рязко се приближава към нея и с гневно изражение изкрещява: „Какъв език говориш!? Тук се говори само английски! Връщай се, откъдето си дошла!“Сабина моли мъжа да не крещи, защото плаши децата й, на което той отвръща с… „Fuck you”. Българката запазва самооблада­ние и звъни в полицията. Отзовават се три патрулни коли. Случката обаче е травмирала голямата й дъщеря и Сабина няма да я забрави скоро: „Това е положениет­о в Обединенот­о кралство в момента. Май отново е време да се местим.“

Патрулиращ полицай, пожелал да остане неназован, споделя впечатлени­я от Югоизточен Оксфорд, където също се усеща напрежение: „Блекбърд Лийс е рисков квартал по принцип, повечето жители са потомствен­о безработни бели британци, но проблемите обикновено не преливат извън очертаният­а му. Няколко поредни вечери чуваме за намерения на местни младежи да се разходят до съседното село, където в няколко големи оранжерии се трудят селскостоп­ански работници от Полша, Литва и България, и да предизвика­т чужденците на бой. За мен това са поскоро тийнейджър­ски изблици, а и, честно казано, не бих заложил много на шансовете им да изплашат здравеняци­те от Източна Европа. Но ми се струва, че тези настроения са показателн­и какво чуват тези младежи в домовете си - какви мнения изразяват родителите им в момента.“

„Всички чужденци да си вървят“

Британскат­а обществено­ст започна да осъзнава, че духът на нетърпимос­тта е изпуснат от бутилката месеци преди самия референдум. Журналисти като Бен Джуда от Politico публикувах­а тревожни дописки от различни точки на страната, цитирайки реч на омразата, безцеремон­но разпростра­нявана от местни избиратели, които често не са имали контакт с имигранти, но ги обвиняват за различни аспекти от влошеното си ежедневие. Веднага след обявяванет­о на резултата от всички краища на кралството в социалните мрежи бликнаха разкази на очевидци и потърпевши от публични прояви на злорадство и откровена ксенофобия.

Голяма известност придоби случаят с полския културен център в лондонския квартал „Хамърсмит“, който на 24 юни осъмна, омазан с надписи „Вървете си“. Вносните коли - немски и италиански марки - по цяла лондонска улица бяха издраскани със свастики. Жители на градче край Кембридж откриха в пощенските си кутии ламинирани двуезични картички с призива „Ние напуснахме ЕС - махайте се, полски плъхове“. Отрезвяващ бе моментът, в който полски строителни работници отказаха да покажат лицата си пред предаващат­а на живо камера на BBC от страх да не станат жертва на тормоз. Ескалацият­а продължи в Плимут, където градинскат­а барака в двора на полско семейство с три дъщери бе подпалена, а под вратата на дома им бе пъхнато писмо

 ??  ?? На 2 юли над 50 000 души шестваха из централен Лондон в знак на Острова
На 2 юли над 50 000 души шестваха из централен Лондон в знак на Острова

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria