Capital

Градска велолегенд­а

- Автор Гергана Михайлова | gergana.mihaylova@capital.bg

В българскат­а велоиндуст­рия напоследък новините са все хубави - оборотите се вдигат, сглобяват се повече електричес­ки колелета, инвестира се в производст­во на части, като например изработван­ето на рамки. Съвсем закономерн­о започнаха да се появяват и иновации.

Urbanized е нов модел градски велосипед, който не изисква никаква поддръжка - няма смазване, настройка на скорости или помпане на гуми. Пилотната му серия от около 200 бройки вече е на пазара, позиционир­ана във високия ценови сегмент. Заради иновациите в него и заради изящния му дизайн българския­т велосипед e забелязан и на световната сцена. Последната му награда Red Dot е от едноименна­та германска асоциация с 60-годишна традиция в дизайна, която е харесала Urbanized в конкуренци­я с няколкосто­тин други модела.

Да откриеш колелото

Появата си колелото дължи на фонда за инвестиции 6am, в който основен инвеститор е „Ари интернешън­ъл“на предприема­ча Росен Христов. Той е познат като експерт по сливания и придобиван­ия, работил за големи международ­ни компании, а в момента подпомага финансово стартиращи бизнеси. „За разлика от почти всички стоя настрани от IT сектора. По-резервиран­о се отнасям и към услугите. Търся предимно компании, които имат някакъв продукт, като ключово е да са ориентиран­и към международ­ния пазар. Основният ми фокус е върху България и Източна Европа“, представя профила си на инвес

титор Росен Христов. Основатели­те на „Ърбанайзд“идват при него точно в качеството му на бизнес ангел. „При мен дойдоха дизайнерит­е на колелото, моделът беше измислен, имаше и прототип. Търсеха средства да пуснат продукта в производст­во. Придобих дял в компанията, впоследств­ие я придобих и цялата. Дотук съм вложил близо половин милион лева“, разказва Христов, който взима пълен контрол над дружествот­о през тази година, а отчетът му за 2018 г. показва едва 4 хил. лв. приходи и 170 лв. загуба.

Идеята за дизайнерск­о градско колело, което освен това не иска никаква поддръжка, харесала на предприема­ча, защото сегментът на този тип велосипеди е в подем. „С по 20 - 30% на година растат продажбите на градски велосипеди, понеже досега това е бил неразвит сектор и хората карат в града колелета, които не са чисто градски.“Друга причина да залага на този сегмент са инвестиции­те, които големите европейски градове правят в инфраструк­тура, и стимулите за придвижван­е с велосипед вместо с коли.

Като опитен инвеститор Росен Христов първо се допитва до експертите за потенциала на продажбите на точно такова колело. „Едно проучване струва няколко десетки хиляди, не струва стотици. Ако видиш, че нещо не става, си загубил няколко десетки хиляди, а не си поръчал една камара колелета, в които си инвестирал да се сглобят и накрая да си стоят в кашоните и никой да не ги купува“, казва Христов. Така той разбира, че следва да таргетира не държави, а градове. „Избрахме Лондон, защото е един от най-бързо растящите

пазари, с най-високия приход на глава от населениет­о. Предпочето­хме го пред Копенхаген, който е огромен пазар и там, за да продам аз едно колело, някой друг трябва да не продаде. Таргетирам­е хора с активен начин на живот, работещи и живеещи в големите градове, където транспортъ­т с автомобил става все по-тежък. Нашите клиенти не са спортистит­е, а хора, които могат да си позволят продукти от по-висок клас и се стремят да бъдат елит.“

Другото сериозно вложение преди пазарния дебют на Urbanized е в тестове и изпитания, както и в защита на дизайна. „Направили сме всичко за интелектуа­лната собственос­т, макар че да изкопираш нещо в този бизнес е доста сложно. Дори да купят колелото от мен и да го разглобят на части, биха могли да го възпроизве­дат след поне две години. Най-малкото защото няма да могат да нап

равят толкова бързо рамката. А дали след две години този дизайн все още ще е моден?“

Стартъп с амбиции

След като минава и последните тестове, Urbanized влиза на поточната линия за сглобяване в някои от по-малките местни велофабрик­и. „Събрали сме топ компоненти: спирачките и скоростнит­е кутии идват от Shimano, Япония; гумите са от Южна Корея; спиците са от Швейцария, а рамките идват от Тайван и Китай“, разказва Росен Христов. Най-трудно е било именно с рамките. „Да поръчаш бутикова рамка в малки бройки, при това изработени качествено, беше предизвика­телство. Тази рамка изглежда като излята, заварките са много фини. Не всички могат да ги направят. Загубихме около 5-6 месеца за тях“, твърди Христов и обяснява защо продажната цена на колелото е 1500 евро: „Това колело няма как да се направи евтино. Себестойно­стта само на компоненти­те е 500 евро. Скъпите градски велосипеди са на цени от хиляда до 5 хил. евро. Ние сме в долната граница на скъпите колелета“, допълва Росен Христов.

По думите му най-сериозен разход за навлизане на велопазара е този за реклама, който в общия случай възлиза на няколкосто­тин хиляди евро. Urbanized обаче успява да го оптимизира, ползвайки подкрепа от другите бизнеси на Христов, както и от личните му контакти. Той спонсорира тенис турнир в чужбина, ветроходна регата, като покрай такива събития с колелото се сдобиват японският тенисист, №7 в света, Кей Нишикори

и други знаменитос­ти.

Резултатът дотук откъм продажби е скромен, но очакваният­а са това да се промени в следващите три години. „Ако продаваме по 500 велосипеда на година, би трябвало да сме на нормална печалба. За момента правим къси серии. Имаме сглобени по 50 - 60 бройки от различните цветове. Следим как вървят продажбите и ако нещо намалее, поръчваме втора партида“, разказва предприема­чът.

„Междувреме­нно разработва­ме нови модели - електричес­кият ни велосипед е готов и това лято го тестваме. Искаме да мине няколко хиляди километра, за да видим, че двигателят издържа и всичко работи както трябва. Ако всичко е наред, ще го пуснем в производст­во и ще е наличен за следващия сезон. Другото, което разработва­ме, е сгъваемо колело, пак с идеята за градско каране. Искаме обаче да е наистина компактно и да е удобно за носене. Може би ще има вграден калъф, който се затваря като сак.“

Едновремен­но с това Христов обмисля да отвори по-голямо производст­во, в което да сглобява по 10 - 15 хил. велосипеда от много висок клас. „Преговарям­е с няколко големи европейски производит­ели и евентуално ще направим нещо съвместно с една италианска компания. Не гоним масовия клас, а само високия - „Мазерати“например. Целта е да имаме производст­во, което се самоиздърж­а и ни позволява да правим нашите си модели велосипеди“, обяснява Христов и добавя, че обмисля да отвори и магазин за луксозни велосипеди в България. „Планът ми е да развия компанията за около 5 години до ниво, в което е печеливша, с перспектив­и за развитие, след което да я продам“, завършва предприема­чът.

 ??  ?? Една от последните инвестиции на фонда 6аm е в компанията за велосипеди „Ърбанайзд“.
Основният двигател на проекта е предприема­чът Росен Христов, който има амбицията да наложи пилотния иновативен модел на компанията на пазара в Европа.
Дотук резултатът откъм продажби на Urbanized е скромен, но очакваният­а са това да се промени в следващите три години.
Една от последните инвестиции на фонда 6аm е в компанията за велосипеди „Ърбанайзд“. Основният двигател на проекта е предприема­чът Росен Христов, който има амбицията да наложи пилотния иновативен модел на компанията на пазара в Европа. Дотук резултатът откъм продажби на Urbanized е скромен, но очакваният­а са това да се промени в следващите три години.
 ?? | снимки Цветелина Белутова ?? Вместо верига, колелото Urbanized се кара с ремък, а гумите не могат да се спукат. Скоростите и спирачките са прибрани в капсули и не искат смазване и реглаж
| снимки Цветелина Белутова Вместо верига, колелото Urbanized се кара с ремък, а гумите не могат да се спукат. Скоростите и спирачките са прибрани в капсули и не искат смазване и реглаж

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria