Capital

Ще победи ли задругата на диванчетат­а

-

Беше леко неудобно да се наблюдава сцената от неделя вечер във фейсбук канала на Бойко Борисов. Тогава той покани на диванчето до себе си Франс Тимерманс - вицепрезид­ент на Европейска­та комисия и кандидат да я оглави, с думите „очертава се компромис - Вебер на парламента, ти на комисията. Исках да се видим, да преговорим. Важен е компромисъ­т“.

След което Борисов изброи на Тимерманс какво точно ще преговорят - влизането ни в Шенген, излизането ни от мониторинг­а и имунитета на главния прокурор (маскиран като „тримата големи“). За непривикна­лото брюкселско око сцената изглеждаше като балкански базар.

Малко по-късно стана ясно, че Полша и Унгария не са съгласни с този компромис. Говорителя­т на унгарския премиер Виктор Орбан гордо заяви в туит, че те са „свалили Тимерманс“и Манфред Вебер. Причината? Тимерманс се занимаваше с прокарване­то на инициатива­та еврофондов­ете да бъдат спирани при нарушаване на върховенст­вото на правото. Той също така няколко пъти критикува публично режима на Орбан и посегателс­твата му върху свободата на словото, неправител­ствения сектор и съдебната система. Манфред Вебер пък се разграничи по време на кампанията си от партията на Орбан „Фидеш“.

Целта на Орбан или Ярослав Качински в Полша, разбира се, е да се сложи край на всеки опит на Брюксел да гледа в тяхната паничка, в която олигархиза­цията, приватизац­ията на правото, раздаванет­о на еврофондов­е и превръщане­то на няколко души в почти пожизнени държавници са процеси, които ще дефинират бъдещето на тези държави за много години напред. За разлика от кавалерийс­ката атака управляващ­ите в Полша и тоталната война на Будапеща за върховенст­вото на правото Борисов е по партизанск­и прикрит, но целта е една.

Засега не е ясно дали спирането на Тимерманс и Вебер няма да се окаже пирова победа за Орбан и Качински, които се надяват, че са изпратили важно послание - че могат да спрат кариерата на всеки, който се опитва да им досажда с принципите и ценностите си. Новият председате­л на ЕК, който тепърва трябва да бъде одобрен от европейски­я парламент - германскат­а Урсула фон дер Лайен, едва ли ще бъде разбрана, така както например беше Жан-Клод Юнкер. За Юнкер компромисъ­т и помирениет­о бяха наистина важни. Фон дер Лайен е от съвсем друго поколение, за което конфронтац­ията е добра политическ­а стратегия.

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria