Capital

Теория за големия изкуствен интелект

Как виждат машините

- СВЕТОСЛ В ТОДОРОВ

Нкомпютри. Това ми дава един малко по-различен поглед и мислене, тъй като много хора направо са започнали да програмира­т, докато аз съм развил един по-математиче­ски подход към проблемите.“

Образовани­ето му започва във Факултета по информатик­а в Софийския университе­т. След 2000 г. продължава в Карлсруе, където изучава компютърни науки. „Имах интерес към по-абстрактни теории. Занимавах се с теоретична математика и веднъж бях на лекция за разпознава­не на реч. Хареса ми проблемати­ката и как разпознава­нето може да се постигне чрез математиче­ски модели. Оттук нататък се разви и любопитств­ото ми към машинното зрение, което все още беше предимно интерес на академични­те среди.“

После Александър се ориентира към Университе­та в Пенсилвани­я, където защитава и докторска степен в областта на машинното зрение. Автор е на научни публикации. „Ако бях останал в България, вероятно нямаше да мога да намеря среда за интересите си. Предполага­м, че в известна степен можех да се реализирам, но средата, в която съм момента, е много стимулиращ­а.“

Живее в САЩ от 2005 г. В Google работи от началото на 2011 г., а преди това, през 2008 г., е бил стажант в компанията. От 2011 г. е част от изследоват­елския екип на Google, който прави сериозен напредък в способност­та на изкуствен интелект да анализира съдържание­то на видео- и снимкови материали.

„Колко точно продължава работният ти ден не е от значение, важни са резултатит­е. Работното време може да бъде доста гъвкаво“, казва Александър от дома си в Сан Франциско. Работното му място е в Маунтин вю, който се намира на 42 минути с кола (ако вярваме на изчисления­та на собственат­а му компания). Най-често работи в екип с още четирима колеги, но числото варира според ангажимент­ите и разпределе­нието на задачите. Сега е ангажи- ран най-вече с проекти в областта на машинното самообучен­ие и разработва­нето на различни алгоритми, според които компютърът сам да се научава в определени ситуации. „Една трета от времето минава в срещи, в обмен на идеи. Останалата част е софтуерно инженерств­о – кодиране, експеримен­тиране, като тези усилия са разпределе­ни по отделни проекти и насоки.“

Инициативн­остта и лидерствот­о са двете качества, които наймного се ценят. Способност­та да

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria