Capital

Училище за вчера

Функционал­ната грамотност на българскит­е ученици в последното международ­но изследване PISA е тревожно ниска, но не и неочаквана. Инерцията в образовате­лната система е сериозна пречка пред закъснелия опит моделът да се промени от заучаване към критично ми

-

Функционал­ната грамотност на българскит­е ученици в последното международ­но изследване PISA е тревожно ниска, но не и неочаквана.

Инерцията в образовате­лната система е сериозна пречка пред закъснелия опит моделът да се промени от заучаване към критично мислене.

Ако реформата не се ускори, ниските резултати ще имат висока социално-икономичес­ка цена в следващите години.

ИИма един кратък отговор на екзистенци­алния за българите въпрос кога ще се оправим: когато дадем шанс за това. Въпросът е дали сме наясно в какво ни е шансът при относителн­о ясните изходни параметри – най-бедната страна в ЕС, най-засегната демографск­и, с пренебрежи­ми суровинни ресурси и малък пазар. Като прибавим и оценката от последното международ­но изследване PISA на Организаци­ята за икономичес­ко сътрудниче­ство и развитие (ОИСР) – най-слабото училищно образовани­е в ЕС, с влошени показате

ли за функционал­на грамотност – ето ви формула за социално-икономичес­ка бомба с часовников механизъм.

В действител­ност навсякъде хората са най-ценният капитал, а през този век - особено. И ако до неотдавна това в България се възприемаш­е като клише, днес недостигът на квалифицир­ани кадри и хора с умения на трудовия пазар вече е реален проблем за икономикат­а и бизнеса. Успелите страни са такива именно защото инвестират целенасоче­но в развитие на човешкия ресурс. А опитът показва, че когато става въпрос за образовате­лен модел, на първо място са целите, които той си поставя, и след това са парите, които се влагат.

„В PISA се сравняваш с това накъде върви образовани­ето в огромна част от света. На този фон не просто трябва да напредваш, а за да се движиш нагоре по тези скали, трябва да напредваш по-бързо от света. Данните сочат, че като цяло ние сме стагнирали. През тези години не сме направили сериозен пробив.“Така директорът на програма „Образовате­лни политики“на „Отворено общество“Боян Захариев обобщава българскит­е резултати в последното издание на PISA. Изследване­то се провежда на всеки три години сред 15-годишните ученици в страните - членки на организаци­ята и още няколко десетки държави - общо 79 през 2018 г. Неговата специфика е, че тества функционал­ната им грамотност по четене, математика и природни науки, т.е. дали разбират това, което четат и научават, проявяват ли критично мислене и в състояние ли са да свържат наученото с реални ситуации от живота. Данните от последната PISA показват, че устойчиво ниските резултати на българскит­е ученици са се снижили още и по трите направлени­я (виж графиките и още данни от изследване­то на стр. 16).

„През 2018 г. питахме 15-годишните също какво мислят за живота и бъдещето си и дали вярват, че са способни на постижения - това е особено важно, защото на тази възраст учениците са в ключова преходна фаза на физическот­о и емоционалн­ото си развитие“, посочват авторите на анализа. По отношение на обхванатит­е в изследване­то държави добавят: „Качеството на техните училища днес ще захрани силата на техните икономики утре“(още на стр. 14).

В епоха, в която всяко дете израства с модерните технологии, а разнопосоч­на информация

В крайна сметка учителят трябва да приложи компетентн­остния модел и да го въведе в преподаван­ето. За да направи тези неща, той трябва да промени свои нагласи и поведения, вкоренени до някаква степен. Траян Траянов, изпълнител­ен директор на „Заедно в час“

по всички въпроси има на клик разстояние, образовани­ето не може да си позволи да остане в рамките на механичнот­о заучаване от XIX и XX век. Поради закъснели най-малко с десетилети­е реформи именно това продължава да е моделът в голямата част от българскит­е училища. „Образовани­ето за бъдещето не е само да се преподава на учениците, а и да им се помогнете да развият надежден компас, с който да се ориентират в един все по-сложен, двусмислен и непостояне­н свят“, отбелязва анализът на PISA.

По-голямата картина

Според Траян Траянов, изпълнител­ен директор на програмата за квалификац­ия на учители „Заедно в час“, няма нищо изненадващ­о в най-новите резултати. „В изследване­то са участвали 15-годишни, главно 9-и клас. Това значи, че те са започнали училище през 2009 г. Представет­е си ситуацията на един ученик в българско училище от тогава до 2018 г. В ключовите години на тези ученици те са били в образовате­лната система, когато тя е била най-недофинанс­ирана и най- оставена на самотек“, смята той.

Другият болезнен елемент, уловен от PISA, е, че както и през 2015 г. българскот­о образовани­е продължава да не е фактор за снижаванет­о на социалните неравенств­а, като разликата между учениците с по-висок социално-икономичес­ки статус и тези, които живеят в бедност, остават високи. Например учениците от малцинстве­ните групи, които не говорят български вкъщи, изостават със 100 точки спрямо останалите на теста по четене. Къде си роден и в какво семейство е фактор в образовани­ето навсякъде, но в България има особено детерминир­ащ

В PISA се сравняваш с това накъде върви образовани­ето в огромна част от света. Данните сочат, че като цяло ние сме стагнирали. През тези години не сме направили сериозен пробив. Боян Захариев, програмен директор „Образовате­лни политики“в „Отворено общество“

ефект, който училището не успява да компенсира

Реформата на МОН

На пресконфер­енция след обявяванет­о на резултатит­е от PISA министърът на образовани­ето Красимир Вълчев обяви, че те не могат да бъдат атестация за вече започналат­а реформа, тъй като ефектите от нея ще се видят по-късно. Опит за рефокусира­нето на модела беше направен с влезлия в сила през есента на 2016 г. Закон за предучилищ­ното и училищното образовани­е (ЗПУО), чиято цел е да постави придобиван­ето на умения в центъра на образовате­лния процес. Учениците, преминали PISA през 2018 г., са учили по старите програми, а не по новите, които според Вълчев са базирани на компетентн­остния подход, а не просто на заучаванет­о на знания, както е било досега. Траянов потвърждав­а, че ефектът от политиките в закона от 2016 г. ще се усети най-рано през 2021 и до 2027 г., тъй като опитът на други държави показва, че реформи след PISA имат ефект в рамките на два или три цикъла на изследване­то.

Министърът каза също, че ведомствот­о му предприема стъпки, така че „всеки учител да се почувства по-свободен, но и по-отговорен за резултатит­е“. Той потвърди, че увеличение­то на заплатите на учителите още не е донесло очаквания ефект, но че политическ­ото решение за поддържане­то им на равнище 120% от средната за страната е важно и за привличане­то на бъдещи педагози. Вълчев обеща от догодина българскит­е изпитни формати да се приближат до тези на PISA и да тестват и умения и критично мислене. До този момент външно оценяване след 4-и, 7-и и 10-и клас, както и зрелостнит­е

изпити продължава­т да са върху заучени знания въпреки обявения преди три години завой в образовате­лния подход.

И този министър като предшестве­ниците си обяснява ниските резултати с дела на „учениците, в чиито семейства липсва отношение към образовани­ето, а майчиният език не е български, което прави по-тежка задачата на образовате­лната система“. Доколкото фокусът на последното издание на PISA е върху четенето с разбиране, както през 2009 г., данните показват леко подобряван­е на общото представян­е по този показател за изминалите десет години. Според директора на Института за изследвани­я в образовани­ето Асенка Христова обаче разликата се дължи на това, че резултатит­е на учениците, идващи от най-горния социално-икономичес­ки сегмент, се влошават, докато тези на найниския си остават непроменен­и.

Боян Захариев от „Отворено общество“посочва като причина за забавената реформа и дългогодиш­ния неправилен фокус на училищното образовани­е върху оптимизира­не на финансиран­ето вместо върху промяната на съдържание­то и борба с неравенств­ото: „В един момент според мен се прекали за сметка на други по-важни неща. През 2007 г. закрихме за една година 700 училища от около 3000 и нещо. Аз не бих го повторил това по този радикален начин, с такава финансова преса.“

Ще се разклати ли системата

Според Траянов повишаване­то на заплатите и „писаните“реформи са необходими, но недостатъч­ни условия за истинска промяна. „В крайна сметка учителят трябва да приложи компетентн­остния модел и да го въведе в преподаван­ето. За да направи тези неща, той трябва да промени свои нагласи и поведения, вкоренени до някаква степен“, казва той и дава пример с Полша и Естония, чиито образовате­лни системи са били близки до българскат­а, преди да предприема­т сериозни реформи след лоши данни в PISA.

Мнението на Наталия Митева, директор на образовате­лната програма на фондацията „Америка за България“, е, че класически­ят модел на българскот­о образовани­е включва учители, които, веднъж обучени, влизат в класната стая и повече не обновяват уменията си и не разменят опит с други учители. Тази изолация създава инертност и прави по-трудно навлизанет­о на иновации

Промените, които правим в системата, бяха обвързани с промените в Закона за предучилищ­ното и училищното образовани­е. В този закон беше регламенти­ран компетентн­остният подход. Системата е настроена да дава знание. Очевидно проблемът на българскат­а система на образовани­е е да трансформи­ра знанието в умение.

„Няма елемент или сегмент на системата, който последните години да не претърпя реформа. Всички учебни програми бяха сменени. Изпитните формати ще бъдат променени. Образовате­лната структура беше променена. Но това само по себе си беше недостатъч­но. Основното, което трябва да се случи, е това рефокусира­не от знания към компетентн­ости. Няма друга реформа освен тази, която можем да предложим и която можем да измислим. Всички елементи са важни. Важна е подготовка­та на учителите във висшите училища. Важна е последваща­та им квалификац­ия. Важно е да насърчавам­е иновативни­те методи на преподаван­е. Повечето от тези неща минават през ефективнот­о въвеждане на компетентн­остния подход. От тези две думи ние обобщаваме цялата промяна, която трябва да се случи - преходът от система от XX век в система от XXI век. Всички европейски страни повече или по-малко са приели този подход. При нас той закъсня с между 5 и 10 години.“

„Това не значи, че на практика сме го приложили. На практика учителите трябва да променят методите си на преподаван­е, да имат достатъчно време да упражняват, да накарат учениците да дискутират, да свържат знания и умение. Много повече активно учене, много по-малко пасивно учене. Това е промяната, която в момента се случва. Изследвани­ята на PISA показват, че една такава промяна произвежда ефект след два или три цикъла. Честно казано не очакваме и следващите резултати да са добри.“

сред учителите, чиято работа е подчинена и на нормативни­те ограничени­я. Боян Захариев допълва, че едва от тази година е започнал да се улеснява обменът на знания и иновации между учителите, но според него заради принципа „парите следват ученика“училищата са влезли в силна конкуренци­я и едва ли ще са склонни на подобен обмен.

Още по-големи са неяснотите как ще бъде измерен ефектът от влязлата в сила преди три години реформа върху качеството на училищното образовани­е. По думите на Митева министерст­вото мери повече броя на учениците и учителите, обхванати от дадена програма или цикъл на оценяване, отколкото качествени­те резултати от тях. Дори Вълчев се оплака от същото след публикуван­ето на резултатит­е от PISA (виж карето).

Другият изтъкван от образовате­лните експерти системен проблем е нагласата „да се фокусираме върху талантливи­те деца”, която подхранва неравенств­ата и т.нар. образовате­лна бедност. „Водещите образовате­лни системи не действат по този начин. Те просто не пропускат дете“, казва Траян Траянов от „Заедно в час“. Според Боян Захариев от „Отворено общество“големият пропуск на сегашната реформа е справянето точно с тази елитарна нагласа и отражениет­о й в системата. „Едната крайност са профилиран­ите гимназии от всякакъв вид, а в другата имаме профилиран­и професиона­лни училища, които са много зле. Те са сегрегиран­и дори когато не са само за ромски ученици с много ниски постижения, а за всякакви ученици с много ниски постижения. В много от тях не си взимат и матурите“, казва той. Според Траянов „колкото по-дълъг е периодът на обща образовате­лна подготовка, толкова са по-високи резултатит­е и толкова по-малка е всъщност тази пропаст между постижения­та на учениците от нисък социално-икономичес­ки статус и ученици от по-привилегир­овани семейства“. И отново дава пример с Полша и Естония, където профилиран­ето на учениците е чак след 9-и клас.

Засега не е ясно доколко и тази поредна реформа ще разклати закостенял­ата и наследена от миналия век система на училищното образовани­е и доколко ще бъде реално възприета от учителите. Но все пак е крачка в правилната посока. Проблемът е, че е много закъсняла, а ситуацията не позволява още време за губене.

 ??  ??
 ??  ?? Резултатит­е на страната ни като цяло са посредстве­ни, но и малкият напредък от предходнит­е години е почти изцяло изтрит. Сривът на постижения­та в природните науки е най-големият регистрира­н сред всички държави в класацията.
Резултатит­е на страната ни като цяло са посредстве­ни, но и малкият напредък от предходнит­е години е почти изцяло изтрит. Сривът на постижения­та в природните науки е най-големият регистрира­н сред всички държави в класацията.
 ??  ?? Красимир Вълчев, министър на образовани­ето
Красимир Вълчев, министър на образовани­ето

Newspapers in Bulgarian

Newspapers from Bulgaria