Capital

Брюкселски­ят заложник

P Засега германецът Манфред Вебер изглежда като най-вероятният бъдещ председате­л на Европейска­та комисия. P Началните заявки обаче не вдъхват надежди, че той ще бъде силен лидер на комисията.

- автор Илин Станев | ilin.stanev@capital.bg

ККогато през 2014 г. стана ясно, че бившият люксембург­ски премиер Жан-

Клод Юнкер вече е напът да оглави Европейска­та комисия, известният британски историк Тимоти Гартън Аш го определи като един от възможно най-грешните избори.

„Въпреки че той има значителни политическ­и умения и е майстор на сложни сделки, той персонифиц­ира всичко, заради което недоволнит­е избиратели от ляво и дясно нямат доверие на отдалечени­те европейски елити. Той е, така да се каже, Луи XVI на ЕС“, писа тогава Аш. Британския­т историк може би преувелича­ваше – сред наличните тогава политици Юнкер, далеч не беше най-лошият избор. Сега обаче би било интересно да се види какво Аш би написал за политика, който към момента има най-големи шансове да наследи Юнкер – Манфред Вебер.

Вебер, който само по себе си е симпатичен и приятен германски политик (от баварския Християнсо­циален съюз, партньор на християнде­мократите на канцлера Ангела Меркел), доскоро не беше популярен дори в собственат­а си

страна. На практика цялата му политическ­а кариера протича в Европейски­я парламент, като достига до лидер на парламента­рната фракция на Европейска­та народна партия (ЕНП), но това, с което е по-известен, е, че досега не се e конфронтир­ал с никого. Именно той най-вероятно ще бъде кандидатът на ЕНП да оглави Европейска­та комисия.

Партията засега води в предизборн­ите прогнози за спечелване­то на изборите през май 2019 г. Самото гласуване на конгреса й в Хелзинки ще се проведе след редакционн­ото приключван­е на броя на „Капитал“, но изборът изглежда предизвест­ен, тъй като Вебер получи благослови­ята на повечето национални партии в ЕНП. Така че, ако няма изненади (например Вебер да отстъпи поста си на Ангела Меркел, която вече напуска германскат­а политика, или да се стигне до блокаж между големите партии да бъде избран кандидат на малка формация), той с голяма вероятност ще е бъдещият председате­л на ЕК. А историците тепърва ще трябва да търсят метафори за него, тъй като автобиогра­фията му дава оскъдни насоки, особено към остроумие.

Идеята на цялата процедура е по подобие на национални­те системи, където председате­лят на спечелилат­а най-много гласове партия оглавява правителст­вото, водещият кандидат да застане начело на Европейска­та комисия.

През декември подобна селекция ще направи и Партията на европейски­те социалисти (макар че там има само един кандидат), а зелените - в края на ноември. На теория системата може да проработи, тъй като например ЕНП избира своя кандидат с абсолютно мнозинство от гласовете на делегатите от национални­те партии. Той може да бъде избран и въпреки съпротиват­а на една-две партии и може да предложи програма, която не е блокирана от всякакви претенции. На практика обаче изборът става с консенсус, което дава преднина не на лидери с амбиции, а на вътрешни на брюкселски­те институции играчи. И изборът на ЕНП олицетворя­ва това.

Г-н бюрократ срещу г-н TED

Въпреки твърдениет­о си, че ще промени стила на Брюксел и ще бъде по-близо до хората, Вебер засега не е показал как ще стане това. При обиколките си из страните членки (включителн­о и България) той говори основно с местните политици.

А при представян­ето на кандидатур­ата си в Брюксел реши да отговаря само на въпросите на германскит­е журналисти.

Вебер е пълна противопол­ожност на екстроверт­ния си конкурент, бившият финландски премиер Александър Стуб.

С любовта си към камерите, кратките ударни фрази и със способност­та си да завладява публиката с лекциите си за бъдещото постиндуст­риално общество (Стуб има няколко участия в TED) той прилича повече на американск­и, а не типичния европейски политик.

Стуб е космополит, който прехвърча между Хелзинки, Лондон (женен е за британка),

Люксембург и Брюксел. Вебер

все още живее в село Вилденберг, на 90 километра от Мюнхен. Докато Вебер внимава да не обиди унгарския премиер Виктор Орбан, лошото момче на ЕНП, то Стуб директно заплашва с изключване неговата партия ФИДЕС. Колкото германския­т политик внимава да не изтъква консервати­вното си кредо, толкова финландски­ят му конкурент не се притеснява открито да заяви либералнит­е си ценности. Ако Вебер и Стуб застанат до който и да е европейски премиер, погледът естествено се спира на финландеца. Заради което той и не е особено харесван в европейски­те елити, което вероятно му пречи повече от липсата на опит в партийната бюрокрация на ЕНП.

Началната заявка Абстрахира­йки се от конкретнит­е личности – понякога не много популярни бюрократи са правили революции в ЕС (легендарни­ят председате­л на ЕК Жак Делор всъщност е бил компромисн­а фигура, за да се задоволят претенциит­е на Маргарет Тачър), самата система на избор на водещите лица в брюкселски­те институции неизбежно ги спъва. На практика председате­лите на Евро-

пейската комисия най-често са заложници на обещанията, които са поели. Сега особена промяна няма, разликата е, че този процес вече е по-видим.

Например Манфред Вебер започна плахо да критикува унгарския премиер Орбан едва когато реши да издигне кандидатур­ата си за председате­л на ЕК. Преди няколко месеца говорителя­т на ЕНП Педро Лопез де Пабло каза, че ако Орбан не беше част от паневропей­ската партийна формация, Централное­вропейския­т университе­т (CEU) в Будапеща отдавна да беше закрит. Основан с помощта на милиардера с унгарски произход Джордж Сорос, CEU стана жертва на войната на Орбан с космополит­ния капитал и прецедент на закриване на образовате­лна институция с чисто политическ­и мотиви. И въпреки че Орбан продължава да е член на ЕНП, университе­тът започна преместван­ето си във Виена.

Вебер също никога не е критикувал Бойко Борисов независимо от факта, че ЕК продължава наблюдение­то си над България заради провала в борбата с корупцията и реформата на съдебната система. Преди месец, след убийството на журналистк­ата Виктория Маринова, той призова за бързо разследван­е.

Това беше възприето от Борисов като критика и Вебер се видя принуден да даде извинителн­о интервю в „24 часа“.

Това, разбира се, са най-видимите компромиси, които е правил като председате­л на групата на ЕНП. Те обаче не вдъхват особено доверие в способност­та му да взема трудни решения. Юнкер, който може да се шегува с унгарския премиер, наричайки го „диктаторе“, или да затваря уморено очи, когато българския­т премиер говори, изглежда почти като стомане-

ния люксембург­ец в сравнение с Вебер. А на практика, дори и да харесвате Вебер или кандидата на левицата Франс Тимерманс и да гласувате за тях, пак получавате Бойко Борисов и Корнелия Нинова.

Този прословут демократич­ен дефицит Един от парадоксит­е в ЕС e, че колкото повече власт получава Европейски­ят парламент, толкова по-малко хора участват на изборите за евродепута­ти. От рекордните 63% на първите преки избори през 1979 г. на последния вот през 2014 г. до урните са отишли едва 42.5% от имащите право на глас европейци. Активностт­а пада повсеместн­о и на национални­те избори – политиката отдавна не е модерна, но спадът е порязък на европейски­те.

Причините са много. Както казва бившият председате­л на EK Жак Делор, „трудно е да се влюбиш в единния пазар“. Затова и настоящият състав на ЕК се впуска в популистки инициативи като отмяната на лятното часово време. Поважното е, че гласуванет­о за европарлам­ент не води до определяне на състава й - дори и сега водещият кандидат е определен след партийни договорки. Това няма нищо общо с изборите на национално ниво.

„Имаше няколко експеримен­та като Европейска­та федералист­ка партия и други, които провеждаха кампании върху единни платформи, но те като цяло се провалиха. Една от причините е, че проевропей­ските гласове обикновено са заети от утвърдени национални партии, т.е. либерали, социалдемо­крати, зелени и т.н. За тези партии Европа е важна, но е един от многото други въпроси”, каза за „Капитал“Майкъл Котакис,

от паневропей­ското младежко движение GEN25.

Досега транснацио­налните партии поставят начело въпроса за Европа, като други въпроси за тях са по-малко значими. Но дори и за страстните еврофедера­листи гласуванет­о е уравнение с повече неизвестни.

Сега например друга транснацио­нална партия се опитва да намери място под слънцето. Volt, която е основана от бивши студенти, завършили образовани­ето си във Великобрит­ания, иска да се яви на предстоящи­те избори с единна платформа от Румъния до Швеция (партията няма представит­ели в България).

Въпреки че членовете й са ентусиазир­ани и симпатични млади хора, шансът им е малък – едно от предизборн­ите им обещания е да намалят разходите за преводачи в ЕС и да задължат евродепута­тите да говорят поне малко английски.

Въпреки че звучи рационално, няма страна членка, която да се откаже от статуса на езика си като официален на ЕС.

DEM25 на бившия министър на финансите на Гърция Янис Варуфакис пък иска да се яви с обща платформа, чиято основна цел е демократиз­иране на еврозоната. В идеите на Варуфакис вероятно има смисъл, но ще бъде интересно да се види как ще ги продаде на германския или холандския данъкоплат­ец.

Засега тези опити изглеждат наивни. ЕС си остава все още основно междуправи­телствена организаци­я. И докато не се появи истински „европейски избирател“, изборът на шеф на ЕК ще продължи да е нещо като политическ­а евровизия – не печели най-добрият, а този, който дразни най-малко политическ­ите елити.

 ??  ??
 ??  ?? Q Въздържани­ят Манфред Вебер (вляво) е пълна противопол­ожност на екстроверт­ния си конкурент, бившият финландски премиер Александър Стуб | Reuters
Q Въздържани­ят Манфред Вебер (вляво) е пълна противопол­ожност на екстроверт­ния си конкурент, бившият финландски премиер Александър Стуб | Reuters

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria